| anonim_4396 a întrebat:

Ce pareri aveti? Se mai merita sa locuiesti in Romania?

53 răspunsuri:
| Soare_Diana_1986 a răspuns:

Depinde. Pe ce meserie te axezi iar daca vrei sa te muti in alta tara trebuie sa stii limba. Daca vrei sa te muti singur ar trebui sa ai o ruda la care sa stai temporar pana te pui pe picioare sau macar un venit sigur si un loc in care saa stai. Insa daca ai copii nu iti recomand sa ii muti din tara deoarece le va fi greu atat cu limba ca si cu integrarea in societate mai ales ca sunt reguli diferite in alte tari cu care ti ar putea fi si tie greu sa te acomodezi. Sper ca ti am fost de ajutor...cumva happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce nu, totusi nu suntem o tara din Africa sa fim seriosi.

| iHateLuckyPersons a răspuns:

Da,e mai greut dar totusi se poate.Cum zice si ''sunt serios'' mai bine aici decat in Africa, dar totusi eu ma gandeam sa ma mut in alta tara, oricine are dreptul sa-si doreasca mai mult, fiecare face cum crede ca-i mai bine pentru el.

| Camuflaj2017qp a răspuns:

Cam are dreptate Soare.

| venividivici2017 a răspuns (pentru Soare_Diana_1986):

Eu locuiesc in alta tara, sunt singur, am aproape 4 ani, in curand pot sa aplic pentru cetatenia britanica.Ma gandeam sa ma intorc in tara,sa imi cumpar o locuinta.Dar vazand ce se tot intampla,legile astea date peste noapte in privinta justitiei,medicul Lucan, taxe noi, betivi ce isi ingroapa consoartele de vii dupa ce cad pe sub mese de beti, accidente rutiere fara consecinte pentru cei vinovati si morti fara vina, locuri de munca...parca nimic nu se mai schimba, parca ne intoarcem in timp in loc sa avansam.Sincer,este suficient, sa vii in Romania cu avionul noaptea...bezna totala, practic nimic. Drumuri neiluminate, apoi iti vine sa te intorci inapoi din secunda doi.Nimic nu mai e de bun gust in tara aia, oricat as vrea sa nu recunosc asta, oricat ma doare sa spun asta.

| venividivici2017 a răspuns (pentru suntserios):

Depinde,raspunsul tau are si parti bune, dar si rele.Pai in Africa, majoritatea traiesc in saracie, cam toti sunt la fel.In schimb in Romania, esti si cinstit, esti si cu banii luati si tot de fraier esti luat.Nu lege, nimic pentru "mana a doua"!

| xerxes1 a răspuns (pentru venividivici2017):

Suntem in urma cu 50 de ani fata de tarile civilizate.Acum 10 ani eram in urma cu 30.

| Lioana a răspuns:

Daca nu merita as fi plecat demult.

| iamprettybored a răspuns:

Asta nu poți decide decât tu. În afară ai mai multe posibilități, dar va fi mai greu să fii departe de casă, printre straini.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru venividivici2017):

Deformezi realitatea. Chiar nu are rost sa compari nivelul de trai din Romania cu cel al unei tari subdezvoltate. Sa pastram proportiile si sa nu dramatizam mai mult decat e cazul. Am trait in una din tarile cele mai civilizate din Europa si nu m-am simtit incomparabil mai bine

| venividivici2017 a răspuns (pentru iamprettybored):

Este greu,recunosc sa fii departe de familie,de casa.Dar ce faci,daca in cazul unei probleme medicale ajungi pe mana unuia ca Lucan? Dar din pacate nu te cheama Boc,Arsinel,nu esti nepot de ministru, nu esti business man? Daca ai probleme cu vecinul tau tigan, care isi parcheaza masina in fata garajului tau, da muzica la maxim? Astea sunt doar unele off-uri din multe altele, multe ce se intampla in Romania.

| venividivici2017 a răspuns (pentru xerxes1):

Nu stiu cat ne "meritam soarta".Mai bine spus, totul tine de lasitatea romanului, tot ce se intampla.Multi prefera sa vorbeasca pe la spate, sa se vaite, sa pupe funduri, sa ridice fusta.Dar cand vine vorba de ceva serios, toti sunt "morti"!

| venividivici2017 a răspuns (pentru Lioana):

Da...depinde ce ne dorim si cu cat ne multumim!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intreaba milioalene de romani care au plecat, majoritatea or sa spuna, e frumos acasa dar nu merita. Eu zic ca merita sa traiesti oriunde, doar ca o duci mai prost in Romania fata de Danemarca. Nu e cuvantul potrivit "merita". Mai degraba as spune " ce ne ofera tara ca sa prosperam?". Bafta.

| venividivici2017 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este : "ce ne mai ofera". Bafta si tie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Prefer Italia sau chiar si UK desi nu am sa raman aici de tot. Tot acasa in Italia ma intorc.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu sunt adepta plecatului in strainatate dar daca stau si ma gandesc asa un pic.
Ca sa iti iei un apartament iti trebuie cel putin 30 si ceva de mi de euro pe putin cand la noi salarul este de 1000 de lei minimul pe economie sau cam asa. Spitalele sunt in paragina, jeg si mizerie, strazile ne sunt pline de prostituate si cersetori, blocurile si cartiere de alcoolisti, drogati, ciori si scandalagi.Magazinele si utilitatile cu preturi exorpitante de ti se duce salariul de pe o luna doar pe ele si poate te mai si imprumuti.Guvernul,parlamentul ne fura continu in timp ce noi nu mai avem dupa ce bea apa.Presedinte,primar,priministru iese cine vor ei nu pe cine votam noi. Politia si jandarmeria nu are voie sa ia masuri impotriva nimanui decat cu o hartiuta pe care scrie amenda sau avertismentul. Justitia merge pe spaga.Autoaparare nu exista daca iti iei omorul nu ai voie sa te aperi trebuie sa ti-o iei ca daca nu tot tu faci puscarie.Mascati trebuie sa stea la usa mafiotilor pana hotaraste cineva de la birou ca au mandat si au voie sa intre. Jumatate sunt asistati social.Copii care stau in varf de munte fara curent electric si nu au nici doua clase.Violuri in grup, violenta domestica la care toti ridica din umeri si etc...
Deci tu ce zici merita? Da cred ca oricum nu avem incotro ca deja straini si-au facut o parare despre noi si nu ne mai primesc nici pe acolo...

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca ai o casa/apartament confortabila/confortabil in proprietate, un job/ocupatie care iti asigura un venit decent si iti aduce satisfactie nu vad de ce ai pleca. Daca nu ai de niciunele atunci da, s-ar putea sa fie convenabil sa pleci.

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru xerxes1):

De ce ti se pare asta? Avansam incet, dar avansam. Nu vad cu ce am regresat in ultimii 10 ani.

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru Soare_Diana_1986):

In mare ai dreptate dar nu cu copiii. Copiii se adapteaza cel mai repede. In cel mai rau caz pierd un an de scoala. Verii mei au plecat amandoi din Romania la 5-6 ani, nu stia niciunul boaba de germana/franceza, au intrat direct in clasa a 1-a si s-au descurcat foarte bine.

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru venividivici2017):

In afara de Belgia nu am vazut tara cu AUTOSTRAZI iluminate ca drumurile intre localitati nu sunt nici acolo. Si iluminatul modern lumineaza in jos nu in sus ca sa-l vezi tu din avion. In plus Romania are un teritoriu imens nelocuit/agricol, are cea mai mica densitate de populatie din UE exceptand Bulgaria si tarile baltice. Iar orice padure are uscaturile ei, macar in Bucuresti nu se urca nimeni cu masina pe trotuar sa te calce intentionat sau sa te injunghie la intamplare pentru ca asa le-a spus Allah.

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru venividivici2017):

Nimeni nu te obliga sa ai vecin tigan. Si astia in general se grupeaza impreuna, nu trebuie sa te bagi intre ei daca nu-ti place. Daca ai bani te poti trata si la privat daca spitalul de stat iti pute, iti poti face si asigurare privata de sanatate. Lucan e doar un caz, ar trebui privatizat sistemul de sanatate si s-ar rezolva multe probleme.

| xerxes1 a răspuns (pentru andreia67):

Asteapta sa termine PSD-ul ce a inceput.

| venividivici2017 a răspuns (pentru andreia67):

Doamna,Lucan este doar un caz din multe altele, cu siguranta. Daca acel deputat nu ar fi avut o oarecare functie, acest doctor sprijinit de multe alte persoane importante si-ar fi exercitat in continuare aceste nelegalitati, teste pe cobai, oamenii astia ca noi de clasa a 3-a, spalari de bani, coruptie.Asa este, nimeni nu ma obliga sa stau langa vecinul meu tigan, dar de unde am eu sa stiu cine se va muta langa mine peste 10 ani? De unde sa stiu ce se va intampla cu legile din Romania peste 10 ani? Politia, judecatorii samd in 10 ani? Eu de obicei, imi fac planuri pe termen lung, nu as sa ma vad implicat niciodata in proiecte de o scurta durata!

| OldSoul a răspuns:

Doar daca esti fara scrupule, corupt, sau hot, sau intr-un cuvant, parlamentar.

In caz contrar nu merita, esti pedepsit sa ai parte de un trai greu, intr-un sistem prost si corupt.

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru xerxes1):

PSD-ul a fost un dezastru si intre 1989-1996. Avenit CDR-ul si Constantinescu si au eliminat tot putregaiul si din 2000 am intrat pe +. Am crescut si sub PSD-ul lui Nastase, am crescut si in 2004-2008 sub PNL-ul de atunci cu guvern minoritar sprijinit de PSD, a venit criza si cu Basescu si Boc am regresat de abia prin 2013 ne-am revenit sub PSD-ul lui Ponta. PSD-ul lui Dragnea e un dezastru, PSD-ul baronilor locali dar chiar si asa economia creste intr-o Europa care aproape stagneaza. Problema ca toata clasa politica e corupta dar se va sfarsi si asta, doar USR mi se par mai OK daca reusesc sa se clarifice un pic. Cum necum Romania a mers inainte. Se putea mai bine? Cu siguranta. Se putea mai rau? Uitati-va la Serbia, Ucraina si Moldova.

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru venividivici2017):

Nicaieri nu poti sa stii ce va fi peste 10 ani. Spuneai ca stai in UK. Bravo tie daca te-ai descurcat mai bine acolo. Eu am o prietena in UK care a plecat in 2016 din satul ei, la 33 de ani, mai mult ca sa scape de parinti. Dupa un an si ceva in care a schimbat nu stiu cate joburi si nu stiu cate gazde a spus ca se va intoarce acolo pentru ca a facut datorii si ca trebuie sa le plateasca. Dar doar daca gaseste gazda/chirie la englezi. A zis ca nu mai sta la si cu romani, tigani, indieni, pakistanezi si alti imigranti nici gratis, i-au facut viata un iad. Ia tot timpul antidepresive si e ca un cazan sub presiune. A mai spus ca Northhampton (unde e plin de romani) ca e cel mai jegos loc din UK. Are si studii superioare dar n-a profesat niciodata si nu le-a putut valorifica si vorbeste si engleza la nivel mediu. Asa ca nu toti se descurca la fel.

| AndreiWeisz a răspuns:

Nu, haideti in Ungaria.

| venividivici2017 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

N-am nimic impotriva ungurilor.Am prieteni unguri, care sunt mai ok decat multi romani.Asa ca de ce nu as merge in Ungaria daca as avea o oportunitate?

| AndreiWeisz a răspuns (pentru venividivici2017):

Bine, eu eram ironic, dar normal ca suntem de treaba! laughing