| alexaaa20 a întrebat:

Bună tuturor!
Am nevoie de puțină speranță si niște good vibes happy
În prezent sunt într-o țară străină, dar problema e că nu ma simt bine deloc. Îmi este super urât și simt enorm de mult dorul de casă, de familie... dar trebuie sa mai stau 1an jumate. Mie mi se pare o eternitate...
Nu știu ce să fac sa ma simt mai bine (in afara de a ieși cu prietenii în oraș, cu pandemia nu se poate aici unde sunt) Am niște stări super nașpa : plâng încontinu de câteva zile... Chiar nu știu ce să fac, nimic nu îmi schimbă starea...
Orice sfat, good vibe... este bine venit si primit cu drag

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În ce țară ești?
Gândeste-te ca multi nu au ocazia vreodata de a sta in țara asta, gândeste-te ce e unic la ea, la oameni, la natura, la arhitectura. Asta se aplica oriunde ai fi. Ca e Germania, Rusia sau Congo, ceva e unic la fiecare. Traiesti o experienta pe care nu multi o traiesc. Este greu, dar tot ce e greu vine cu o răsplata. Și România e frumoasa! Ba încă cât! Inteleg ca iti este dor de aceasta țară pitoreasca, dar sunt sigur ca si in țara in care ești dacă ieși la o plimbare vei descoperi lucruri minunate. Uita-te in jur, fă ochii mari si gandeste-te ca in România nu puteai niciodata sa vezi FIX acelasi lucru. Ai o experienta in plus. Ai o poveste in plus de zis nepotilor. Ai un bagaj cultural si social mai bogat decât alti conaționali.
Prietenii sunt overrated, ieși singură fara stres, econom! love struck

9 răspunsuri:
| NoVasile a răspuns:

Caută-ți un hobby, desenează, învață să cânți la un instrument, sport etc.

În principal încearcă să îți ții mintea ocupată cu ceva creativ.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate este vremea sa te maturizezi un pic si sa intelegi ca nu-i cazul sa plangi, ca un copil mic si razgaiat.
Contacteaza-ti prietenii online si stai cu ei de vorba, cauta-ti ceva util de facut si ocupati mintea si timpul cu ceva, citeste, invata, spala, calca, fa orice sa treaca timpul.
Nici in Romania nu-i situatia roza, toti copii stau in casa, nu ies din cauza pandemiei si nu-i nimeni mai bien ca tine, adr inteleg situatia reala si nu plang din atat lucru.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Presupun că nu ești pe acolo de florile mărului, să tai frunze la câini.
Am întâlnit un medic din Orientul Apropiat. Era deja de 9 ani aici în Ro, fac de medicină plus specializare.
L-am întrebat cum rezistă.
Mi-a spus că își amintește zilnic că a venit cu un scop.

| Adry05 a răspuns:

E normal să-ți fie dor de casă, mai ales cu situația actuală când nu prea avem activitate. eu cel mai bine ți-aș recomanda să apelezi la un specialist și în paralel să te concentrezi pe lucrurile care-ți fac plăcere și-ți aduc o stare de liniște

| alexaaa20 explică (pentru anonim_4396):

Îți mulțumesc din suflet, chiar m-ai făcut să ma simt mai bine! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru alexaaa20):

Ăsta este job-ul meu happy

| alexaaa20 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru sfaturi!
Chestia e că nici eu nu aș vrea sa plâng și să fiu așa...dar asta este starea mea actuala si nu pot să fiu altcumva. Eu tot incerc sa mă țin ocupata cu orice numai sa nu ma mai gandesc acolo si sa treaca timpul mai repede dar din păcate nu funcționează. Știu că nici in România nu e situația Roz, și aici unde sunt eu nici atât dar pentru mine cel mai important e sa fiu acolo, cu familia, cu cei dragi mie chiar daca trebuie sa stau in casă. Poate ca nu puteți înțelege ce vreau sa spun dar asta e.
Mulțumesc încă o dată că a-ți incercat sa ma ajutați.

| alexaaa20 explică (pentru sadrian46):

Bine spus!
Mulțumesc happy

| Freya1 a răspuns:

Axeazate pe job cu gândul că până la urmă o sa ai ce iti doresti.Incepe sa iti scrii planurile si de ce mai ai nevoie pe viitor pe o hartie ca sa stii ce mai ai de facut, de cati bani mai ai nevoie etc.Cauta oameni pe rețele de socializare cu care sa mai schimbi o vorba-o, gasesteti un joc pe pc ce sa te capteze sau o pasiune ceva, poti chiar sa încerci sa scrii o carte indiferent ca o vei publică sau nu
Timpul într-adevăr trece greu, iar singurătatea si dorul poate sa fie greu de îndurat.Dar mai devreme sau mai tarziu iti vei împlini toate visele si vei putea fi mândră de tine.