| CochiorValentina a întrebat:

Bunq TPU eu am 21 de ani și iubitul mei 34 și locuim cu părinții lui adică cu socri și ieri găteam o musaca în bucătărie bucătăria fiind aproape de camera lor unde sta socru soacra și cumnatul care are 20 de ani adică dorm toți 3 într-o camera și am auzit când găteam ca bârfea socru și soacra despre noi cam urat și soacra mereu îmi spune sa țin mai mult mâncarea pe foc eu o țin destul ca îi place și lui al meu mult cum gatesc dar ea face oale mari de mâncare eu fac doar sa mancam de 2 ori și nu țin ca ea pe foc ca fac mai puțină mâncare de asta am decis sa facem separat ca ea când face face o data pe săptămână mâncare și face multă sa aibă toată săptămâna un fel de mâncare eu nu pot sa mănânc aceeași mâncare în fiecare zi și ea este casnica și socrul lucrează pana și cafeua îi face el ea niciodată nu face cafea ce părere aveți?

7 răspunsuri:
| CochiorValentina explică:

Și socri au casa de la parintii ei adică de la soacra mea

| gabicoo a răspuns:

Soacra ideală. Fă-i tu cafeaua și pune-i o fiolă de furosemid in ea. Va merge la baie din 10 in 10 minute.

| 1onur a răspuns:

Păi cine bea cafea să-și facă cafeaua!

faptul că până acum tu leai adus cafeaua la picioare înseamnă că a fost alagera ta din propille tale inițiative și dorință, dacă ea face figuri și mofturi, și nesimțirea de a te trata cu în halul ăsta, săte vorbească de rău să-ți vorbească urât sate provoace ca apoi să cazi de rău în familia ta, este 100%la100% foarte clar că este un om pus pe dușmănie pus pe rele și bine nai sa vezi de la așa om fiindcă tot ce face este săte jignească și trateze urât cu membri din familie.

Cu mâncare o puteți discuta cu toți sunteți oamenii maturi, Adulți, cu toți dacă se consideră faptul că nu se gătește, nu se face o mâncare pe gustul tău și pe gustul și plăcerea lor, bine înțeles că pot să-ți gătește ți și soțului tău separat din munca lui dacă muncește fiindcă nai menționat nimic despre soțul tău dacă are un serviciu să-și poată permită ce părinți lui nu vă poate permite, fiindcă sănt și utilități în acea casă de plătit, și nor fi avut unde să se mai împarte, mâncare, facturile, și ce trebuie într-o casă da...

Sunteți cu toți Adulți în acea casă în care locuiți, cred eu că s-ar putea ajunge la o înțelegere normală în acea casă, și se poate discuta fără certă prea multă și dușmănie ură între voi, fiindcă sunteți o familie, nu dușmani.

Ai putea ajunge la înțelegerea cu socra ta și socrul tău să puneți voi o parte din suma care o aveți din munca voastră să pună si ei din venitul lor, mergeți la piață împreună ca o familie vedeți care sănt unitățile unei casa,... și vedeți care sănt și prețurile... și ajungeți cu toți la concluzie că s-ar putea mânca după gustul fiecăruia, dacă vați înțelege ca o familie și nu ca dușmani.

Dacă nu se poate ajunge la o înțelegere omenește ca oamenii, atunci tu mănânci din mâncarea ta ei sa mănânce din mâncare lor în felul ăsta evitați orice fel de, certuri de familie...

| 1onur a răspuns (pentru CochiorValentina):

Nu-i nimic vă rămâne vouă casa cum lea rămas și lor, mai departe. Este bine nu-i nimic de rău faptul că va rămâne o locuință, și o casă unde vă puteți întreține, la chirie trebuie să ai un serviciu un loc de muncă...

| CochiorValentina explică (pentru 1onur):

Da lucrează și bărbatul meu și eu soacra mea e casnica și socrul lucrează și cumnatul e la facultate m-am referit ca socrul îi face mereu cafea și duce mereu coșul și ea doar o data pe săptămână face mâncare el lucrez în 2 schimburi

| Violleta2022 a răspuns:

Alta care incurca iubitul/amantul/ ibovnicul cu sotul!
Mai sunteti multe care habar nu aveti pe ce lume traiti?
Treziti-va, ca parintii ibovnicului nu-ti sunt socrii si nu ii datorezi nici lui si nici parintilor lui, nimic!

| 1onur a răspuns (pentru CochiorValentina):

Sunteți o familie reunită și înstărită bravo vouă fiindcă munciți pentru voi. Atunci problema pe care o aveți cu siguranță se poate ajunge la o înțelegere, ca între Adulți.

Știu nu-i ușor nici pentru tine, știu foarte bine ce însemnă să muncești în doua schimburi. Trebuie să discuți cu soțul tău și să nu faceți o ceartă de familie pentru mâncare.

Mă bucur cu Adevărat dacă am putut ajuta într-un fel.