| cHoCollaTeFllory a întrebat:

Uita-ti care este problema. Nu o mai suport pe mama. Propria mea mama imi umbla prin lucruri, consuma alcool ne-constienta ca ii face rau si ca numai judeca corect dupa asta. Se ia de mine din toate motivele pe care le gaseste, are impresia ca tot ce-i zic sunt minciuni, propriul frate ma urmareste si ii spune orie pas pe care il fac, iar cand vin acasa ...Mentionez ca parintii mei sunt despartiti, locuiesc doar cu cei 2 [mama si fratele]. Nu am cui sa-i spun toate astea, m-as face de ras. Prietena mea, are si ea destule pe cap, nu are timp de mine. As' vrea sa ma sfatuiti sa fac ceva, eu, singura. fara sa apelez la cineva. Imi este deja destul de rusine ca am postat asa ceva pe net sad Doar ca numai stiam ce sa fac... Va multumesc! O primavara fericita :*!

Răspuns Câştigător
| TrixLove a răspuns:

Ouff...Asta nu e foarte ok. Te pot linistii si sincer nu ai de ce sa te simti jenata ca ai postat asta. Toti avem diferite probleme prin care trebuie sa trecem zi de zi si probabil ca unele sunt mai grave ca altele. Asta face TPU. Ajuta. Deci poti fi linistita ca nu te-ai facut de ras. Sincer nu e vina ta. Trebuie sa realizezi si sa constientizezi faptul ca asta e familia ta si fiecare avem problemele noastre. Poate ar trebui sa mergi la un psiholog si sa vorbesti deschis despre asta, pentru ca oriunde poti intalnii o persoana dornica sa te sfatuiasca, sa te indrume, sa te consoleze si sincer poti incerca sa treci peste asta. Gandeste-te ca odata si-odata toate astea se vor termina. Fa acum fata, cat e mai greu, caci apoi poate poate, lucrurile se vor mai linistii si te vei simti mai bine si vei trece peste balamucul asta. happy Bafta multa si O PRIMAVARA FRUMOASA SI TIE! >big grin

9 răspunsuri:
| XatomisX a răspuns:

Cica va rog scuzati-mi categoria si prima data scrie asta deci stie de la inceput ca pune alta categorie doamne ce oameni ciudati straight face

| tweety08 a răspuns:

1 prietena ta ar trebui sa iti fie mereu langa tine mai ales in astfel de cazuri si si tu la fel. 2 Nu trebuie sa iti fie rusine se mai aud astfel de cazuri. 3 eu zic ca trebuie sa stai si sa vorbesti cu mama ta cand nu consuma alcool si sa o intrebi de ce reactioneaza asa, ce a determinat-o sa adopte un astfel de comportament si bineinteles intre timp o iei o imbratisezi adica sa ii rati afectiune si sa o faci sa poata vorbi deschis fara sa simta vreo jena fata de tine pentru ca esti copilul ei si poate i-ar mai greu sa iti vorbeasca. Ai zis ca s-o despartit de taicatau, deci poate de aceea este asa. Trebuie sa fi puternica si foarte rabdatoare cu maicata pentru ca dupa parerea mea acum are mai multa nevoie de tine si de fratele tau, trebuie sa ii arati ca viata poate continua si fara un barbat in casa si toate astea trebuie facute cu multa afectiune! sper ca e un sfat bun!

| cHoCollaTeFllory explică (pentru XatomisX):

Am pus categoria pentru ca este cea mai vizitata. nu ca asa am nimerit-o. Da-i out!:* numai comenta degeaba

| XatomisX a răspuns (pentru cHoCollaTeFllory):

Lasa asta dc nu te duci la un psiholog si vb cu el? el chiar te poate ajuta eu am fost de cateva ori

| cHoCollaTeFllory explică (pentru XatomisX):

Dupa scoala in fiecare zi am antrenamente de inot... numai un singur psiholog este in scoala, am fost o data. insa ma sfatuit. am facut ce a zis, insa nu multa vreme a functionat. Decand ma stiu, am judecat singura ce sa fac, sunt ceva mai ''inchisa''. Tot timpul, ti se v-or intampla o gramada de lucruri mai mult sau mai putin placute, trebuie sa te descurci, sa stii cum sa gandesti atunci, pentru ca nu o sa fie mereu cineva langa tine sa te sfatuiasca cum si ce. Iti multumesc pentru sfat! o seara buna. Bye!

| raspunz a răspuns (pentru cHoCollaTeFllory):

Alcoolismul este o boală grea, nu o poți vindeca tu pe mama, ea trebuie să conștientizeze că are o problemă și că ceea ce face nu este ok. E nasol că la noi în țară nici nu există psihologi sau psihiatri la care să poți apela când ai o problemă în familie și autoritatea pentru protecție copilului intervine doar în situații foarte grave, în rest nu se pot băga să facă ordine la om în casă. Trebuie însă să vorbești despre asta cu cineva, cu fratele tău sau o prietenă foarte bună sau cu psihologul de la școală, care te poate îndruma. Poți încerca să discuți deschis cu mama ta, dar când este trează nu când e băută, să-i spui că are o problemă și că nu e ok să nu-ți respecte intimitatea. Fratele tău ar trebui să fie de partea ta. Probabil și mama ta se teme să nu o apuci pe căi greșite. o familie cu părinții divorțați este mai vulnerabilă și tu ești la o vârstă la care ești ușor de influențat. trebuie să ai o relție deschisă cu ea și să încercați să vă înțelegeți, să-i arăți că poate avea încredere în tine.

| raspunz a răspuns:

În altă ordine de idei trebuie să scrii mai corect.
Se scrie "Uitați", nu e ceva reflexiv ca să scrii cu cratimă. "se ia" este corect în situația de mai sus, scrii i-a când vrei să desemnezi o acțiune aplicată cuiva "i-a dat una (ei)". "se vor întâmpla" este corect, voi face vor face se scriu într-un cuvânt.
Nu trebuie să-ți fie rușine de întrebarea postată, e o problemă reală și e bine să nu te închizi în tine.

| alin1984 a răspuns (pentru cHoCollaTeFllory):

Bravo

| Чернобыль a răspuns:

Consuma alcool?
Cati ani ai? Daca ai 18 sau peste 18 te poti muta.
Si vezi ca e "uitati" nu "uita-ti"!