| didiDia a întrebat:

Ce parere aveti referitor la pretentiile parintilor in privinta viitorului ginere/viitoarei nurori? Mie mi se pare exagerat sa-ti doresti sa fie super la toate capitolele. Simplificat, eu consider ca un parinte ar trebui sa aiba in vedere doua lucruri:1. daca viitorul ginere/viitoarea nora isi castiga banii onorabil, in mod cinstit 2. daca fiul/fiica lor e fericita/fericita alaturi de persoana care va intra in familie prin casatorie(presupun ca nu poti fi fericit daca iei bataie, esti injurat, inselat, nu esti respectat, chestii de genul asta). In rest, parintii n-ar trebui sa intervina cu pretentii de gen,, fizic de nu stiu care"(e problema copilului lor, ca el se casatoreste cu celalalt, nu parintii; daca pe copil il atrage acel om asa cum e el, ce-i treaba parintilor), banii nu stiu cati(nu in bani sta fericirea, daca ai cu ce plati cheltuielile+ eventual chiria, cumpara mancare si haine si mici cadouri uneori, nu vad de ce nu ar fi in regula; de ce sa fie nevoie de te miri ce averi, case, apartamente, masini, etc?), scoli peste scoli(nu te casatoresti cu diploma omului, ci cu omul din el). Cei care sunteti deja parinti, ce asteptari aveti de la viitorul ginere/viitoarea nora? In ce caz ati incerca sa impiedicati casatoria? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Korrawi a răspuns:

Ce spui tu suna foarte rational, dar vezi ca uneori parintii incearca sa-si impuna neimplinirile asupra copiilor, trecand peste ceea ce si-ar dori copilul cu adevarat. Sunt convinsi ca parerea lor este cea corecta (chiar daca ea de fapt nu e) si incearca sa forteze lucrurile pe calea vazuta de ei. Acum, depinde si de copil, pana la urma, in unele cazuri, trebuie sa alegi: ori parintii, ori partenerul/partenera. Dupa un timp e posibil sa realizeze ca au gresit si sa caute sa reinitieze relatiile de familie. Nimeni nu e perfect happy. Nu pot decat sa presupun cum as face in cazul asta, pentru ca nu am copii, dar daca lui/ei ii place persoana respectiva, e alegerea lui/ei si o sa trebuiasca sa traiasca cu ea/el o perioada. In cazul in care e ceva in neregula, poti sa incerci sa-ti expui punctul de vedere, si cam atat happy. Din greseli inveti cel mai bine, mai ales din greselile tale.

6 răspunsuri:
| roxanarsene a răspuns:

Atat timp cat copilul meu nu se plange de partener nu pot comenta!

| simina a răspuns:

E greu sa fii parinte, sa-ti sacrifici ani si resurse, nopti de nesomn cand face febra sau trebuie operat, sa-l aperi de tot ce este rau si murdar in viata si sa-l vezi ca pleaca cu un necunoscut de langa tine. Vrei sa-l vezi doar ca e bine si ca cel cu care alege sa fie este un om bun.Dar... nimeni nu e perfect pentru copilul tau si la cel mai mic semn ca cel cu care e ridica tonul sau se poarta aiurea. vrei sa-l strangi de gat.Sigur ca nu banii gramada aduc si fericirea poate ca e un fost copil rasfatat care e obisnuit sa i se ofere totul fara sa dea nimic in schimb.Dar nici unul care sa-si planga tot timpul de mila in loc sa lupte pentru noua lui familie.Si doamne, mai ales unul care sa nu fie dependent de mama lui si de toanele acesteia.Normalitatea e greu de gasit in zilele astea si asi prefera copilul meu sa treca printr-o perioada de. proba sa-si cunoasca mai bine partenerul pana sa ia o decizie importanta care sa-i schimbe viata.

| anutza a răspuns:

Parintii si-au ales la vremea lor jumatate, copii sunt liberi sa isi aleaga cu cine vor sa imparta viata

| didiDia explică (pentru Korrawi):

Mi se pare o prostie sa ajungi sa fii pus in situatia de a alege intre parinti si partenrul/viitorul partener de viata. Ii poti avea pe amandoi, iar daca ei chiar nu se inteleg, sa se vada mai rar. Nu vad de ce ar trebui rupta legatura cu parintii din cauza prietenului/sotului si nici invers cea cu prietenul/sotul din cauza parintilor.(Dar stiu ca exista asemenea cazuri, insa eu nu le inteleg.)

| Korrawi a răspuns (pentru didiDia):

Mm. cred ca se intampla mai des decat ne-ar placea sa credem, unele posibil sa fie intemeiata ruperea legaturilor. Probabil ca in unele cazuri nu accepta nici un compromis, ori ambele parti, ori parintii, ori copiii.

| negru30 a răspuns:

Sa se iubeasca si sa fie fericiti fara nici un fel de interes