| Daradara a întrebat:

Bună ziua, am un fiu de 14ani și vrea sa vina la mine definitiv, cum pot obține tutela lui? mentionez lucrez și locuiesc în străinătate

6 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Banuiesc ca aveti custodie comuna cu domiciliul la mama. Nu puteti avea custodie exclusiva decat daca mama e cazuta din drepturi ceea ce ar fi urat din partea dvs sa cereti in instanta. Copilul e mare, poate alege singur daca vrea sa locuiasca la mama sau la tata. Daca mama lui nu il lasa sa plece puteti deschide un proces in sensul asta dar o sa fie complicat. Puteti mai bine sa cadeti de acord. Nu vad de ce un copil sa lase tot in Romania si sa plece in strainatate unde va fi greu sa se adapteze. Poate veni doar in vacante ca sunt multe slava Domnului. Mai sunt 4 ani pana face 18 ani, termina liceul si alege singur in ce tara vrea sa se duca

| sierra1 a răspuns:

Hotârâre judecătoarească (adică după un proces)

| Terez a răspuns:

Fiul merge acolo creznd ca va avea multi bani de cheltuit. Presupun ca il vreti, ca sa nu mai platiti pensie alimentara.
I-a explicat cineva fiului ca va trebui sa mearga in continuare la scoala? Si ca va trebui sa se adapteze conditiilor de acolo?

| Daradara explică (pentru Furnicuta000):

Copilul vrea la mine, mama lui îl maltratează psihic și emoțional, actualul ei soț și frați vitregi sunt foarte rai cu el, nu este vorba de bani oricum el nu vede nici un leu din ce trimit eu, dacă ii trimit ceva el primește decat un tricou și ceva dulce nu primește tot ce ii pun în pachet

| ioana748 a răspuns:

Proces de custodie. Va conta parerea copilului referitor la locul unde doreste sa locuiască.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Daradara):

Se poate dar trebuie sa deschideti proces si copilul va fi intrebat la cine vrea sa stea. Luati-va un avocat si va indruma el