| Mirunacristina13 a întrebat:

Bună tuturor. Am o problema relativ mica dar îmi mănâncă creierii de câteva luni încoace. Am locuit cu iubitul meu aproape 8 luni dar într-o seară la ziua mătușii lui (care locuiește în aceeași curte cu iubitul meu, soacra și cumnata mea) m-am certat foarte rău cu ea și am vărsat toate nemulțumirile mele legate de cum m-a tratat soacra mea în cele 8 luni (jigniri, miștouri proaste, băgat bățul prin gard, superioritate). M-am certat extraordinar de rău cu aceste femei doar cumnata mea nefiind de față. Ea are doar 17 ani este timidă și nu-mi spune niciodată nimic rău doar ca problema sta în felul următor, ea nu mai vorbește deloc cu mine. Când merg în casa iubitului meu nu ma saluta, se uita la mine și apoi întoarce capul. Saluta doar dacă o salut eu. Eu având 26 de ani.Niciodată nu i-am făcu nimic rău ba din potriva, am umplut-o cu cadouri și torturi scumpe la fiecare aniversare a ei. Ziua ei a fost in noiembrie i-am făcut cea mai frumoasa și bogata zi de naștere. Ziua mea a fost de curând și nu am primit un,, la mulți ani" ma simt oribil. Urmează sa facem cununia civila iar la cât de supărată sunt îmi vine sa nu chem pe nimeni din familia lui.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

E adolescenta, iar tu ai vorbit urat la adresa mamei ei, cumva e normal sa reacționeze astfel.
Treaba e ca ea încă nu poate sa perceapă divergentele dintre voi, ca poate și mama ei greșește și etc.Sau, pur și simplu i se spune sa te ignore.
Cred ca nu ar trebui sa bagi în seama lucurile astea, cu timpul vor trece.Iar dacă nu, tu ai de trăit cu iubitul tău nu cu neamurile lui.

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

"Urmează sa facem cununia civila iar la cât de supărată sunt îmi vine sa nu chem pe nimeni din familia lui."

Indiferent cum s-au comportat cu tine oamenii ăia, nu poți decide tu singură că nu-i vei invita la cununie. Totuși se căsătorește și fiul lor, nu te căsătorești doar tu.

Dacă nici el nu vrea să-i invite, asta este altceva. Dar nu poți să iei tu hotărârea asta singură.

| Mirunacristina13 explică (pentru johnnny123):

Mulțumesc dar hotărârile mereu le-am luat împreună. Nu ii prind mâna la ușă sa facă cum zic eu.,, Indiferent cum s-au comportat cu tine..." pai mi-au făcut mult rău, tu ai putea in ziua cea mai importantă să privești în ochi acești oameni? Mi-e greu sa cred

| Mirunacristina13 explică (pentru Freya1):

Foarte adevărat, la asta nu m-am gândit. Dar și ea e conștientă ca mama ei e foarte rea în general. Mereu auzeam cum se ceartă cu ea din nimic. Ceea ce ma surprinde extraordinar de tare e faptul ca nici măcar nu am primit din partea ei,, la mulți ani". Poate că ai dreptate, doar ma ignoră.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mirunacristina13):

Dacă ați luat această hotărâre împreuna, atunci este ok. Am și specificat asta în răspuns.

Însă tu ai folosit persoana întâi singular: "îmi vine sa nu chem pe nimeni din familia lui"

Dacă decizia a fost luată de comun acord, ar fi trebuit să spui "Ne vine să nu chemăm pe nimeni din familia lui".

| Freya1 a răspuns (pentru Mirunacristina13):

Și mama se mai certa cu cumnata, dar dacă eu auzeam doar varianta mamei îți dai seama ca pe ea o credeam.Plus ca nah, e mama cum se zice.
Asa se mai intampla.Si cumnatul meu dacă as zice ceva urat de mama lui s-ar supăra pe mine.Doar ca eu nu îmi bat capul cu asta, încerc sa evit cearta sau jignirile, dar dacă nu se poate, se poate supăra tot neamul ca aia e.