| mary_1175 a întrebat:

am si eu o intrebare... si o nelamurire,
Parintii mei au un apartament cu doua camere, si doreste ca sa-mi treaba sau sa-mi lase, doar dupa moattea lor, mie apartamentul...
Nelamurirea mea care ar fi:
Am o sora vitrega din alta casatorie al mamei mele, si inca un frate vitreg, din alta casatorie al tatalui meu, eu pe acest frate nu.l cunosc, nu se corespunde cu tatal meu(tatal lui)...contractul de vanzare cumparare al lor sunt propietari abii, ambii sunt trecuti pe acel contract, ceea ce ii nelamureste este acea lege, Rezerva succesoriala, daca ei vor sa-mi faca mie contract..binenteles, sa am dreptul la el numai dupa moartea lor, ce as putea face ca acel contract sa nu fie atacat de fratii vitregi? multumesc. astept un raspuns, mai concrect de la dvs,

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns si pe privat.
Cel mai bine este sa faceti un contract de vanzare-cumparare sau de intretinere cu uzufruct viager.
Orice act poate fi atacat, aceasta nu inseamna ca reclamantul o sa si castige, cu o exceptie, respectiv daca poate dovedi ca a fost un act simulat, de ex. ca a fost o donatie mascata.

8 răspunsuri:
| bystefu a răspuns:

Am impresia ca ei trebuie sa iti faca acum un testament, altfel merge deschisa doar taxa de succesiune, sau daca ei subt proprietari si DOAR ei, iti pot vinde tie fara probleme, doar nu au nevoie de acordul copiiilor.Insa astea acum, cat inca sunt in viata, daca iti lasa mostenire vei avea probleme mari.

Bula
| Bula a răspuns:

Rezerva succesorala intra in vigoare in momentul desului unui parinte sau copil, chiar daca prin testament s-a lasat proprietatea unei terte persoane.

Doar cedarea completa a dreptului de proprietate nu poate fi atacata, de exemplu un contract de vanzare-cumparare, cu eventuala clauza de uzufruct viager.

| mary_1175 explică (pentru Bula):

Deci ca sa nu fie atacata trebuie sa faca contract de vanzare cumparare cu clauza uzufruct viajer? si dupa moartea lor, ce se va intampla cu aceasta clauza? poate fi atacate? multumesc!

| Freya1 a răspuns:

Iti face un contract de vanzare cumparare si nu poate sa il atace nimeni

| ionalexandru98 a răspuns:

Eu zic ca cea mai buna solutie pentru problema ta este site-ul acesta:
http://gramaticalimbiiromane.ro/

Invata sa te exprimi, ca la cum ne-ai lamurit pe noi e posibil ca parintii tai sa nu inteleaga ce le zici. O sa iti fie mult mai usor sa-ti aperi drepturile succesorale daca inveti intai sa te exprimi corect in limba romana. Succes!

| mary_1175 explică (pentru ionalexandru98):

Dã-te dracu cu gramatica ta, stiti numai sã luati oamenii la misto, te crezi superior bravo tie, dar mai usor cum judeci oamenii, ca nu-ti sta in caracter...bye bye...

| ionalexandru98 a răspuns (pentru ionalexandru98):

Nu înțeleg, daca poți scrie corect, de ce arată întrebarea ta cum arată? Te-am insultat și îmi cer scuze, dar eu când ți-am văzut mesajul crezi că nu m-am simțit insultat de felul in care incercai să te exprimi? Iar faptul ca mi-ai scris un mesaj corect acum, îmi arata că tu poti scrie corect, dar nu vrei. Este și mai grav.

| mary_1175 explică (pentru ionalexandru98):

Păi logic că știu să scriu, dar se mai găsește câte unul ca tine să vă credeți superiori, eu poate am greșit, dar tu cazi de prost, că judeci oamenii fără nici un sens... Bleahhhhh