| Violetacata a întrebat:

Bună tuturor!
Am trăit într-o familie disfunctionala, prin urmare nu știu ce înseamnă o familie sănătoasă. La începutul anului am cunoscut un băiat la locul de munca (avem în prezent și același angajator). M-am atașat foarte repede, nu am stat sa ma mai gândesc, la început era atent, mereu îmi deschidea portiera la mașină, deși era cu gura mare și tot îmi spunea ca îl enervează și aia și aia (dar nu am dat importanță asa mare). La început îmi spunea ca am toate calitățile pe care le cauta la o fata. Am rămas la câteva luni însărcinată, însă când a fost sa aflam sexul mi-a spus băiat sau orfelinat'', m-a deranjat, însă mi-a transmis ca e o gluma. Ma punea sa ma uit la meciuri cu el deși ii explicam sa nu îmi place, dar nu voia sa înțeleaga, o făceam pana la urma de dragul lui. E genul care sa ma critice dacă greșesc un cuvânt și sa ma ia peste picior, se enervează ușor din orice. Am tot fost în vacante cu el, însă el voia în vacante scumpe, iar în cea mai mare parte el a pus banii, i-am mai dat și eu bineînțeles. Toate vacantele erau după un program strict (trezit la ora aia, mers acolo și acolo, nu era relax pentru mine). Știu ca părinții l-au tocat mulți ani sa facă un copil și sa le aducă un nepot. În timp am aflat ca tatăl lui umblase pe la psihiatru având o problema (pe care nu o cunosc). De când sunt însărcinată nu a fost la un control cu mine, nu a pus un leu pentru analize etc, se certa cu mine sa rezolv cu medicul de familie sa le fac gratis, dar nu toate merg decontate. Mai nou am început sa ii spună ce ma deranjează, dar vine cu argumente sa ma facă sa înțeleg ca nu am dreptate (orice ii spui el mereu are dreptate). Mi-a spus ca rudele mele nu au ce cauta la botezul copilului (am fost cu mama într-o vacanță și o tot lua peste picior și mama a încetat sa îl mai întrebe dacă el vrea și aia de mâncare și aia și îmi tot spune ca e zdreanță deși nu știe de fapt de ce s-a purtat asa cu el). Tot îmi spune ca sunt plina de răutate, doar pentru ca am început sa nu ii mai dau dreptate în ceea ce spune. La munca se poarte foarte frumos cu ceilalți, dar acasă nu. Cumpără de mâncare, are grija de casa. Dar de la un timp îmi spune ca îl persiflez, ca nu îl respect dacă îmi spun și eu punctul de vedere. Trebuie sa ii dau raportul când urc în metrou, tramvai etc altfel scandal (și cică e normal sa ii spun asa ceva). Îmi reproșează ca trebuie sa ii ofer respect ca m-a primit în casa sa. Mai nou când se enervează vine și ma pisca cu duritate și ii spun ca ma doare și zice ca e în capul meu. Îmi da palme în gluma, ma trage de obraji chiar dacă nu vreau. Îmi tot repeta ca dr când m-am mutat la el eu mi-am strâns bani și ca nu vede de ce sa pună el pentru analize copil (i-am spus recent ca ar trebui sa se implice cu timp și bani pentru bebe). Stau și ma întreb e vina mea și poate chiar are dreptate și eu sunt plina de răutate sau sunt într-o relație abuzivaa în care nevoile mele nu sunt văzute și asa ceva nu e normal? Îmi vine sa fug dar ma tem de consecințe, avem același angajator, medic familie etc. Faptul ca ma pisca poate fi catalogat ca abuz fizic sau chiar e în capul meu? I-am povestit trecutul meu și mereu mi-l aduce în discuție deși i-am spus să nu mai facă asta(legat de părinți, fost relație în care nici acolo nu ma simțeam respectata). Ma pune sa ii fac masaj sa ii pup mâna. Dar îmi cumpără mereu ceva ce îmi place și apoi când avem discuții îmi reproșează ca am făcut și aia și aia pentru tine, ca te-am luat la mine sa nu mai stai în chirie. Voi ce ați face? Vă mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa descrierea facuta pare a fi un NARCISIST perfect.
Din exterior pare (probabil) barbatul perfect, dar traind in casa cu el, este un cosmar.
Nu stiu cat esti tu dispusa sa-i suporti si sa te lasi controlata si manipulata, dar nu vad un viitor prea fericit alaturi de acest barbat.

| MarYaNM a răspuns:

Pare ca esti o feminista 2024. El face cumparaturi, el face tot prin casa, el face, el imi cumpara, el, el, etc.

Pe scurt, el face totul, iar tu doar s3x si copil ii oferi.

Bine ca este si asa, ca eu probabil nu as sta cu o femeie care nu ofera nimic in afara de s3x.

| relian a răspuns:

laughing te pune sai pupi mina laughing sa stai linga el la meciuri, chair daca tie nu-ti face placere laughing grava de tort si inca este tinar rau.
Vai de capul tau, nici nu stii in ce te-ai bagat, nici nu iti imaginezi cum o sa fie incolo mai tirziu peste vreo 10 ani, dar asta e, fiecare cu cei place.

Ca idee, indiferent cine ce tiar spune, fugi, nu te mai uita in urma, mai tirziu o sa regreti amarnic si o sa fie cam tirziu.O sati irosesti tineretea linga un dezaxat, linga un de asta cu probleme care incearca sa controleze el tot.

Persoanele astea sunt bolnave mintal. Stii chiar tu ca taicasu asa este, sau a fost daca sa prapadit, fugi de acolo fara sa regreti nimic, nu stiu ce tea apucat sa mai faci copil cu un de asta dezaxat mintal, sa ce, sa mai nenorociesti si alta femeie in viitor laughing
Gandeste ca copilul tau daca este baiat, cand va fi mare cam la fel va fi ca si taicasu.

Ce as face eu? Asa pleca, ai copil, asta e, pleci, ala va trebui sa iti plateasca pensie alimentara, sa stai sa ce? Ca ai copil impreuna, ca ai munca in acelasi loc, doar pentru astea sa iti inchizi viata?
Nu ai spus cati ani ai, dar te asigur, am si vazut femei in situatia ta. Vorbesc serios am vazut femeie exact in situatia ta, care a gasit barbat genul la ce ai descris tu, na reusit sa stea mai multe de cateva luni laughing

Nu este in capul tau nimic, aia se intampla, tu aia simti, aia vezi. Nu va potriviti, nu trebuie sai accepti nebunia, care se va accentua an de an tot mai mult.
Nui narcisist cum spune tanti Violeta, este mult mai rau, are acest caracter dea controla orice, asa este el facut din fabrica, nu te gandi ca se poate face ceva.

Femeia ce eu am spus mai sus, m-a rugat sa o ajut sasi mute lucrurile de la nebun laughing mi-a povestit, de doua ori a incercat si din ce in ce mai rau.
laughing sa il suni cand intri la mterou in tramvai, vai de capu meu peste ce anomalie ai dat, naspa de tot. Daca spui de Metrou, inseamna ca esti in Bucuresti. Deci fugi, chiar tu spui ca asa simti sa o iei la fuga, mintea ta stie, de aia si iti spune sa fugi, pentru ca o sa devii o pasare inchisa in colivie, care nu are voie sa spuna nimic, sa faca nimic, doar ce i se spune si cand i se spune.

Vrei sa iti povestesc ce mi-a spus femeiea ce am zis mai sus? Trebuia sa se uite la TV la ce se uita el, trebuia sa joace jocuri ce se juca el pe calculator laughing desi ei nu-i placeau astea.Trebuia sa stea sa se uite la el daca el facea ceva, doar sa stea sa se uite si sa il asculte cum se lauda, cit de bun este el, ce stie el sa faca, dar nu cumva sa vorbeasca ceva, trebuia sa ridice mina daca voia sa scoata un cuvint laughing
Nu avea voie sa sune pe absolut nimeni, nici pe mamasa, nici pe sorasa, pe absolut nimeni, decat in prezenta lui si doar daca era el de acord.
Ii facea cadouri, se purta frumos uneori, dar facea asta nu pentru tine, sau pentru ea, o face pentru el, ca asa se simte el bine, nu ca iar pasa de tine.Asa cred, aceste perosane in mintea lor ca trebuie facut.
Acum iti ia cadou, acum iti scoate ochii, te jineste, iti vorbeste urat, etc, iar de fata cu straini se poarta ca si cum ar fi barbatu visat laughing Te scoate la restaurante, dar tot la alea care ii plac lui, asta ce zic eu, facea mincare, ii placea sa gateasca, o pune ppe femeia asta, sa stea pe scaun, linga el, in fata lui sa se uit la el cum face mincare. Daca femeia voia sa plece se supra, deja o forta sa stea acolo.Nu mai tin minte cate si ce mai facea, dar totul trebuia facut doar dupa planurile lui laughing

Ia zii am descris bine genul asta de barbat, caracterul asta? Se intampla si la tine chestii ce am spus mai sus?
Daca se intampla, fugi, deci nu incerca sa pleci cu vorba buna, nu vei reusi.
Sa iti spun despre femeia ce ziceam mai sus, ea na plecat de la ala cu vorba buna, nu putea, dejabagase firca in ea, plus astia au asa o mare putere de convingere, sau te manipuleaz in asa fel incit tu vei spune ca el laughing mai ales daca esti asa o fire mai moale.

Tipa ce zic eu a fugit de la el, na plecat cu el de fata, nici nu i-a spus macar nimic, a pandit cand era el plecat la munca si ea acasa, si-a facut bagajul rapid in cutii in saci, m-a sunat si m-am dus cu masina, doar am carat alea la masina si fugi mincind pamintul laughing Nu ia mai trebuit nici TV, nici frgider, nici masina de spalat, toate lea lasat la ala, desi ea le cumparase din banii ei.

Atentie a incercat de 2 ori, prima data a zis poate ca i s-a parut, ca poate o fi ea de vina, dar a doua oara, a zis ca asa ceva nu-i mai trebuie veci, nici sa mai povesteasca nu vrea, doar sa uite, daca se gandeste la cea fost, si-a fost doar cateva luni vreo 9 luni odata sinca 4 ultima data, ii vine rau a spus, daca se gandeste prin cea trecut laughing
Daca vrei iti dau adresa la femeia ce am spus, poti sa o intrebi tu personal ce gen de barbat este ce ai si tu acasa si te va lamuri, desi eu cred ca deja stii si tu.

Cu un barbat genul asta iti pierzi orice, libertatea, iti pierzi increderea in tine, nu mai gandesti, o sa ajungi ca un fel de manechin.
Mai am asa o ruda in RO, eu nu stiu, dar mama mi-a spus, am o vara la fel maritata, mama zice ca este un fel de obiect laughing ala dirijeaza, orice controleaza, totul se faca doar cum spune el, doar cum vrea el, ea daca cumva spune ceva, ca nu-i de acord sau orice altceva o face de ras, chiar si cu straini de fata, o face de cum zice mama ea cand a vazut, a spus ca i-a venit ei sa plece capul sa intre in pamint de rusine, de rusinea animalului laughing

Dar vara asta ce zic continua sa stea cu ala, ca la placut cum arata. Dal dreacu de animal poate sa arate ca un zeu, pai xce am ajuns sluga la argat, sa isi bata joc orice animal de tine.
Nu se poate asa ceva, sa nu asculti pe nimeni, ca vai mai tirziu isi va reveni ca vai il infeluenteaza masa, nu-i adevarat, ala este caracterul lui si asa va muri, ba mai rau, pe masura ce imbatraneste se face mai nanspa, te controleaza mai tare, o sa devina si mai obsesiv cu toate.
Te va considera sluga, obiectul lui.Eu iti spun ce am vazut, ce am mai si citit, nu-i de stat, mai ales daca tu esti o fire mai libertina, daca ai si tu opinia ta, daca esti un om normal.
Mai am un amic, uite asta este f bun amic cu mine, nu-i asa de obsedat, dar este si el cumva cam caracterul asta dea controla femeia.
El ocoleste barbatii, doar cand are nevoie de cineva, atunci ne cauta, in rest doar cu femei vorbeste.
O suna pe nevastasa din 2 in 2 ore, mia si spus femeia, imi zicea mie, mai lasa-ma ba dracu, doar ce ai plecat de acasa deja ma suna, ce faci, unde esti laughing eu intial am zis poate e asa omu incintat ca are femeie si el, apoi am aflat de astalantu ce tiam povestit mai sus, apoi am aflat si de la neasta amicului astuia, mi-a povestit aia mai multe.
Sa zic, nici astia nu mai sunt impreuna, el a incercat cu alta femeie, dar asta e genul de femeie f libertina si l-a pus la punct, i-a spus ca nu-i curioasa, iar el s-a apucat sa ia medicamente sa se omoare ca nu vrea aia sa mai vorbeasca cu el laughing
Eram cu el in masina, cautam un loc de asta sa inchiriem o masina sa mutam ceva lucruri si el m-a sunat sa-l ajut. O suna pe asta din ora in ora, vai ce faci, unde esti, eu ma uitam si la un mom dat i-am zis, lasa ma femeia sa respire, de ce o suni asa intruna.
El mi-a raspuns, ce stiu eu, pe femei trebuie sa stii cum sa le ei laughing deci aceste persoane asa sunt ele, asa gandesc ei, felul unui om dea gandi nul mai poti schimba veci.
Am plecat, in gandul meu, sta dracu cu tine frate daca asa te porti cu femeile laughing
Cam asa stau lucrurile cu genul asta de barbati care vor ei sa controleze tot.