| Valeennavoleena65 a întrebat:

Buna TPU! Sunt la un asistent maternal şi peste 5 luni trebuie să fac 18 ani, doamnele de la direcţie m-au documentat azi că ies numai dacă mama are o casă, gen ceva act la îndemană pentru că eu mai am caţiva ani de liceu şi facultate până atunci, nu pot să fac mai nimic. Mi s-a zis că nici nu mă pot mărita în acte, adică nu se ştie dacă şi după ce termin facultatea, nu ştiu de ce. E adevărat?

11 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu este o exprimare coerentă. După 18 ani, din câte știu eu, legea spune că persoanele de la casele de copii, pot primi o locuință socială, un loc la un cămin social. Nu știu ce au vrut să vă zică, cu casa, căsătorie, dar după 18 ani, legea vă declară matură, dar mai ales independentă în deciziile pe care le luați.
Un sfat de la un avocat ar fi foarte bun. Căutați pe internet, eventual un avocat și cereți un sfat.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu inteleg, tu vrei sa ramai acolo sau sa pleci? Care e intrebarea?

| Valeennavoleena65 explică (pentru Furnicuta000):

Vreau să plec

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De unde sa iesi? Esti internata intr-un spital de boli psihiatrice? Sau unde esti?

| Valeennavoleena65 explică (pentru ValentinMihai78):

Mi sa zis că dacă când fac 18 ani mama nu mă poate lua de aici numai dacă are o casă întrebarea e dacă şi după câteva luni va mai trebui să stau cu mama

| Valeennavoleena65 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Plasament gen casa de copii sunt la maternală şi peste 5 luni fac 18 ani

| Fatamuntilor a răspuns:

Vrei sa iesi din sistem?
te-ai gandit ce vei face in continuare? ai vreon plan pe pe termen lung?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Valeennavoleena65):

Am înțeles, este vorba de mama ta biologică, că te-ar putea lua ea de la asistenta maternală, numai dacă are o locuință proprietate personală sau este căsătorită și soțul ei te acceptă să locuiești acolo.
Dar, tu ai dori independență.
Repet, după 18 ani ești majoră, problema este că nu ai posibilitatea financiară de a te întreține singură.
Aici este problema, de aceea și doamna ți-a zis că nu poți pleca de la asistenta maternală.

| Valeennavoleena65 explică (pentru ValentinMihai78):

Da dar din moment ce o să fiu majoră pot să îmi găsesc nu? nu mă poate ține obligat

| dullcat a răspuns (pentru Valeennavoleena65):

Cand implinesti 18 ani iti poti cauta de lucru si daca gasesti ceva ok din care sa ai bani si de cele necesare, in principal facturi, mancare si chirie, atunci da, te poti muta singura.

Dar cel mai intelept ar fi sa termini mai intai liceul si sa dai bacul.Altfel sansele de angajare sunt extrem de limitate si vei iesi in pierdere. Daca ai si ganduri de facultate, atunci e obligatoriu sa dai bacul.

| ania a răspuns:

Dupa 18 ani poti sa pleci oriunde doresti. Dacă continui studiile ai dreptul sa ramâi in plasament pana la 25 de ani maxim pana la terminarea facultătii, dacă vrei. Oriunde te angajezi după 18 ani, primesti in plus pe langa salariu, de la stat si 2500 lei sau 2800 pe luna dacă iti continui studiile. Daca te gandesti sa faci facultate trebuie sa te gandesti bine unde ai mai mult sprijin pentru a invăta. Daca pleci de la asistenta maternala, nu te mai poti intoarce, esti pe cont propriu.