| Vladutz2012 a întrebat:

happy As avea nevoie de niste sfaturi legate de prieteniile la distanta. E vorba de o fata germana care a venit in Romania in Iunie in cadrul unui proiect si a stat o saptamana. Ne-am atasat destul de tare ( nu am fost impreuna sau ceva ). Acum dupa ce a plecat am vorbit doar de cateva ori dar au fost conversatii destul de serioase si ne-am dat seama ca ne cam placeam si inca ne placem unul pe altul dar nu cred ca ar putea fi vorba de ceva serios mai pe viitor. Crede-ti ca ar trebui sa incerc sa mentin o relatie de prietenie cu ea, ar merita? (Personal cred ca m-am indragostitlaughing si cred ca si ea ma place.) M-a invitat si la ea sa vin cand o sa pot, desi mi-e greu sa cred ca parintii ar fi de acord? Daca as vrea sa fim prieteni ce sa fac, deoarece cum ziceam, nu am vorbit foarte mult pana acum si mi s-ar parea putin ciudat... ceva pareri, sfaturi? Voi ce ati face? happy

5 răspunsuri:
| Anastasia_Iaz_1998 a răspuns:

Pai,o relatie la distanta este destul de greu de intretinut dar daca iti doresti asta incearca sa mentii prietenia cu ea si poate chiar o vei vizita intr-o zi, de exemplu intr-o vacanta de familie in zona in care locuieste ea sau in cadrul altui proiect.Merita sa incerci daca simti ceva pentru ea.

| pufuletziii a răspuns:

Hei!
Parerea mea este ca poti sa tii legatura cu ea, puteti sa vorbiti in continuare ca sa va cunoasteti mai bine. Nu trebuie sa incepi o relatie cu ea acum, asteapta sa va mai cunoasteti si sa o sa vedeti cum decurg lucrurile. Poate o sa mai vina in Romania si vara viitoare, puteti sa va intalniti din nou. Sfatul meu este sa ti legatura cu ea, lucrurile o sa decurga de la sine! O sa vezi, bafta!happy

| Vladutz2012 explică:

Acum, sincer, asta as si vrea...dar nu prea stiu cum. Sunt o fire mai putin sociala, nu exagerata, dar am ceva probleme cand vine vorba de mentinerea unei conversatii. Imi e greu uneori si cu persoane foarte apropiate, dapai cu cineva aflat in alta tara si nu foarte apropiat...am deficitul asta, sunt o persoana mai lonely, pentru ca asa imi place mie, dar asta nu e prea bine pentru situatia de fata si nu stiu cum as putea trece peste piedi ca asta si sa incep sa imi fac relatii cu oamenii...

| anabelisa a răspuns (pentru Vladutz2012):

Salut! Dupa parerea mea, ar fi mai bine sa mentii cu ea strict o relatie de prietenie, dar nimic mai mult.N-am avut niciodata o relatie la distanta, dar din cate cazuri cunosc, pot sa afirm sus si tare ca nicio relatie nu a functionat.Cauza:lipsa de incredere in partenerul aflat la zeci,sute sau chiar mii de kilometri distanta.
La inceput,totul o sa fie roz,o sa aveti impresia ca nimic nu poate sta in calea fericirii voastre,dar cu timpul aceasta fericire se poate diminua, pentru ca la fel ca in orice cuplu apar discutii pe tema unei presupuse infidelitati, mai ales, daca sunteti la o distanta foarte mare unul de celalalt.
Si incet, incet apar frustrarile si teama de a nu fi inselat.Nimeni nu-ti poate garanta reusita unei relatii la distanta. Vreau sa mentionez un lucru:eu nu-ti spun neaparat ce sa faci, pentru ca tu vei fi cel care va lua decizia potrivita, dar gandeste-te bine, inainte de a face un pas important ca acesta si incearca sa gandesti rational, nefiind condus de sentimente.

| deliqventa13 a răspuns:

Relatiile la distanta sunt foarte grele.Zic sa pastrati relatia de prietenie, nu cred ca se poate altceva, atata timp cat nu o sa va mai vedeti mult timp.