| Nilataciosp a întrebat:

Credeți că mai ajuta la ceva dacă îmi tot urmăresc fosta sotie pe toate rețelele de socializare după ce rușine și tradare mi-a adus în viata? Nu știu, cred ca am format o obsesie, de 2 luni urmăresc pas cu pas și nu pot scăpa, plus ca după ce vad ce pune pe cine are în lista și alea mai rău ma dau peste cap, vreun sfat va rog.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

E simplu, refa ți viata. Cauta alta femeie de care sa te preocupi, îndrăgostește te din nou și uita de relația care s-a încheiat. Nu esti nici primul caz nici ultimul în care un cuplu se desparte sau este trădat unul din ei. Viata merge înainte, toate astea sunt doar niște experiente trecătoare din care putem învața. Ce a făcut ea e treaba ei, oamenii nu ne aparțin, nu i putem obliga sa ne iubească veșnic, nu trebuie nici sa i judecam asa aspru, fiecare face ce simte. Tu trebuie sa ți vezi de viata ta, sa încerci sa fii fericit, nu te ajuta cu nimic ce se întâmplă în viata ei

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ajutat nu te ajuta la nimic, doar devii un paranoic care nu-i da pace si probabil vei avea curand interdictie de la politie, ca nu-i nromal sa faci asa ceva.

| Nilataciosp explică (pentru Violleta2022):

Am mai avut plângeri făcute de nimicuri asta ca altfel nu am cum sa o mai numesc altfel dar ce face ea e normal mai ales ca avem și un copil la mijloc chiar de joasa speță sa ajungă sa lase copilul cu maicasa în casa și ia sa se ducă cu oricine?

| darrio2007 a răspuns:

La modul cum scrii se vede clar ca esti obsedat la extrem. Lasand scrisul la o parte, nu vad de ce trebuie sa o urmaresti. Ati divortat si gata. Stiu ca e greu, am trecut si eu printr-un divort, dupa 16 ani de casatorie. Dar mi-am revenit si acum m-am recasatorit de cativa ani.
Trage linie si pune stop gandurilor care te macina.

| IarsiIar a răspuns:

1 De ce o urmaresti daca ati divortat?
2 Tu nu iesi cu nimeni?
3 Ia tu copilul si ocupa-te de cresterea si educatia lui. Renunta la viata si dedica-te copilului. Fara ajutorul mamei tale.

| haileewatson a răspuns:

Mergi la terapeut

| Nilataciosp explică (pentru haileewatson):

Nu cred ca ma ajuta la nimic singur trebuie sa depășescwinking

| Fantaspirit a răspuns:

Nu,pierzi timp prețios,timp in care ai putea cunoaște o alta femeie în loc să devii un obsedat și să mai dezvolti o problema psihică fiindcă ce faci tu este dus la extrem,nici nu are noima sa fi stalker daca nu mai e cu tine,ea la rândul ei se gândește să își refacă viața că de aia sunteti divorțați e dreptul ei și tu nu ai cum sa o oprești așa cum e și dreptul tau sa treci peste și să cauți pe altcineva. Cu timpul vei fi mai ok dar trebuie sa îți îndrepți atenția spre alte lucruri,oricum nu o sa rezolvi nimic dacă o urmărești din umbra nu o vei mai putea aduce înapoi, e un caz închis, un final la urma urmei.
Daca te-a înșelat înseamnă că nu te-a meritat, iar tu ar trebui sa o uiți că cine înșeală odată o va mai face din nou in taină, ceva intre voi 2 nu a mai mers și așa a considerat ea,ce a făcut nu e ok,tocmai de aia o astfel de persoana nu ar trebui sa te preocupe ci pe cel pe care o va cunoaște că e foarte posibil să pateasca și el ce ai pățit tu. Daca ei nu ii pare rău de tine și te-a batjocorit ție nici atât, sunt atâtea persoane pe lume care îți poate oferi/dărui ceea ce ea nu a făcut, ești demoralizat te înțeleg, lasă timpul să treacă că timpul vindeca orice rana și mergi cu capul sus mai departe, nu tu ești cel care și-a pierdut demnitatea.

| Nilataciosp explică (pentru Fantaspirit):

Ai mare dreptate mulțumesc de sfat fapta e consumata nu mai am ce sa ii fac e de domeniul trecutului acum