| Littledoctor26 a întrebat:

Bună ziua! Am nevoie de păreri despre o situație, vă rog frumos să îmi răspundeți și vă mulțumesc anticipat! Prietena mea pe care o credeam cea mai bună și pe care o cunosc de 20 de ani s-a dovedit a-mi fi cel mai mare dușman. Nu știu când s-a transformat în așa monstru, dar eu nu aș putea să fac lucrurile pe care le face în ultima vreme. Pur și simplu lansează în jur zvonuri, vorbe neadevărate despre mine care îmi pot compromite imaginea frumoasă pe care mi-am construit-o cu cinste în ani de muncă. Pe lângă asta, le spune celor din jur că eu aș fi zis ceva despre ei, fără ca eu să fi făcut așa ceva, doar ca să îi îndepărteze pe oameni de mine! E strigător la cer, nu știu ce pot face, dar eu i-am fost prietenă loială toată viața, i-am oferit casa mea să doarmă când nu avea unde și pâinea mea să mănânce când nu avea ce. Efectiv niciodată nu am bârfit-o, nu am supărat-o cu nimic, ba chiar o puneam întotdeauna pe primul loc în viața mea după părinți și soț. Eu m-am realizat. Am casa mea, familia mea, un job stabil și o poziție bună în societate. Dar am muncit enorm, inuman de mult, zile și nopți. Toate sunt pe merit. Dintr-o dată și-a scos masca și face în continuu tot felul de faze care mă șochează. Nu aș fi crezut niciodată că e o persoană atât de josnică, mai ales că eu am fost singura care eram lângă ea, când nu era nimeni. Nu știu de ce nu am simțit niciodată nimic până acum și aveam impresia că avem o prietenie specială și trainică, dar se pare că sentimentul era doar din partea mea. Soțul meu mi-a spus de când a cunoscut-o că i se pare extrem de invidioasă, dar nu l-am ascultat, din păcate. Problema este că am ajuns să fac atacuri de panică, să nu dorm nopțile, să plâng și să am probleme cu inima din cauza a tot ceea ce îmi face și din cauza bârfelor pe care le scoate despre mine cu scopul de a mă defăima. Cum se poate gestiona o asemenea situație? Pur și simplu mă simt depășită… Mulțumesc!

24 răspunsuri:
| Cinic a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu. Te invidiaza si ar face orice îi sta in putere sa te vada la pamant. Succesul tau este nefericirea ei. Indepartaza-te rapid de ea si fara sa-i dai explicatii. Exista un motiv pentru care am un cerc social extrem de restrans. Stiu ca oamenii sunt perversi si rai.

| shyde a răspuns:

Desigur, ca orice om normal la cap, ti-as zice sa mergi la psiholog sa te ajute sa te intaresti psihic.

Tot ce trebuie sa faci este sa te obisnuiesti cu schimbarile, sa ramai puternica psihic, sa inveti din asta dar sa continui sa ajuti pe altii, pentru ca lumea merita sa incercam sa o indreptam.

In ceea ce o priveste pe ea, ignor-o, rupe legatura si cauta sa nu iti faci rau din ce zice lumea. In principiu, parerile oamenilor sunt stupide, pentru ca se formeaza prin informatie rastalmacita. Mai tot timpul, cu cat o opinie e mai de masa, in sensul ca se aduna mai multi oameni care sa adere la ceva, cu atat e mai probabil sa intervina "groupthink", sa se autocompromita pentru ca nu este un centru critic. Deci daca mai multi aud lucruri despre tine, probabil au rastalmacit-o destul intre timp incat e ceva destul de absurd si nerealist.

Ignora lumea, traieste-ti viata, cauta sa explorezi si sa te concentrezi pe ce te face pe tine fericita.

| shyde a răspuns (pentru shyde):

Apropo, tristetea nu da chiar probleme de inima, sau cel putin, nu permanente pe termene mai scurte. Dupa ce inveti sa scoti problema din sistem, care e pe fond psihic, somnul se va restaura si cel mai probabil circulatia/tensiunea se va regla si ea.

| Littledoctor26 explică (pentru Cinic):

Mi-am dat seama că mă invidiază. Dar cum pot opri toate relele pe care mi le face? Mă afectează în mod direct social și profesional! Îi lingușește pe ceilalți ca să pară fată bună și apoi spune numai minciuni despre mine. Dar și despre alții spune minciuni! Eu îmi dau seama că minte pentru că o cunosc foarte bine, în schimb ceilalți cred orice debitează ea. Mă îngrozește efectiv.

| TimberWolf a răspuns:

Asa fac femeile care sufera sau au suferit mult, se razbuna pe cei apropiati, a devenit toxica.
Rezolvarea e foarte simpla, ignoranta totala, telefon blocat, numar schimbat, daca te cauta acasa nu-i raspunzi, daca te intreaba de vorba pe strada nu-i raspunzi si tot asa o luna- doua pana scapi de nebuna.

| Littledoctor26 explică (pentru shyde):

Mulțumesc pentru un răspuns atât de frumos! Nu mă pot rupe de ea pentru că lucrăm în același mediu și nu o pot ignora, trebuie să continui să vorbesc cu ea ca să rezolvăm ce avem de rezolvat la muncă. Cel puțin pentru un an de zile, încă lucrăm împreună… Îmi e groază de ce se va întâmpla mai departe și cum voi gestiona pentru că sunt foarte sensibilă.

| Furnicuta000 a răspuns:

Face asta dintr-un singur motiv: e invidioasa. Nu ar fi primul caz de genul.
Rupe orice legatura cu ea si daca continua, infrunt-o si inregistreaz-o sau lanseaza si tu zvonuri de genul despre ea. Cu asemenea oameni nu ai cum sa te intelegi pe cale amiabila.

| TimberWolf a răspuns (pentru Littledoctor26):

Stiu cum e, am avut de a face cu asemenea specimen, igoranta totala ti-am zis, nu poti schimba parerile oamenilor dar poti schimba viata ta scapand de dilie.

| Cinic a răspuns (pentru Littledoctor26):

Ușor! Iti bagi p@la in prietenia ei! Efeciv o scoți din viața ta. Îti mai repet inca odata! Exista un motiv pentru care cercul meu social este foarte mic. Stiu ca oamenii sunt perversi si rai. Daca îl f@#ți pe cinic o data, nu vei mai avea sansa sa o faci si a doua oara.

| Mindfulness a răspuns:

Exact la fel am pătit-o și eu cu prietenii!
Pentru denigrare și calomnie o poți da in judecata, strânge dovezi cat mai multe și nu o ierta daca minte lumea sa te discrediteze.

| Cinic a răspuns (pentru TimberWolf):

Asta este problema ei. Ca in loc sa o ignore si sa o doara la fofo, ea se consuma si isi face griji.

| gabicoo a răspuns:

Din istoricul tău rezultă că ești depresivă, suferi de bulimie, nu ai prieteni și o viață socială.
Dacă zici că te bârfește ai dovezi? Ți-a spus careva cu subiect și predicat că a zis una sau alta despre tine sau doar îți închipui că a zis ceva despre tine? Ai discutat cu ea? Ai întrebat-o de ce te bârfește?

| TimberWolf a răspuns (pentru Cinic):

Mama cu cat foc ai zis cuvintele astea, cred ca au fost din experienta de viata de rahat cu jigodiile happy

| Cinic a răspuns (pentru TimberWolf):

Clar am zis din experienta! Am multe defecte, dar eu nu am tradat niciodata. Si nu am facut rau constient prietenilor mei.

| TimberWolf a răspuns (pentru Cinic):

Suna bine asta, s-o tin minte de replica cand neamurile mele de rahat sau familia mea de damblagii ma ataca cu vreo replica sa le zic asta!

Bula
| Bula a răspuns:

La un tren, daca un vagon se defecteaza, atunci se scoate din functiune, iar trenul poate merge mai departe.
Procedeaza la fel!

| ioana748 a răspuns:

Bun venit in Club❤️
Asa este omul,in loc sa se bucure pentru realizarile tale,iti pune bete in roate
Macar este bine ca sti cu cine ai de a face. Bineînțeles ca nu vei mai vorbi chestiuni ce tin de viata personala si incerci sa te limitezi la discutii in ceea ce privește jobul,in rest raresti alte dialoguri sau aberezi mult cu ea, chiar incerci sa fii modesta si sa ascunzi vreo bucurie.
Nu trebuie sa suferi si nici sa crezi ca este chiar luata in seama. Ma gandesc ca lumea iti stie valoarea si nu contează ce spune nimeni.
Te comporți civilizat, nu spui nimic de ea tu, cine iti spune ca te barfeste este de asemenea o persoană indoielnica.
In general nu incerci sa schimbi lumea ca este imposibil.
Doar cum te raportezi tu la rahaturi conteaza.
Inveti sa traiesti fara atasamente si asteptari.
Ea cu timpul va pieri pe limba proprie, insa chiar te doare la bascheti.
Cand vei avea ocazia o excluzi total din viata ta.
Nu ai de ce sa te simti depasita, ea este o mizerie de om si bine ca ai aflat.
Este despre ea, nu despre tine.
Aici drumurile voastre se despart si pe viitor socializezi cu oricine dar fara prea mari asteptari sau sa creezi vreun atasament, ca oamenii vin, pleaca, tu ramai pe locul tau in echilibru.
Seara linistita,

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa o actionezi in judecata pentru defaimare, aducand dovezi clare unde a scris defaimator despre tine, ori martori care confirma ca ai fost injosita samd.

Persoana repsectiva nu ti-a fost niciodata prietena, doar s-a prefacut, acum dandu-si arama pe fata.
In orice caz, daca esti un om cinstit si muncitor nu ai de ce sa plangi si sa te vaicaresti, ca nu va crede nimeni prostiile acelei femei invidioase, odata ce si alti te cunsoc si stiu ce fel de om esti.
Asadar, nu ai motive sa plangi ori sa nu dormi noapte, din cauza invidiei unei proaste care te barfeste.

Ar trebuii cand auzi asa ceva sa te umfle rasul si sa le spui tututor razand, sa nu mai creada prostiile unei nebune, care se trateaza de ani buni la psihiatrie.

| NinjaLegendMan a răspuns:

Salut! Am sa incerc sa iti dau un sfat bun! Te rog ia aminte la ceea ce iti spun si incearca sa procedezi asa. E colega ta de munca, nu poti sa o ignori total, nu poti sa o scoti din campul tau vizual, dar stii ce poti face? Poti sa fii in continuare politicoasa cu fiecare, inclusiv cu ea! Deci fii buna cu ea in continuare chiar daca ti-a facut rau. Tu fa-i binele. Asta demonstreaza ca esti mai presus de ea si o vei face sa se simta rusinata. Crezi ca ea nu isi strica imaginea ei atunci cand barfeste? Crezi ca colegii tai care te cunosc de atata timp nu stiu ei cum esti tu cu adevarat? Chiar crezi ca toti o cred pe cuvant?
Iti spun din experienta. Si eu am la munca pe cineva care atunci cand se supara, se mai descarca pe mine fata de clienti. Si stii ce fac eu? Nu pun deloc la suflet, chiar nu ma afecteaza deloc, ii zambesc, si merg inainte. Nu sunt deloc afectat. Clientii majoritatea il cunosc stiu cum e comportamentul lui. Cand are nevoie il ajut si merg inainte. Pe mine Dumnezeu m-a iertat de multe, asa ca is si eu dator sa iert pe aproapele meu care imi greseste.
Sa-mi spui daca te-a ajutat.

| Littledoctor26 explică (pentru NinjaLegendMan):

Foarte frumos. Mulțumesc! M-am gândit la varianta asta, ca își strică imaginea bârfindu-mă. Dar oamenii nu sunt întotdeauna foarte inteligenți, iar unii o pot crede pe cuvânt. Problema este că aduce acuzații grave la adresa mea, cu scopul defăimării, informații false, minciuni, calomnii. Și mi se pare nedrept să las lucrurile așa…

| Littledoctor26 explică (pentru Violleta2022):

Oamenii știu că sunt serioasă, muncitoare, că sar în ajutor și în plus, faptul că vin dintr-o familie de profesori mă ajută cu atât mai mult să am credibilitate. Însă o anumită categorie de oameni ar crede-o pe cuvânt.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Littledoctor26):

De categoria aia de oameni sa nu-ti pese, ca nu sunt nici un pericol pentru tine.
Aia sunt probabil la fel ca si prietena ta, oamnei carora le place barfa, prostia, smecheriile si sincer, chiar nu trebuie sa-ti pese de pleava societatii.
Un om inteligent nu se oboseste niciodata sa se justifice in fata prostilor!

| MarYaNM a răspuns:

Si noi, ca familie am patit la fel dar povestea e putin diferita.

Ne-am mutat intr-un apartament cumparat de noi, dublu ca suprafata de cel vechi (Upgrade), dar nu stiam ca in blocul respectiv locuiesc 99% unguri sovini care urasc romanii, pe deasupra si tigani la origine. Noi, fiind familie de români, cunosand doar limba romana si engleza.

Nu am stiut treaba asta pana dupa mai mult timp, dar am observat ca oamenii ne cam ocolesc prin scara blocului fara niciun motiv.
Sunt care mai au nume romanesc dar sunt tot unguri tiganizati. Dar multi sunt Böndàr sau cine stie cum cu sz sau zis.

In timp am aflat ca multi sunt veri, verisori prin bloc, si ca nu suporta romanii (clasica problema cu Ardealul).

Si ca suntem defaimati prin bloc din cauza ca suntem romani si nu unguri. Au urmat multe certuri provocate de ei, certuri penibile politie, etc.

Oriunde se aude in scara ori ungureste ori tiganeasca combinata cu ungureste.

Pe langa asta alt motiv a fost ca au vrut mai multe familii din scara sa cumpere apartamentul la pret super redus pentru careva tiganuș care va face in curand nunta si sa il casatoreasca langa soacra mare.

Urmeaza sa ne mutam din blocul asta de ****. Doar ca necesita foarte multi bani pentru taxe la stat cand vinzi si cumperi.

Oradea, BH.

| NinjaLegendMan a răspuns (pentru Littledoctor26):

Draga mea! Sunt lucruri in viata pe care nu le poti controla si barfele este una dintre ele. Oamenii neintelepti barfesc despre unu despre celalalt si multi sunt defaimati pe nedrept. De ce? Pentru ca oamenilor le place cand aud ceva rau despre cineva si le place sa transmita mai departe fara sa verifice informatia daca e autentica, asa cum spunea intr-un proverb: "Cuvintele clevetitorului sunt ca prajiturile, aluneca pana in fundul maruntaielor". Deci degeaba te stresezi de imaginea ta cand stii ca tu ai facut tot ce-i bine, nu trebuie sa iti pese cand cineva spune lucruri neadevarate despre tine. Asa ca te rog retine aceasta : nu incerca sa te razbuni... razbunarea nu aduce nimic bun, doar strica. Fii tu insuti, cum am mai zis.
Iti urez multa bafta si sanatate!