| tatiana11pana a întrebat:

Bună ziua,

Am programat cununia civila în decembrie, pe 9, urmand a pleca pe 10 intr o mini vacanta....se poate folosi pașaportul fara a-l schimba în urma căsătoriei?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti deoarece ai alt nume de familie, la fel cum trebuie sa iti schimbi buletinul pe noul nume la fel schimbi si pasaportul pe noul nume.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ti-ai schimbat numele, ti-ai schimbat buletinul?
Daca nu, nu e nici o problema.
In UE poti calatori doar cu buletinul, nu ai nevoie de pasaport.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi ca in decembrie sunt alegerile si daca nu ai toate actele valabile nu poti sa faci nimic nici nuntă nici sa pleci, ti ai ales prost sezonul, astia din cauza alegerilor s-ar putea sa fie liberi pentru a merge la vot asa ca nu cred ca vei gasi unde sa iti faci acte decat in ianuarie dupa sarbatori.