Întrebare recomandată | ladyinredsaunegru a întrebat:

Buna tuturor.Am o viata super oribila.Traiesc batuta umilita si jignita.De ziua indragostitilor am primit pumni in loc de flori.Astazi de dragobeste am primit jigniri.Sunt casatorita de 6 ani si am un ingeras de 4 luni.Omul cu care traiesc inainte era asa perfect dupa 3 ani s-a schimbat.Un exemplu :ma simt rau sunt bolnava (gripa) si aseara tuseam incontinuu si el imi spune sa tusesc in perna si ca ma prefac. Daca ma doare ceva ma prefac, daca rad ma prefac, daca plang se intoarce cu spatele si spune ca asa merit. Vreau un sfat, un cuvant care sa ma ajute sa schimb ceva.Nu ma judecati va rog.Simt nevoia sa vorbesc pentru ca stau inchisa cu un copil in casa de luni de zile si nu ies nicaieri.Nu ma intelege oricat as vrea sa ii spun. uneori ii scriu pe foi poate va intelege ceea ce imi doresc
Nici asa.Imi doresc iubire, imi doresc o imbratisare, imi doresc sa adorm in bratele celui care i-am daruit viata mea
Nu stiu de ce dar nu reusesc sa ma repind.Plang mereu si sufar privind iubirea din jur.nu pot explica ce simt poate unii vor intelege

36 răspunsuri:
| CorinaB a răspuns:

Cred ca raspunsul il cunosti deja, dar iti este teama de el. Hai sa-ti pun niste intrebari. Nu e nevoie sa imi raspunzi mie, ci tie. Vrei ca ingerasul tau sa creasca intr-un mediu in care mama sa este abuzata, batuta si umilita? Esti pregatita sa vezi cum, la varsta adulta, copilul tau va perpetua comportamentul invatat acasa? Vrei sa risti ca abuzul pe care il traiesti tu sa se rasfranga la un moment dat si asupra copilului? Inteleg prin ce treci si cred ca este iad. Cu toate astea, trebuie sa fii puternica. Atat pentru tine, cat si pentru sufletelul de langa tine. Poti incerca, in prima faza, terapia de cuplu. Poate schimbi ceva. Dar evident, asta nu se poate decat daca sotul tau este de acord. Imi pare sincer rau pentru situatia in care te afli si iti urez sa scapi din acest mediu abuziv cat mai repede cu putinta! Curaj!

| cyoby98 a răspuns:

Buna pai ai un caz foarte delicat la care am mai multe raspunsuri, deci eu iti recomand sa cauzi cauza problemelor gen: alcool, femei, poate fii si financiara si sa incerci sa le rezolvi. si daca nu reusesti sa rezolvi nimic eu iti sugerezi sa pleci cat mai rapid posibil ca sigur nu iti dorest ca, copilul tau sa se afle in situatie cu tine sau mai rau sa devina ca tatal lui... Sper sa iei initiativa si sa reusesti sa schimbi ceva daca nu comportamentul macar partenerul succes

| whatevernvm a răspuns:

De ce mai stai cu el? Crezi ca iti vei mai gasi vreodata fericirea in bratele unui om care ti-a facut asta?

| wobis a răspuns:

Intr-o relatie care scartaie mai merita sa stai doar daca mai exista iubire din ambele parti. Tu poate il mai iubesti, dar e destul de clar ca el pe tine nu. Nu are rost sa mai stai cu el. Cauta ajutor la parintii tai, la prieteni, la un psihoterapeut sa te ajute sa iesi din starea asta si din relatia asta, pana nu e prea tarziu.

| Amsm a răspuns:

Imi pare atat de rau cand aud cazuri de genul.sad Sa stii ca eu urasc foarte mult despartirile, dar in cazul parintilor mei, ii incurajam pentru ca ne faceau viata amara mie si fratilor mei cu bataile si certurile. Nu s-au despartit niciodata, insa pot sa spun ca mi greu de multe ori sa ii respect, pentru ca ma gandesc ca puteam sa cresc respectandu-i pe amandoi ca au facut ce e mai bine pentru noi, dar ei au ales sa ramana impreuna si certuri mereu, de Pasti si de Craciun aveam scandal in casa, eram de rasu lumii. Tot asa cum il descrii pe sotul tau, asa era tatal meu, si inca ceva: niciodata nu recunostea nimic, chiar si cand il prindeam in fapt. Sugestia mea, este sa incerci cumva sa vorbiti, sa afli ceva (oricum, motive sa te loveasca nu va avea niciodata, pentru ca o femeie nu trebuie lovita), daca nu o scoti la capat... nu stiu, mai cere parerea parintilor, cunoscutilor. Sa auzim de bine! Doamne ajuta!

| Oana92 a răspuns:

Singurul lucru cu adevarat util pe care il poti face e sa iti iei copilasul si sa PLECI! Cat mai departe de el si pentru totdeauna!

| SergiuBoss11 a răspuns:

Buna! ce zodie esti tu? dar sotul tau?

esti cumva in zodia berbec sau leu?

| Fatamuntilor a răspuns:

Draga mea,nu ai parinti, rude apropiate, cineva la care sa apelezi?
E CLAR ca langa acel om nu poti traiesti.
Banuesc ca esti tanara, merita sa traesti asfel? VREI pentru copilasul tau asfel de viata?
Lasa copilasul pentru cateva ore cu o vecina, mergi la primarie la asistenta sociala si cere ajutor.Sunt centre sociale speciale pentru femeile abuzate, in care esti primita impreuna cu copilul.Acolo vei avea parte de tot ceea ce-ti trebuie pentru tine si copil,
Sustin ideea ca copilul trebuie sa creasca impreuna ambii parinti, dar crede-ma in cazul tau e mai bine sa te desparti. Daca casa e pe numele amandora, iti va reveni tie!
Cu timpul iti vei refac viata, si poate vei gasi pe cineva care sa te merite, chiar daca ai copil.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Eu cred ca esti berbec

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O iubire începe atât de frumos și în majoritatea cazurilor se termină într-un mod brutal. Dacă el continuă să te jignească, să te înjure, să te lovească, nu cred că ar fi bine să mai trăiești alături de o astfel de persoană. Dacă se comportă atât de rău cu tine, gândește-te cât de urât se va comporta cu copilul. Cu toate că este greu, trebuie să accepți realitatea și să te salvezi din această lume a batjocorii. Înțeleg că tu îl iubești foarte mult și îți dorești iubirea de care noi toți avem nevoie și știu că nu o să decurgi imediat la divorț, înțeleg, așa că mai înainte de toate cheamă-l într-o seară lângă tine, privește-l cât mai mult în ochi (se spune că dacă pupilele celui care te privește în ochi sunt dilatate, înseamnă că te iubește) și încearcă să stai de vorbă cu el, întreabă-l mai întâi de ce a făcut o așa schimbare, abordează-l cu cuvinte calde și o tonalitate a vocii cât mai calmă. Arată-i că îl iubești și că îți dorești ca relația voastră să meargă cât mai bine în continuare, arată-i asta prin gesturi, (atingerea este un lucru extrem de important într-o relație), încearcă să scoți cât mai multe cuvinte de la el, iar dacă nu merge, îmi pare rău dar altă cale nu e. Înseamnă că el nu merită și nu are rost să trăiești în astfel de condiții, mai ales că l-ai condamna pe îngerașul tău la o viață traumatizantă. Nu cred că ți-ai dori să aibă probleme psihice și vânătăi când va crește. Ai grijă ce decizie iei pentru că această decizie îi va schimba soarta copilului. Îți doresc să scapi cu bine din această problemă!

| LoveSleep a răspuns:

Probabil o să fiu singurul țăran de pe aici cu un răspuns de genul.
Eu consider că vina e mult mai mare a ta decât a lui. Nu înțeleg cât de puțini neuroni poți să ai să stai lângă un om de genul. Tu accepți toate astea involuntar apoi te plângi. Eu dacă am un sac de box, dau în el de fiecare dată când am chef. Dacă printr-o minune ar prinde viață și ar riposta (indiferent prin ce; comunicare, amenințări, violență), m-aș gândi de 2 ori înainte să mai dau.
Dacă tu continui să rămâi cu el, probabil crede că îți place ă fii bătută și tratată ca un căcat.

Trecând pe lângă astea, un motiv evident pentru care n-ai plecat, este că ai un interes în toate astea. Indiferent dacă e actual, sau a fost în trecut, e un motiv bun pentru care se poartă cu tine în felul ăsta.
Să-ți dau un exemplu:
El, om de succes, ea, femeie 'de casă'. Când ea a acceptat să fie întreținută de el, a acceptat oarecum să fie 'deținută' de el. Nu ai cum să faci nazuri și să te plâni în casa unui om, când îi mănânci mâncarea, dormi în patul lui și te caci la el în WC.
Sunt 85% sigur că ți se potrivește perfect.
Tu trăiești din mila lui. Dacă pleci, te găsim cu mâna întinsă pe undeva. Dacă erai independentă și cu puțin creier, plecai de ceva timp, dar nu înainte să dai mâna cu el, să-l săruți pe obraz, să-i urezi să fie fericit și să-l scuipi în față.
O zi faină.

| Diana76 a răspuns:

Buna, este bolnav psihic si va face din ce in ce mai rau. Nu esti in siguranta cu un asemenea om. Cunosc multe cazuri de femei care au ajuns rau pentru ca nu au plecat la timp. Eu iti recomand sa vorbesti cu un specialist care te poate ajuta. Ti-o recomand pe Nicoleta Popliceanu. Daca ii trimiti mesaj pe Facebook iti raspunde.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Ce legătură are zodia cu violența în familie? Crezi că astrologii ăștia care ghicesc în stele și îți prezic viitorul doar prin mișcarea planetelor sunt adevărate?

| Satango a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Lasă-l să viseze.

| Leonardy2002 a răspuns:

Eu spun in felul urmator : nu are rost sa mai stai cu el decat doar daca nu ai unde sa mergi sau ceva nu merita spun eu nici tu nu cred ca vrei ca ingerasul tau sa creazca cu mama lui abuzata si jignita. si nu baga in seama tot ce spun alti idiot sau oameni toti avem drepturi egale.

| Divy a răspuns:

Cam tu ești devinã că în loc să analizezi comportamentul omului l-ai ales după alte criterii.

Pe lângă aceste lucruri, îngerașul tău se poate transforma în viitor ca monstrul care i-a dat viață.

Nu vreau să o iau în nume de rău doar pentru el căci nu-i cunosc motivele și poate că și atitudinea ta îl face să reacționeze astfel.

Ca sfat te poți despărți de el și să te întorci la părinți dacă nu ești certată cu ei și nu mai trebuie să înghiți acea durere dar va trebui să te ocupi de copil și să te întreți.

Mai roagă-te și mai dă și tu pe la biserică să îți mărturisești păcatele.

Sau îndură și vezi cum suporți totul că va fi mai greu nu doar pentru tine ci și pentru copil.

| UnBroken2016 a răspuns:

Vrei un sfat? Pleaca de la el. As spune mai multe dar ma injura lumea pe aici ca meriti sa fii facuta in multe feluri. El ca e un jeg nu am pretentii dar tu? De ce ai sta cu el nu stiu.

| Katherine20 a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este să divorțezi. Nu te merită.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Solutia cea mai buna in cazul tau este sa divortezi de acel "om" cu care esti in prezent astfel viata ta si a copilului si educatia lui vor avea de suferit si ar putea ajunge ca el si nu cred ca iti doresti acest lucru, cu el nu mai poti sta in nici un caz el nu te mai iubeste, trebuie sa pleci de acolo.
Decat ca copilul sa abia un asemenea tata mai bine fara, e mai bine daca divortezi aici apare alta problema trebuie sa fie si el de acord cu divortul, trebuie sa ai pe cine langa tine care sa te poata ajuta cineva apropiat oricine.Mult succes.

| 6684464 a răspuns:

DIVÓRȚ = Desfacere pe cale legală a unei căsătorii. ◊ Loc. vb. A da divorț = a intenta acțiune de divorț; a divorța. 2. Fig. Nepotrivire, dezacord între două lucruri, acțiuni, idei etc.

http://www.sensart.ro/psihoterapie-de-familie.html

http://stirileprotv.ro/......protv.html

De cât timp a început să te agreseze?

| RAY a răspuns:

Fiecare primeste ceea ce merita, cand nu merita ori pleaca de la el/ea ori se complace in situatia data

| Coquina2 a răspuns:

Meriti, de fapt toate astea intretinute merita sa fie tratate asa.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Nu sta cu el

| ladyinredsaunegru explică:

Sunt feciara. NU ESTE vorba de intretinut.am un copil de 4 luni inde as putea sa lucrez.copilul cui il las? Ce inseamna mentalitatea de intretinut asa meriti? De 3 ani se comporta asa.

| raMLesS a răspuns (pentru ladyinredsaunegru):

Păi de ce ai mai făcut copil dacă de 3 ani se poartă aşa?
De când a început cu fiţele nu puteai să-l laşi în legea lui vreo 2-3 zile apoi puteaţi să purtaţi o discuţie şi să vorbiţi ca oamenii civilizaţi? Dacă nu vroia şi refuza şi te lua cu aberaţii că bla bla bla, sau făcea urât divorţai şi-ţi refăceai viaţa, nu merită să trăieşti lângă aşa o bestie, prefer să mă bat singur decât să-mi bag prietena.

| UnBroken2016 a răspuns:

Cati ani ai? Daca se comporta asa de 3 ani la ce naiba ai mai facut si un copil cu asta? Saracul copil.

| AdrianVoicu a răspuns:

Da divort si fugi la maica-ta
Nu merita sa stai langa un asa om, mai traziu o sa te bata si pe tine si pe copilul tau, nu ai nici un viitor langa el.
Nu te merita

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Oh, nu trebuie sa plangi, o sa iti dai seama de asta peste cativa ani. Eu zic sa nu mai stai cu el.

| NimeniSiAtat a răspuns:

Din punctul meu de vedere ideal este sa discuti cu el ca de la om la om, fara ridicat de ton sau alte agresiuni, daca nu puteti ajunge sa va intelegeti, evident, te sfatuiesc sa te desparti e el. Nu e sanatos pentru copil sa se dezvolte intr-un asemenea mediu, poate ajunge sa aiba dezechilibre mintale, in afara de asta e destul de micut si iti simte din plin starile. Nu fi negativista, daca il lasi sigur vei gasi pe cineva care sa te accepte si sa te aprecieze pentru ceea ce esti si te va accepta cu tot cu copil. Uita-te la filmul "Secretul (legea atractiei)" pe youtube, te va ajuta sa gandesti intr-un mod corect, astfel atragand in viata ta doar lucrurile bune.

| MadagasHardwell a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu esti " singurul taran " de aici care gandeste asa. Ai dreptate!