| anonim_4396 a întrebat:

Cum aflu daca fiica mea adolescenta se masturbeaza?

61 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai, e simplu. Daca fiica ta pare sanatoasa psihic, atunci stii sigur ca se masturbeaza. In adolescenta, toti oamenii se masturbeaza. Cei care nu o fac au de obicei o suferinta psihica (cel mai frecvent anhedonism in cadrul schizofreniei), sau o insuficienta de dezvoltare a organelor sexuale.
Vad ca cineva zicea mai jos s-o supraveghezi strict. Sincer, parerea mea de medic si de femeie este ca daca ii vei interzice sa se masturbeze ii vei crea mari probleme pe care le va resimti toata viata. E normal ca o adolescenta sa se masturbeze, sa isi cunoasca trupul, sa stie ce este placerea fizica. E la fel de normal ca mancatul sau respiratul.
Nu zic sa o incurajezi, dar pur si simplu las-o sa-si aleaga propriul ritm in legatura cu dezvoltarea ei sexuala. Asa va ajunge o femeie normala, neinhibata dar si fara o curiozitate morbida in legatura cu sexul.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Probabil ca o face! La ce te-ar ajuta sa stii? Daca esti o mama restrictiva si o tii in casa in loc sa-i dai voie sa aiba si ea un prieten, cum e normal... Are si ea nevoile ei. Si chiar daca are un prieten, tot se mai poate" juca " cu sine din cand in cand... Mai bine i-ai supraveghea evolutia scolara, nu viata intima, care oricum ii apartine.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

La ce-ti foloseste sa afli asta? Restul e super OK? maniere, igiena, preventie, cultura generala, etc?! Am mai scris aici, parca saptamana trec, ca "astea mici" o cam tot fac de pe la TREI ANI in sus, cu varabilele de rigoare! Stai linsitita, k e absolut firesc! Sa-ti faci probleme daca schimba total asta cu normalitatea hetero, sau...~bi! Pana atunci, vezi-ti de treaba, adica pregateste-o k lumea pentru viata, cu toate celelalte, ca-s destule!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Maman, daca cumperi, sau imprumuti ultimul numar al revistei Cosmopolitan, ai sa afli multe, ca sa te (mai) linistesti! Succes!

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Si daca afli la ce iti foloseste? Vrei cumva s-o ameninti, ca pe vremea bunicii, ca va orbi de mai face asa ceva?

| Dara a răspuns:

Montezi camere de luat vederi peste tot in casa, o duci de mana la scoala, te duci cu ea la baie, ii interzici baile in cada, are voie doar dusuri foarte rapide si alea sub supraveghere stricta...Nu are voie la calculator...Seara dormi cu ea! Daca se dovedeste ca se masturbeaza... E pacat si va arde in focul vesnic, va fi condamnata pentru totdeauna, pana la al noulea neam;-)))
Lasa mama, fata in pace, daca face asta ce? E asa o tragedie? Fii mai relaxata, probabil toti adolescentii o fac, sau daca nu toti, o mare parte dintre ei, cu siguranta!

pupimik
| pupimik a răspuns:

De ce ai vrea sa afli? Mai mult ca sigur se masturbeaza... orice adolescent o face.Chiar daca nu o face frecvent, e clar ca a incercat sa vada ce si cum.Nu e nimic rau in asta.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Da ce ati sarit asa pe biata femeie? Poate chiar vrea ca sa vada ca fiica dansei nu are probleme. Daca se masturbeaza e totul in regula daca nu, e ceva in neregula.

| bunica a răspuns:

Eu nu cred ca este intrebarea pusa de o mama! o mama nu poate pune asemenea intrebare unor straini si ar trebui sa vb. cu fica dumneaieimai pe ocolite in calitate de prietena si apoi de mama.

| stardeea a răspuns:

Dar de ce sa o controlezi, daca se masturbeaza foarte bine, e sanatoas. Voi nu faceti sex? Oamenii se masturbeaza de la incepturile omenirii

| stardeea a răspuns:

ce carti erotici laughing)) de filme porno ai auzit

carla
| carla a răspuns:

Hahhaha te sfatuiesc sa nu afli. De ce ai vrea sa stii asta?
Te deranjeaza asta mai mult decat daca ar face sex? Cred ca cel mai bine ar fi sa dicuti cu ea in privinta protejarii, in cazul in care face sex, sau sa o intrebi daca are nedumeriri cu referire la subiesctul sex. Hormonii in adolescenta rabufnesc...asa ca...

| monicaclaudia a răspuns:

O intrebare presupun ca ai o virsta mai avantata decit mine nu stiu daca esti un tatic sau o mama intrebarea mea este : DE CE toti uitam de vremea cind eram si noi adolescenti in primis eu nu am copii dar as preferi ca fica sau fiul meu sa se... masturbeze (ok depinde de virsta ) sperind ca o sa gasesasca o persoana care sa o intelegaga caci de multe ori ne plingem ca nu ne cunoastem copii pai daca ii judecam pentru orice si cind ne vorbesc nu ii ascultam (
PS: cum am mai zis nu am copii dar am si eu parintzi si stiu cu. gindesc ei

Alte răspunsuri
| mircea a răspuns:

Incearca sa consulti mai intai un medic. sa nu fie vorba despre o ciuperca, sau altceva care sa dea o senzatie de.....hai sa zic de mancarime.

| simona24 a răspuns:

Nici sa nu aduci vb de asa ceva cu ea...mai bine daca nu vb despre probleme sexuale fa'i cadou carti din care sa se informeze si tu si ea despre ce si cum...

| selef a răspuns:

Ori o intrebi si vezi ce raspuns primesti, ori instalezi camere de supravaghere video.

Alte răspunsuri
| Ofiintă a răspuns:

Eu zic sa o lasi in intimitatea ei
NU are de ce sa ne bagam nasul in lucrurile altora
E placerea ei (daca se masturbeaza) si in plus de ce ar trebui sa afli nu este un lucru precum (tigarile si alte droguri)
Deci eu sunt cu parerea ca nu vei afla niciodata
Numai bine bye

| felician a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea, dar nu sa nu faca asta, ci invat-o ce-i aia protejare, cum si cand trebuie sa faca sex!
Sa te gandesti mai bine cand isi incepe viata sexuala, ca asta este mai rau - daca este neglijenta. Invata copilul cum se face protejarea si cum trebuie sa se mentina din punct de vedere igienic, nu conteaza ca se masturbeaza!
Eu am un baiat de 7 ani si cateva luni si, de cate ori doarme in spatele mamei sale, i se scoala ideile, daca intelegi... De asta ce poti spune? Sa nu mai vorbesc ca, de la o varsta foarte frageda, cand se joaca asa pe unde nu stim noi, se mai joaca si ei de-a mama si tata... Asta nu-i de luat in considerare, ca nu stiu ei ce fac la 3-4 ani sau 5-6, dar asa a inceput sa se scalde in melancolia sexului, daramite a masturbarii! Eu nu mi-as face griji de asta, ci de faptul ca trebuie sa faca sex si tu trebuie sa o ajuti mult sa se protejeze, sa se igienizeze si asa mai departe.
Ar fi o solutie cu un sterilet pe 3 sau 5 ani, daca este inca studenta si stai linistita, sa nu iti mai faci probleme.
Asta nu este un sfat, ci doar o parere. Acum, tu o cunosti mai bine. Nu te supara pe noi, dar sa stii ca-i normala "treaba" asta.
Te pup

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Daca e chiar asa important, poti sa o iei cu pshihologia inversa: "Auzi, am vazut din greseala ca te masturbai..."
Cu toate ca nu exista contraindicatii la masturbare. cum e vorba aia: "o laba la vremea ei face cat o suta de femei"

| JayLeno a răspuns:

sigur se masturbeaza in voie; daca vrei sa afli in schimb cu ce atunci cauta in jurul patului ei obiecte cu forma "penisoida" happy

| pisika a răspuns:

Chiar nu ai alte preocupari? sad

| ralukyn23 a răspuns:

A te masturba e cv normal...nu vad ce te deranjeaza... u nu te'ai masturbat niciodata?happyu ca mama ar trebuie sa vb deschis cu ea despre capitolul sex...nu sa o tii in frau.la ora 8 sa fie acasa, sau sa nu'i dai voie sa aiba un prieten si alte chestii... k daca faci greselile astea...mai tarziu u singura o sa-ti dai cu pumnii in capwinking...si ea cand va scapa va scapa ca vak in lucerna...scuze de expresie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie supravegheata - daca se poate - atunci cand este acasa si isi face temele, sau inainte de culcare, pana sa adoarma, sau chiar cand face o baie, in sensul de a nu zabovi prea mult in sala de baie...De asemenea, trebuie controlate si lecturile, pe sub perne sau asternut astfel incat sa nu ascunda carti erotice...Ar fi multe de spus.

| PinguT a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti psihopat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

daca e adolescenta se masturbeaza.
gata ai aflat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca se masturbeaza este necesar sa o duci la barbati.sau poate esti pe principiul sa fie virgina cand se maritalaughinglaughinglasa fata in pace.nu are nevoie de cearta...are nevoie de altceva. daca ma intelegitonguelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand vreau sa precizez ca sunt mai mult ca sigura ca e vorba de un tatic care trebuie dus de catre fiica si mama la psiholog, si chiar ca vorbesc serios! draga taticule, eu cred ca dimneata ai o problema foarte grava, in cazul ca e mama e si mai complicat.Incepand din fasa bebelusii se masturbeaza frecan organele genitale de scutec sau chilotei.este foarte normal mai ales in cazul persoanelor care vor sa se elibereze de un stres continuu(?), nu cauzeaza nici un fel de probleme, nici psihice si nici fizice, evident, fata dumitale se poate masturba mergand spre scoala, frecarea cu pantalonii sau chilotii poate duce la un orgasm clitoridian, ar fi multe despus dar in cazul unei educatii limitate a parintilor recomandarea mea este un psiholog

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

EU cred CA COPILULCHIAR DACA RECE PRIN PERIOADA ASTA A ADOLESCENEI...TREBUIE ANALIZAT...PT CA PE VIITOR NU VA AVEA LOC INTRE EL SI PERSOASNA MULT IUBITA CU CARE SE VA CASATORI UN DIVORT SI ASTA E FOARTE IMPORTANT!:*