| tonyc7 a întrebat:

Ce parere aveti de relatia dintre o tipa si un tip in care diferenta e de cel putin 15 ani? Ea sa aiba vreo 20-21 (sa zicem) iar el sa aiba vreo 36-37 (sa zicem, poate chiar si mai mult).
Ar considera societatea acest gen de relatie ca fiind una nefireasca (cu toate ca ambii sunt totusi majori)?
Tipa sau tipul respectiv risca sa devina tinta criticilor din partea apropiatilor si cunoscutilor daca intra intr-o astfel de relatie?
Stiu ca in lumea vedetelor cazurile cu diferenta de varsta e si mai mare de atat (diferenta si de 30-40 de ani), dar ma intereseaza cum e privita aceasta chestiune strict la nivelul oamenilor simpli.
Deci... astept pareri (serioase), (am impresia ca tocmai am vazut un astfel de caz la o persoana cunoscuta) si sunt tare curios... Multumesc.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Barbatul ala de 36-37 de ani e fertil si impulsul biologic cu care e programat e sa calareasca si sa fecundeze femele tinere si sanatoase. E atit de simplu. Plus partea pe care multi o omit ca, indiferent de cum arata unul sau altul fizic, "copila" aia de 20 poate fi mai matura ca altele de 45-50 (am niste cazuri prin familie cu minte de 12 ani la 45+, femei, ca sa fie clar), la fel cum ala la 37 de ani poate sa fie blocat intelectual si afectiv pe la 16-17. P.S. Pina la urma totul e alegere personala. Mai bine te simti tu bine cu tine ca la 16-17 ani pana crapi decat sa urmezi normele general acceptate si sa te simti prost zeci de ani si eventual sa ajungi la alcool, droguri, pierderea ultimei farime de respect de sine.

27 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Foarte proasta. In relatiile de familie, astazi, nu mai conteaza de cat sexul si banii. Daca barbatul este mai batran nu va tine mult. Femeile vor doar sex si bani. Multor barbati sexul pica primul. Daca-i prost ca Irinel Columbeanu le pica si averea. Eu sunt de acord cu relatiile in care femeia este mai mare. Ca apreciere nu apreciez nici una. Un 3-5 ani este perfect si, pentru ca barbatul se "coace" mai greu, sa fie el mai mare ca sotia.

| haileewatson a răspuns:

Din punct de vedere al anilor, nu este nefiresc. Amandoi sunt adulti.
Problema e ca fiecare e intr-o etapa diferita a vietii si relatia are sanse mici sa tina. Un barbat de 36-37 de ani care nu poate sa isi gaseasca o partenera de varsta lui si agata "copile" de 20 de ani are o problema.

| tonyc7 explică (pentru haileewatson):

Am omis sa adaug si alte detalii (cel putin, pe cazul observat de mine): respectiva nu arata deloc a,, copila" (chiar daca are doar 21 de ani), are peste 1, 70 m inaltime si un corp foarte dezvoltat (de parca ar avea peste 30-35). Iar el, barbatul, desi are vreo 36 de ani, e destul de copilaros, eu i-as da si 25-27 de ani la cum arata si cum vorbeste. Deci cum mai comentezi de data asta?

| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce ar trebui sa te doara undeva de opinia societatii? Societatea intra cu voi in pat? Societatea va face finantele/va repartizeaza sarcinile in gospodarie? Societatea va plateste vacantele? Societatea are grija de eventualii copii? Intre bunicii mei era o diferenta de vreo 15 ani. Nici o tragedie. Intre socru-meu si soacra-mea, la fel, vreo 15-17 ani diferenta. In momentul in care apropiatii si cunoscutii imi critica alegerile PERSONALE, atunci ii p*s in freza si ma distantez de ei. Poate fi vorba si de tata/mama, se aplica acelasi lucru. E viata TA, nu a societatii, nu a familiei tale, nu a prietenilor!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Da.

| Brizbriz a răspuns:

Daca sunt adulti, societatea poate sa isi bage parerea si judecata pana sus unde soarele nu patrunde

insa in practica, la o diferenta de varsta asa de serioasa, apar APROAPE SIGUR probeleme, chiar daca amandoi sunt foarte bine destupati la melodie si se inteleg foarte, foarte bine, in timp efectiv, cel mai in varsta o sa ajunga sa aiba probleme medicale (asta face batranetea din oameni) si sa fie o povara pentru partenerul mai tanar

iar ce vezi tu la vedete
1. aia au bani IN DRACI
2. partenerul mai tanar foarte probabil ca era indragostit de vedenta inainte sa ajunga impreuna
3. se si despart in draci, in puii mei am crezut sincer ca Depp a batut-o pe Heard, ca sa reiasa ca ea e cam nebuna si batausa

| Frank51 a răspuns:

Incapacitatea de a găsi pe cineva de vârstă apropiată personal îmi provoacă repulsie. Nu este neapărat ceva rău, dar este un semn clar că acel bărbat nu are demnitate.

| tonyc7 explică (pentru Frank51):

De ce sa nu aiba demnitate? Ce treaba are demnitatea cu faptul ca se indragosteste de o tipa (si o iubeste sincer) mult mai mica ca el de varsta (dar totusi majora si ea la randul ei iubindu-l pe el)?

| tonyc7 explică (pentru sadrian46):

Referitor la raspunsul 2. Da pe care l-ai dat... Deci daca tipul (sau ea) ar deveni tinta criticilor din partea cunoscutilor. Care e raul cel mai mare sau alte lucruri rele la care s-ar putea ajunge dintrasta?

Bula
| Bula a răspuns:

Feneile cauta stabilitate materiala pentru a intemeia o familie cu copii. Fiind in plina varsta al fertilitatii, daca intalnesc un barbat cu care se inteleg, atunci se cupleaza cu el, nu conteaza varsta.
Multe femei mai au si "complexul tatalui", adica a tatalui care a lipsit de langa ele in copilarie sau n-au primit suficienta "dragoste de tata". Acele femei sunt chiar atrase de barbatii cu varsta spre cel a tatalui lor "pierdut".
Daca cele doua aspecte se aduna, cuplul poate fi unul stabil, chiar de invidiat. Altfel va fi doar de interes.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru tonyc7):

Raul cel mai mare - ca cei doi să ducă o viață dificilă împreună, sau chiar să se despartă, din acest motiv.

| Frank51 a răspuns (pentru tonyc7):

Să te îndrăgostești de o tipă cu 15 ani mai mică este deja o problemă, întrebarea vine, de ce nu te îndrăgostești de o tipă de vârsta ta? Pentru că nu ești capabil. Niciun bărbat cu capul pe umeri nu se va îndrăgosti de cineva cu o vârstă foarte mică, deoarece nu așa funcționează viața.

| tonyc7 explică (pentru Frank51):

Asa gandesti tu, stimate Frank51, iar asta nu inseamna ca si ai dreptatee! laughing)) Vezi ca te contrazic expertii, cauta singur pe net si o sa te convingi... Prietene, unde poate fi "problema" decat numai in capul ala limitat (si tendentios) al tau? Uita-te mai bine in jurul tau, numerosi barbati au partenere cu 15 ani (sau chiar si mai mult, cu 20, 30, 40 de ani) mai mici decat ei! Pe ce lume traiesti? Wake up, lasa ciuda si invidia deoparte!

| tonyc7 explică (pentru Bula):

Ce spui tu e in cazul relatiilor cu diferenta mult-mult mai mare de 15 ani! Ce spui tu e in cazul relatiilor in care diferenta de varsta chiar e una foarte mare (de peste 25 de ani) sau chiar astronomica (de peste 35 de ani)!
La o diferenta de 15 ani insa, cred ca lucrurile sunt mult mai blande si avantajoase (pentru ambii parteneri, dar si in perceptia celorlalti).

| tonyc7 explică (pentru sadrian46):

Pai daca se iubesc si se plac mult unul pe celalalt, sunt multumiti impreuna, la ce sa se mai desparta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Hai sa iti zic de ce. Esti barbat la 45-50, cu capul pe umeri, ai o viata activa, ai divortat ca nevasta te-a inselat cu seful ei de la servici cu 5-10 ani in urma, de atunci te-ai dedicat carierei. Arati foarte bine, nu ai probleme cu banii, ai casa cu ratele platite. Ce oferta ai la tipe intre 45-50, in Romania? Divortate blazate si grase, nebune care nu au facut nimic pana la varsta asta pentru ca s-au axat pe cariera si brusc le-a palit disperarea ca o sa moara singure, mame singure care sunt disperate sa gaseasca un fraier sa le creasca copilul/copiii, si tot inainte. Foarte putine tipe de treaba, non-obeze, normale la cap (nu "Hobby-ul meu pricincipal e lecturarea de carti religioase"), care nu sunt blocate pe 1-2 pozitii in pat si nimic in plus, cu care sa poti merge la un traseu pe munte si sa nu faca infarct dupa 500 de metri, independente de familie ("Vai, dar weekendul viitor nu pot, trebuie sa ma duc la tara sa ii fac curat prin casa mamei/matusii x"). si alte faze de astea. Deci decat sa te indragostesti de ceva la varsta ta (daca e pe masura ta, fie e casatorita, fie e lesbiana, lol) - de parca indragosteala asta vine la comanda - prinzi ceva mai tinerel pe care nu atirna carnea si cu care la o adica poti colabora, nu e blocata in idei si conceptii retarde (si nu, nu ma refer aici doar la viata intima, ci la mult mai mult).

| RxTx a răspuns:

Eu aveam 17 ani si iubita mea avea 29 sni
Am fost împreună până câmd ea a făcut 36 ani și eu am făcut 25 ani.

Totul era perfect minunat plus ca ea era profesoară
Nu imi faceam griji că mă înșeală
Ce vorbeam cu ea așa rămânea.
Aveam o relație bazată pe multă incredere dragoste si respect.

Dar intr-i zi tatăl ei mare director la stat
Sa luat de ea si de mine
Unde ma găsit ea pe mine...
Că el vrea pe cineva care sa aibă bani faimă...
Si ne-a despărțit familia ei
Ca tatăl ei dorea pe cineva care sa aiba multi bani.

| Freya1 a răspuns:

Nu prea observ diferențele astea de ea 20, el 30 și un pic. Adică nu mi se par chiar asa ieșite din comuni.
Dar cu relațiile dintre o copila de 14/15 ani și unu de 28/30+ nu prea sunt de acord.La fel și cu cele în care ea are 20 și el 60/70.

| 1997onur a răspuns:

Pedofili altceva nu am de zis chiar nu am

| Emma30555 a răspuns:

Daca ei ii place nu e o problema, probabil prietenii ei il vor considera "batran".

| RxTx a răspuns (pentru Emma30555):

Dacă este cineva chiar acum în centrul vechi din Chișinău să ne spună și nouă câți ani su fetele si câți ani au italienii sau austriecii care sunt cu ele exact in acest moment sa ne relateze de la fața locului.

| 1997onur a răspuns:

Pedo.

| Emma30555 a răspuns (pentru RxTx):

Nu generaliza. Sunt mai multe categorii de fete si de baieti nu sunt toti oamenii la fel

| RxTx a răspuns (pentru Emma30555):

Corect! tu ești un înger, dacă numele tău de fată mare a fost AVRAM șî ești din petresti sebesi.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca nu va functiona niciodata, fiind diferenta extrem de mare intre cei doi... la toae nivelele.

| Holiday a răspuns:

Nu e absolut nici o problema. Iar apropiatii/cunoscutii ar trebui sa-si vada de problemele lor, nu de ce fac/nu fac altii. Si chiar daca nu-si vad, cui ii pasa?!

| just4ubr2015 a răspuns:

E o relatie sugardaddy ea sta cu el pentru bani el pentru sex cand el o sa aiba 60 crezi ca ea va mai sta cu el sa il spele la fundulet