| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! Știți daca se poate sa fii ASISTENT MATERNAL la dgaspc dacă nu ești căsătorită? Adică dacă nu ai cuplu, cum ar veni. Copilul ar avea doar mamă adoptiva (eu). Fără tătic..asta poate pe parcurs o sa existe și un tata pentru copilaș (dacă o sa ma căsătoresc). În fine, știți daca se poate sa iei în plasament un copilaș? Adică dacă ești proprietar al unei locuințe (achitate, deci fără rate) si locuiești singura. Sincer de cand mi-a venit ideea am asa o bucurie, m-am si uitat cam cu ce sa mobilez camera copilașului și mi-au venit asa multe activități în minte. Sper sa fie un lucru pe care o sa îl pot realiza, daca o sa fie cu putință. Rog seriozitate, fără glumite. Mulțumesc.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt acolo copii nedoriti pe care îi poti lua si să le fii mamă,să le vindeci traumele.Un copil poți lua, nu stiu dacă statul iti va da doi sau mai multi.

| Caiet5rares a răspuns:

Se poate doar daca nu ai un copil in custodie legala...

| VoidEternal a răspuns:

Felicitări pentru inițiativă. Poți fii diferența dintre traumă și o copilărie cât de cât normală pentru un copil necăjit.

| aaanamariaaa a răspuns:

Pana la urma esti pro sau contra luării în plasament a unui copil? Sincer nu vreau sa vad partea urata a acestui proces, probabil dacă o sa întreb persoane de varsta mea o sa mi arate ca exemplu filmul ala cu "Orphan(orfana)", ca mișto. Iar persoanele de varsta părinților sau bunicilor o sa sară cu judecata ca, crești copilul altora. Nu vreau sa ma gândesc la lucrurile acestea ca probabil o sa pun în balanta mai multe lucruri negative decât pozitive ai o sa renunț. Sincer ca deja stau în dubii sau probabil gândesc realitatea. As fi vrut o părere. Oricum nici nu vreau sa ma joc cu inima unui biet copil. a ce îl iau, nu îmi place și sa îl dau înapoi. Nu cumpăr un câine sau o pisica și nu îmi place rasa și o dau înapoi. ca nici asa parca nu te lasă inima, cu un animal darămite cu un copil. As încerca să îl educ frumos. Sa ii ofer ceea ce in cămin nu ar avea, si pe parte materiala și sufletește. Exact ca și cum ar fi copilul meu sau un frățior. Oricum o sa ma mai gândesc. Nici nu vreau sa ma merg orbește și sa nu fiu realista și conștientă de responsabilități. Automat ca o sa fie o mare responsabilitate sa ai în grija un om. Tu sa ii fii tutore, sa depinde de tine etc. nu vreau sa ma lungesc în fine. Sincer nu am înțeles ce ai vrut sa îmi spui, scuze. Sper sa ma lămurești, gen sa dai mura în gura laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru aaanamariaaa):

Faci cum crezi că e mai bine.