| ecf a întrebat:

cunosc un caz in care o fata are un copil dintr-o relatie anterioara iar acum este intr-o alta relatie cu un baiat 22 ani iar fata implineste 15 ani la nastere.
Prietenul actual al fetei vrea sa treaca copilul pe nume considerandul ca pe copilul sau si sa aiba o relatie serioasa cu fata. Ar avea vreo problema cu legea in acest caz?

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Singura problema pe care o poate avea este ca tatal biologic sa vina si sa ceara stabilirea paternitatii. Probabil ca nu va veni, pentru ca in acest caz capata raspunderi privind intretinerea copilului.
Vezi aici art. 408.
http://www.euroavocatura.ro/......Cod_Civil_

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus poate sa adopte minorul, conform legii adoptiei nr.273/2004. Adoptia ar fi mult usurata daca cei doi s-ar casatori.

| ecf explică (pentru SkyPilot):

Multumesc! Dar nu ar avea probleme cu politia?

| ecf explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Atunci nu ar decadeo pe mama viitorului copil din drepturi definitiv?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru ecf):

De ce s-o decada? Decaderea din drepturile parintesti se face numai in cazuri grave, respectiv atunci cand parintii pun in pericol viata sau dezvotarea copilului si altele asemenea.