| anonim_4396 a întrebat:

Ce pareri aveti? Se mai merita sa locuiesti in Romania?

53 răspunsuri:
| relian a răspuns (pentru andreia67):

Da,asa am spus si eu merg la privat dau bani nu stau la rand laughing pacaleala,dara ce pacaleala din aia mare de tot.Te rog daca stii un spital, clinica privata in RO care sa ma rezolve cu o problema medicala stii? Eu am fost la cele mai bine vazute cum zic romanii si sincer is praf, unde pui ca stai si la rand, unde spui ca mai le dai si bani si rezultatu, nu stim laughing adica nu stiu ce sa iti faca, nu stiu nici macar cu ce se manainca medicina laughing asa ca is lamurit eu cu doctorii romani.Si doctorii astia de la privat stii de unde provin? Tot de la spitale de stat, adica lucreaza la stat, dara omu sia tras si clinica privata.Si sa nu ne amagim singuri, adica doctoru X e slab la spitalu de stat, dara este super bun la clinica lui privata sau ce anume? Deodata devine mai inteligent sau cum? Sa fim realisti RO nu e cu 10 ani in urma e cu sute de ani, stam mai prost decat pe timpul lu Ceasusescu laughing. Sper ca nu te superi ca ma bagai si eu in discutie.Am pe cineva din familie,eu deocamdata n-am probleme medicale, deci am venit in RO, is plecat din tara, am veni cu bani zic frate platesc oricui oricat, adica cat se da la privat sa rezolve problema. Tiai si gasit si cu banii luati si ridicau din umeri laughing pai aia is doctori? Sa va spun ceva, legat de doctorii romani si alti doctori indieni sau de care or mai fi.Toata lumea spune vai doctorii romani ce buni is, is foarte apreciati in strainatate. Fals laughing nimic adevarat.In srainatate pentru ca romanu nostru nu stie, oricine este apreciat, asa is aia civilizati, vorbesc frumos, apreciaza daca esti om muncitor, daca te tii de job si bla bla.Romanu cand vede asa i se pare ca ajuns pe alta planeta, deci o si baga pe aia cu aprecierea. Dara realitatea e ca doctorii astia fac joburi din alea ietine, adica fac ceea ce stiu ei mai bine, mai exact nimic is ceva gen doctori de familie pe unde se duc.Nu va ganditi vai a plecat doctoru X in america gata i-a dat gata pe aia i-a dat pe spate laughing nici pomeneala de asa ceva.Tot ce invata doctorii din RO la scoala, aia din india din mai stiu eu africa sunt carti scrise de americani, de englezi de francezi, deci de la aia invata restul planetei, deci sa nu ne amagim ca romanu e ala tare si mare, destept la toate.Toti medicii indieni is praf, pe unde se duc ocupa fctii de doctori dara din astea cum am spus, vai te-ai lovit la mana hai sati pun un pansament ceva iti da o reteta si te intreaba cat concediu sa-ti dea laughing si is sigur ca si romanii cam la fel fac pe unde se duc. dara esti vazut bine cum spuneam daca te tii de job, daca stai la aia mult timp si etc.Esti apreciat, dara sa nu ne imbatam,profesionisti nu-s, poate or mai fi si exceptii dara nu trebuie sa generalizam.
Deci dna daca imi poti recomanda un doctor cardiolog the best din RO ascult care e ala, cum ajung la el dar nu la spital de stat, vreau sa platesc, nu-mi place sa dau spaga sau cum se mai numeste, mai bine platesc pentru serviciile facute legal.Numi place sa fur de la oameni, dar nici sa dau moca unora pentru nimic, doar ca mi-a raspuns la salut.Am fost si la spitalu militar,la sri, deci la aia pe care toti ii lauda, nimic nu stia macar sa puna un diagnostic, nici nu vorbea frumos, nici nu te asculta, desi am fost cu cineva care lucra acolo direct cu medicii aia bunii.La cine sa mai mergi? Vorba omului astuia in RO nimic nu-i sigur, nimic nu e cum trebuie sa fie si unde trebuie sa fie.
Apropoo de lumini cand esti in avion nu prea privesti in sus privesti mai mult in jos, deasupra capului e totusi tavanu avionului, n-au facut astia avioane cu sticla sa privesti direct in sus laughing sper ca nu te superi iara.Cand esti in avion, deasupra unui oras se vade cum este luminat, stie omu la ce s-a referit.Dar poti vedea asat si fara avion cu google map satelite noaptea si vezi si ce lumini sunt in RO laughing. Iara aia care dau cu masinile peste oameni or sa vina sin Romania daca Ro ar sta bine economic.Dar in RO aia la ce sa vina la saracie laughing de aia nu da nimeni peste oameni ca nau de ce.Nu ai vazut tara cu strazi iluminate? Vino in america si vei vedea destule laughing autostrzile in america trec prin centru unui oras, deci is iluminate de zici cai ziua, daca mergi asa, uiti si sa aprinzi luminile la masina, te opreste politia si spui oare ce-am facut laughing. Poate ai vrut sa spui nu-s iluminate pe camp, pai normal ca nu-s ca doara e camp pentru ce sa se iroseasca luminile acolo.Si spui in Belgia is iluminate si pe camp? Sincer mie belgia nu-mi place deloc is niste oameni reci, se cred superiori, is oribili.Nu respecta omu, nu stie poate nici cei ala respect macar laughing am fost odata si mai fost de ajuns.Italienii pfff cum sa zic is cu ani lumina departe fata de belgieni ca oameni, cu ani lumina.
concluzia in RO nu mai e de trait.Au ramas cei care nu pot pleca, care n-au posibilitati si cei care pupa undeva sistemu, aia e tot.Plus batranii care voba aia ce sa faca ei in alta tara.

| relian a răspuns:

In Ro ce s-a se mai merite? Au ramas aia care n-au incotro, aia certati cu munca si batranii.Bine nu i-am mai spus pe aia ce lingusesc sistemu si au joburi bune,aia din sistem,de pe la primarii etc la care jobu e asigurat, banu vine.Unu care nu-i corupt, care vede hotia si pleaca ala nu sta in RO. Daca esti corupt, daca vezi ca fura si furi si tu esti numa bun de ramas in RO.Dar nu stiu pana cand o sa mai mearga, cand or sa ramana astia singuri sa-i vezi atunci cum sa se bata intre ei, astia is vind si pe masa si tacsu pentru bani laughing.Ce spui tu de 10 ani in urma de 30 de ani pfff poate voiai sa spui cu sute de ani in urma acolo e RO.De ce nu spune nimeni nimic din UE? Pt ca alora le convine, aia au gandire de feudali si daca ar apare o tara mica cu potential e pericol pentru ei laughing vezi ex Polonia daca incearca sa elimine coruptia e jale deja trebuie pedepsiti asa spune UE.In RO unde copruotia e la ea acasa totu e bine,UE is f multumiti,ei de asa ceva au nevie.E la lumina frate, se vede din avion, ca doara tu nu poti privi in sus ca te uiti in tavanu avionului, deci te uiti in jos si lumina nu-i pe nicaeri laughing nici la capatu tunelului nu-i, tunelu ala e lung al dracu se pare pentru ro laughing. Este clara pozitia UE, a celor care conduc UE ce vor sa faca si incotro merg.Ai vazut si tu si oricine polonia nu-i buna trebuie taxata ca incearca sa puna legi corecte,normale,UE nu accepta asa ceva.Ue accepta ce face RO noaptea pe furis, asa e bine, de fapt asa au procedat mereu europenii, pe la spate laughing faceau acorduri, imparteau teritorii si etc.Dar pentru toate astea si cine e de vina? Amercia laughing asa o baga toti, asta e placa UE si a RO plus restul lumii. Oirce e naspa in UE sau in RO e din cauza amemricanilor laughing au gasit o scuza cu aia merg pana in panzele albe.Mai ai ceva de spus in fata UE cand vezi ce face? Aia is dusi cu pluta, in curand UE o sa o ia la vale rau, tu de ce crezi ca UK a iesit afara? Pai tu crezi ca aai is prosti? Stai tu linistit ca UK mereu a avut oameni destepti, au analizat mereu situatii, siau dat seama la timp cand sa evite ceva.Bine ca in alta tara decat RO chiar daca si aia or sa se duca in nos e totusi altfel,cel putin acum aia merg din inertie,tarile alea nu-s conduse de papagalii aia,ma refer economic,politic da dara economic Germania,Franta,Italia nu merg bine ca au conducatori buni,nici vorba de asa ceva,aia merg de la sine ca au oameni de afaceri care duce tara sau o mentine, aia fac economia sa mearga si aia conduc de fapt economic tara.Dar la un moment dat nor sa mai poata nici aia sa sustina atata prostie si greseli facute de clasa politica, plus ca politicieni or sa inceapa sa traga sori, vor fi din ce in ce mai lacomi si vor incerca sa scoata bani de la cei care sustin econimia, ceea ce va duce acea tara la ruina, asa cum s-a intamplat in RO.Au distrus tot, ei erau oameni politici nu erau afaceristi, voiau bani, nu conteaza cum, daca se duce s-a dus si altele inainte asa gandesc romanii laughing.Am vazu cum gandesc americanii frate, indiferent ca e privat sau in administratie aia gandesc in viitor dar nu viitor de asta de dealde 25 de ani, din ala pe sute de ani.ramai cu gura cascata cand vezi asa ceva.Am intrebat frate pai tu n-o sa mai fii.Raspuns si or sa fie altii laughing zii si tu ce mai poti spune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti chiar fraier daca te lasi indobitocit de mass-media din Romania cu proteste, legile justitiei si alte baliverne.
Mai bine ramai unde esti daca consideri ala motiv de a nu reveni in tara.
Nici n-ai idee cati din acesti asa-zisi aparatori ai justitiei si luptatori impotriva coruptiei sunt chiar ei corupti.
De curand insasi Elena Udrea a inceput sa scape porumbelul si e pornita sa-si denunte si subordonatii si complicii de altadata.
Deci nu mai pune botul. Ca toti sunt la fel.
Manipularea pe Facebook si evenimentele de protest organizate de someri ratati ca Florin Badita nu reprezinta decat o realitate paralela dintr-un stat si mai paralel.

Dar, cum ziceam, daca momentan te afli intr-o tara mai instarita decat Romania si nu stai pe maracine chiar n-ai de ce sa te intorci indiferent de ce vesti mai circula despre cel mai putin interesant si irelevant lucru din Romania : politica.

| Sicoe_Costel_1967 a răspuns:

NU, solist!

| venividivici2017 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta stim cu totii ca toata clasa politica este corupta.Dar acum, unii fura mai putin, altii mai mult. Vorbind si despre cele intamplate recent, cu acel "Dumnezeu al medicinei romanesti" ...acum vor iesi multe la iveala, Emil Boc, ministrul Sanatatii si altii de rang inalt...scuzati gunoaie romanesti.Dar e de asteptat, mai mult de 2-3 ani nu o sa ia, daca o sa ii ia sau probabil i se va da un ragaz cu sentinte care nu sunt definitive, un ragaz suficient sa isi mute averea pe numele matusii Tamara sau daca nu sa ia urma lui Mazariche in Madagascar, porcusorul Ghita si multi altii.

| Clorox a răspuns:

Depinde ce vrei si ce-ti place...

| SG1995 a răspuns:

Nu, daca ai de ales scapa cat de repede poti de mahalaua asta.

| Sniperw0w a răspuns:

Merita, depinde si de chestia asta eu sunt din Republica Moldova unde este foarte saraca si nu merita sa mai locuiesti aici etc... In Romania este mai bine mai bine te bucuri ca exista scoala poti gasi un loc de munca. Sunt alte tari in care cu greu faci o bucata de mancare.

| Ryumex a răspuns:

Doar daca ai bani si te duce capul sa fii creativ si diferit happy
si sa nu-ti pese de altii am uitat, cel mai important lucru din tara asta big grin

| crazypop a răspuns:

Acum depinde cum vezi tu România, din punct de vedere economic nu se prea merita să trăieşti, din punct de vedere cultural şi turistic merită din plin să trăieşti aici in România şi nicăieri altundeva.
Eu sunt pentru că se merită să trăieşti in România, chiar dacă pleci în afară, merită să te întorci în ţara unde te-ai născut şi ai crescut, nu în altă ţară unde eşti străin cu totul.

| denisdobra10 a răspuns:

NU! Ti-o spun din punctul meu de vedere. Pleaca cat mai poti, sau daca deja ai plecat, nu te mai intoarce... Nu e vina altora, decat a noastra ca acceptam sa se intample ceea ce se intampla si sa fim furati efectiv pe fata de niste oameni care isi voteaza legi de genul "daca ai o condamnare de pana la 3 ani pentru evaziune fiscala, sa executi pedeapsa la domiciliu"... Abia astept sa imi termin liceul sa pot sa scap si inca am speranta ca voi reusi sa imi conving parintii sa vina si ei cu mine afara.

Stii vorba aia?: "E o tara frumoasa, da' pacat ca e populata".

| venividivici2017 a răspuns (pentru denisdobra10):

Da,asa este.Din pacate, in tara doar daca te adaptezi "Statului paralel" o sa gasesti cheia spre succes!

| venividivici2017 a răspuns (pentru Ryumex):

Daca ai bani, esti nesimtit, da te adaptezi... poate te adaptezi si fara bani daca nu dai atentie la ce se intampla.Dar mai devreme sau mai tarziu, neatentia asta va da de gandit.

| venividivici2017 a răspuns (pentru crazypop):

Te intorci...dar cand o sa realizezi ca "Statul asta paralel " nu o sa dea doi bani pe tine cand o sa ai o problema majora ce o sa mai faci?! Afara, daca iti iei cetatenie, dupa 5-6 ani o sa fii mult mai respectat si ajutat de acesti straini, decat ai fi fost ajutat in propria ta tara duva o viata de cotizat la taxe si celelalte!

| crazypop a răspuns (pentru venividivici2017):

Parerile sunt impartite eu cu parerea mea tu cu a ta si asa mai departe si merita sa stai 5-6 ani acolo spui nu si sa-ti vezi familia doar de 2-3 ori pe an? Daca vrem si ne dorim noi tinerii putem schimba oricand Romania ca sa nu mai plece atat de multi afara si sa spuna pe urma ba ce bine e afara...

| venividivici2017 a răspuns (pentru crazypop):

Nu stiu ce am mai putea schimba in tara asta, atat timp cat lumea sta la cozi interminabile pentru a saruta niste moaste sfinte in loc sa protesteze.Este greu si sa nu iti vezi parintii, dar decat sa stai langa ei si fara un ban in buzunar, sau tot din buzunarul lor ca un spor pe langa salariul tau, mai bine plecat.

| Alexandra2018 a răspuns:

Da, daca mergi la furat, si esti mare infractor la sri si dna sau unul din masonii din parlament, atunci poti sta linistit in ro

| asperger3 a răspuns (pentru venividivici2017):

Sau cum stau la cozi pentru a plati impozitele DESI se pot platii in orice alta zi. Vlabil si pentru sarmale, mici, etc
Cred ca romanii ar fi in stare daca le dai 100 de euro de persoana sa vina la 12 noaptea sa formeze coada.
Ca in bancul ala: Domne ce se da aicea de e coada? Nu stiu. Si tot asa pana cand ajunge la primul: Domne ce se da aicea? La care primul ii raspunde:-Nimic, am ametit putin si m-am rezemat de zid. cand mi-am revenit, erau toti oamenii astia in spatele meu.

| crazypop a răspuns (pentru venividivici2017):

Daca pui pe primul plan banii situatia financiara e clar ca aici nu se castiga bine deloc sunt mizerabili patronii cu salariile lor si stii care-i faza faina ca patronii care ne platesc pe noi sunt tot straini..., dar daca o iei pe partea sufleteasca spirituala e mai bine sa traiesti in Romania fiindca e o tara sfanta plina de lucruri frumoase, dar cum ai spus si tu nu merita sa stai daca n-ai un ban in buzunar, nici eu nu sunt de acord sa stau pe banii parintilor, dar sa ne ajute Dumnezeu sa se schimbe ceva economia noastra sa prospere si sa fim multumim de tara asta binecuvantata, sfanta si minunata pe care ne-o lasat-o Dumnezeu!

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru andreia67):

Un raspuns cu adevarat util, cam asa cred si eu, dar nu pusesem niciodata lucrurile intr-o forma atat de clara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se mai meritã de pe vremea comunismului tara asta s-a vandut din toate punctele de vedere. Iar acum se cumpãrã tot de dincolo, in unele aspecte suntem mai evoluati ca multe tari europene, dar asta costã bani tatã si dopã ce observi omul de rând rãmâne fara bani, nu prea are in ce sã invescã pe Viitor.
Aici sunt putini care o duc prea bine si foarte multi care o duc prea prost, teritoril ãsta trebuie subjugat, ar trebui luati toti cetãtetii de la cele mai mici pânã la cele mai mari functii, si controlati la sânge. Dupã care l-ai prins cu mâta in sac, poc ca si cu Ceausescu, asa aduci câteva mii de Hoti o sa-ti trebuiascã AK47

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Deloc, pentru îs prea mulți Leneși

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu, nu se mai merita e o tara moarta, corupta, mizerabila cu o societate bolnava intr-o continua stare de distrugere.