| Anonim2000520 a întrebat:

TPU.Recent mi-a murit iubita.Plang tot timpul, nu dorm noaptea deloc si nu mai am pofta de mancare.Va rog dati-mi niste idei cum as putea scapa de aceste stari.Ma simt foarte rau.Va rog sa raspundeti serios.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Gataiantu_Cristina_Elena_2001 a răspuns:

Chiar îmi pare rău chiar daca nu am cunoscut-o.Este foarte trist sa pierzi pe cineva. Daca tu chiar ai iubit-o du-te la biserică și roagă-te pentru ea, dar și pentru tine.Roaga-l pe Dumnezeu să te ajute să o iei pe calea cea bună.Nu sunt pocaita, dacă crezi că de asta ți-am dat sfatul acesta.De uitat n-o vei uita niciodată. Aminitirile te vor face sa suferi pentru că au fost frumoase și le-ai pierdut.Dar gândește-te astfelbig grinacă ar mai fi trăit, probabil v-ati fi despărțit cândva, și acele momente frumoase ar fi ajuns tot niște amintiri. Totul face parte din trecut, dar un trecut frumos, așa să-ți spui.Pana la urma, totul va ajunge o amintire.Dar să nu îți reiei viața sentimentală cu gândul că te vei simți mai bine.Te vei amăgi și mai mult, dar și pe ea.ci doar când te vei simți pregătit, nu există un termen, este după cum simte fiecare.
P.S.:am 16 ani și n-am experiență în așa ceva, îți spun ce cred că ar trebui sa faci.

Condoleanțe și numai bine

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te vei adapta in timp suferintei

| Anonim2000520 explică (pentru Gataiantu_Cristina_Elena_2001):

Multumesc mult.Voi tine cont de ceea ce ai spus.

| Adry05 a răspuns:

Deci mi-a trecut un junghi asa prin stomac cand am citit, serios. Imi pare extrem de rau, sincer... Si chiar daca suna ca un cliseu si probabil ai mai auzit asta de sute de ori, timpul chiar le vindeca pe toate. Gandeste-te ca ea poate e intr-un loc mai bun acum, si poate e mai fericita acolo. Stiu ca doare ruptura asta, dar cu cato sa treaca timpul, cu atat o s-o resimti din ce in ce mai mica.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare tare rau de pierderea suferita, este de inteles sa te comporti asa, este normal si chiar sanatos.
Timpul le va rezolva pe toate!
Plangi daca poti, este bine, pentru ca te descarci si elimini tot stresul.

| untu a răspuns (pentru Adry05):

Este foarte greu ca o sa treaca mai mult de 4-5 ani ca sa-si poate reveni in fire!

| untu a răspuns (pentru Adry05):

Vei suferi mai putin daca citesti zilnic o rugaciune in fiecare seara acasa si vei fi si la Biserica la Sfanta Liturghie in fiecare duminica si sa dai un acatist (pomelnic) si sa pomenesti numele iubitei tale ca sa se odihneasca in pace si in liniste in gradina RAIULUI! O sa-ti fie bine pentru tine daca faci asta si bunul Dumnezeu sa te ajute sa treci mai repede peste suferinta asta!

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Îmi pare rău pentru pierdere. Nu cred că ea ar vrea să te stie în starea asta. Încearcă să găseşti un loc mai retras, în natură, şi să te gândeşti la cele întâmplate. Caută o persoană careia să îi spui tot. Să ai speranța că într-o bună zi o vei revedea.

| Anonim654 a răspuns:

Condoleante!
Imi pare foarte rau pentru cele intamplate cu prietena ta. Se vede ca o iubeai! Incearca sa te linistesti, sa dormi, sa mananci! Gandeste-te cum s-ar simti ea daca te-ar vedea asa; poti scrie pe o hartie ce simti si sa o arzi! De curand(3 saptamani) am pierdut pe cineva si îi scriu bilete pe hartie apoi le pun la mormat, asa ma calmez! Incearca sa dormi, sa te resemnezi un pic si poti sa mergi la mormantul ei unde sa te descarci!
Si mai gandeste-te ca iti faci rau plangand si nedormind!
Condoleante!

| bebe20 a răspuns:

Stiu cum te simti. Asa m-am simtit si eu cand l-am pierdut pe iubitul meu cand il iubeam mai mult el s-a stins. A plecat stiu asta si nu regret nimic am avut multe amintiri frumose nici eu nu pot sa trec peste Ma rog in fiecare zi pentru el si pentru parintii mei Acum nu pot avea o noua relatie deoarece ajunsesem intr-un hal. de nerecunoscut Nu ma recunostea nimeni Toti spuneau ca sunt ciudata eu zic sa treci peste Viata merge inainte imi pare foarte rau pentru tine este foarte trist sa pierzi pe cineva EU zic sa te duci la biserica si sa te rogi pentru ea. Ea de acolo de sus te va pazi si va avea grija de tine