Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum ai reactiona daca la 18 ani ai afla ca parintii tai nu sunt parintii biologici?

Răspuns Câştigător
| NopeCheers a răspuns:

Daca au fost buni, cred ca m-as gandi oricum la parintii mei adevarati pentru un timp si mi-ar parea rau ca nu ii stiu si ca m-au abandonat.

Daca nu au fost buni, mi-ar parea rau ca m-am nascut ghinionist si as incerca sa uit tot si sa-mi fac viata mai frumoasa, sa lupt pentru ce nu am avut parte niciodata, sa-mi fac o familie de care sa am grija cum nu au facut-o niciunul din parintii mei. thinking Life goes on.

51 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poftim?
Sunt părinți cei care te cresc, nu cei care te abandonează după naștere!
Din punctul meu de vedere nici măcar oameni nu pot fi numiți.
Nici nu m-aș osteni să aflu pe cei biologici.
Pa, pa.

greece12
| greece12 a răspuns:

Initial,as trece printr-un mic soc...
Pe urma, n-as mai sti cum sa le intorc binele facut si sa le arat recunostinta mea.
Pentru ca nu mi-erau datori cu nimic si mi-au dat totul!
If.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Ar fi un soc.
Am cunoscut pe cineva in situatia asta, cand mama naturala era sora celei adoptive. Una din surori, care mai avea copii si era casatorita a adoptat si fetita din flori a celeilalte surori. Si fata a aflat asta la 20 de ani.
Copilul care pana atunci ii spunea "matusa" mamei naturale ar fi trebuit sa-i zica "mama" mai departe.
Insa nu a putut-o face. Nu i-a zis nici matusa, nici mama ci pe numele mic. Iar "mama" a ramas doar cea care a crescut-o.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
sa nu uiti ca parinte e acel care te creste, chiar daca esti conceputa de altcineva, daca ai dus o viata frumoasa, nu ai avut lipsuri, ai fost si esti iubita, crezi ca mai conteaza? daca te-ai iubit si te-au ocrotit in asa fel incat sa nu simti ceva suspect, iubeste-i si respecta-i pentru dragopstea si devotamentul lor si restul nu mai conteaza!
O frumoasa zi sa aihappy

| pisoias a răspuns:

M-as bucura ca au avut puterea sa-mi ofere ce parintii mei(biologici) mi-au refuzat-un camin.

| mona a răspuns:

Poate la inceput as fi socata de aceasta veste dar cred ca mi-as iubi mai mult parintii adoptivi pentru ca m-au luat in familia lor, m-au crescut, mi-au dat o educatie, etc

| Holocaust a răspuns:

Mi se pare cam aiurea ca pana la 18 ani sa nu-ti dai seama daca ai fost adoptat sau nu.Adica e adolescenta...e perioada aia cand cotrobai dupa explicatii si-ti merge mintea incontinuu! Eu inca de mica am facut comparatii intre mine si parintii mei.Comparatii intre caracterul sau aspectul meu si al lor. Unele chestii sunt chiar evidente.
Dar sa nu mai deviez de la subiect.E de asteptat ca din moment ce m-au crescut 18 ani, eu sa fiu extrem de atasata de ei.I-as intreba probabil daca mi-au cunoscut parintii biologici, dar doar asa...de dragul conversatiei.N-as da doi bani de plumb ca sa intalnesc niste persoane care practic m-au aruncat ca pe un gunoi, indiferent de ce motive ar fi avut.

| Fiction a răspuns:

Nu cred ca as fi socata... Poate doar putin trista.Ce-i drept, poate chiar furioasa pentru ca nu am avut o viata prea..."superba" ca sa zic asa.

| cυρcαкє a răspuns:

Bună happy.

Bună întrebare. Dar sinceră să fiu, nu m-aș supăra deloc. Nu m-aș putea supăra pe cei care m-au crescut, și au avut grijă de mine atâta timp, când puteau să mă lase orfană și să-mi petrec „copilăria" la orfelinat.
Pe părinții adevărați nu m-aș supăra decât dacă n-au avut posibilitatea de a crește un copil, nefiind vina lor.
În orice caz, eu sunt sigură că trăiesc cu părinții mei adevărați, iar motivul este că semăn foarte bine cu amândoi. big grin

Pa, pa. wave

| foxsilver a răspuns:

Cand aveam vreo 5 anisori, una din surorile mele, care era cu 14 ani mai mare decat mine, s-a apucat sa faca glume, spunandu-mi ca m-a gasit mama in tomberonul de gunoi. Asa motiva ea faptul ca nu semanam cu nici unul dintre membrii familiei, total fals, dar eu o credeam.
Bineinteles, ca prima oara cand am auzit m-am dus la mama plangand, dar nicidecum s-o iau la intrebari, sau sa-i fac vreun repros, ci doar s-o parasc pe sora-mea. Scena asta s-a petrecut de vreo 2-3 ori, si de fiecare data mama ma linistea, spunandu-mi ca sora-mea face glume.
Ideea este ca, daca la acea varsta frageda n-am putut sa contest calitatea si rolul de parinti a unor oameni pe care ii iubeam, la 18 ani nici atat.
Netulburata n-as ramane, mi-as fi pus multe intrebari legate de parintii biologici, incepand de la cine sunt ei, si pana la motivul pentru care au renuntat la mine. Dar orice raspuns as primi, nu ar minimaliza sentimentele pentru parintii adoptivi.
In viata, omul se ataseaza de obiecte banale, de animale, de prieteni, sau simpli colegi de scoala, de servici,...Dar de parinti, indiferent daca sunt biologici sau nu, simti o legatura indefinibila, si indestructibila, caci pentru ei nu suntem doar simple fiinte procreate, doar niste entitati, suntem ceea ce ei lasa in urma lor. Din acest motiv ne lasa drept mostenire drumul catre propria IDENTITATE.

| DeyCj a răspuns:

Le-aș mulțumii că au avut grijă de mine până la vârsta asta, asta pentru că părintii sunt cei ce te cresc, educă și integrează în societate, NU cei care te-au conceput.
Să faci un copil e ușor, dar să-l crești... e o sarcină ce trebuie asumată cel puțin 18 ani, atât financiar cât în special moral.

| bloodyhell a răspuns:

As fi nepasatoare oricum niciodata nu am fost apropiati si nu mi-am petrecut timpul cu ei.

| AtateaConditii a răspuns:

M-as simti ca in casa unor straini. Si ii intreb unde ii pot gasi pe cei biologici ca sa le fac o suprizalaughing.

| W3R4 a răspuns:

Odată ce părinţilor mei naturali nu le-a păsat de mine, îi voi iubi în continuare pe cei care m-au îngrijit și s-au chinuit cu mine!
Nici nu i-aș întreba pe părinţii mei adoptivi de părinţii mei biologici!
Dacă știau că nu pot avea grijă de un copil, nu-mi dau seama de ce m-ar fi făcut!

| ancaval a răspuns:

Poate ca la inceput as fi nervoasa de ceea ce mi se intampla...dar cu timpu cred ca le-as multumi parintilor adoptivi,ca m-au crescut,ca m-au educat, asa cum au stiut ei mai bine. Dupa toate astea, cred ca as vrea sa-mi caut parintii biologici, sa-i vad, sa-i cunosc, sa aflu motivu pentru care au renuntat la mine. Nu pot numi parinte unul care te face si te arunca, parinte este acela care te creste, educa, chiar daca nu aveti acelasi sange.

Numai bine

| Zenit313 a răspuns:

Ar fii mult prea tarziu sa imi mai pese de cei naturali, daca m-au parasit.

| blairelovesmusic a răspuns:

I-aş omorî. Da.

| feraryyy78 a răspuns:

Nu as reactina nicicum, viata va merge in continuare, nu se va schimba nimic, deoarece nu sunt parintii tai biologici asta nu inseamna ca trebuie sa-ti schimbi viataa.

| supradozadenebunie5 a răspuns:

Probabil as fi suparata pentru ca au asteptat atata timp sa imi spuna dar dupa o perioada foarte scurta m-as gandi mai bine si as realiza ca nu conateaza cine te naste ci cine te creste si oricum chiar daca nu sunt parinti biologici teoeretic si practic ei m-au crescut, ei m-au educat, ei mi-au oferit dragoste, afectiune, mi-au oferit tot ce putea sa imi ofere un parinte.Nu conteaza daca in vene nu este acelasi sange conteaza felul in care te-au crescut

| NopeCheers a răspuns:

As iubi in continuare pentru ca ei mau crescut si eu mi-au fost aproape nu as incerca sa ii caut pe cei biologici. bafta dar nu mi se poate intampla happy

| NopeCheers a răspuns:

Mai conteaza daca au fost buni cu tine?

| evenso a răspuns (pentru NopeCheers):

Ia ambele cazuri :

a) Au fost buni.
b) Nu au fost buni.

| NopeCheers a răspuns (pentru evenso):

Daca au fost buni, cred ca m-as gandi oricum la parintii mei adevarati pentru un timp si mi-ar parea rau ca nu ii stiu si ca m-au abandonat.

Daca nu au fost buni, mi-ar parea rau ca m-am nascut ghinionist si as incerca sa uit tot si sa-mi fac viata mai frumoasa, sa lupt pentru ce nu am avut parte niciodata, sa-mi fac o familie de care sa am grija cum nu au facut-o niciunul din parintii mei. thinking Life goes on.

| Z3R0H0uR a răspuns:

Nu reactionezi nici cum, ei te-au lo-at sub aripa lor, te-au crescut, te-au ingrijit, din potriva, ar trebui sa ii iubesti mai mult! Gandeste-te, parintii tai biologici te-au PARASIT, si ei te-au lo-at sa te creasca, sa te iubeasca!

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Mama nu e cine te naste... e cine te creste,cine iti pune o umeda atunci cand febra iti creste,deci sincer iubestei in continuare,odata ce sau purtat frumos cu tine, si ti-au placut, nu ti-au facut rau, asta este bucurate de ei, altii nu au deloc straight face si ce nu ar da sa aiba si ei parinti.

| altrix a răspuns:

Indiferent de situatie, parintii nu sunt aia care te fac. parintii sunt aia care te cresc, iti ofera o educatie, oricat de proasta/buna e ea.
parintii te-au crescut pana la 18 ani, inveti de la ei tot ce ai nevoie. nu trebuie sa ai o reactie ciudata.

| Sfinnx a răspuns:

Eu sincera sa fiu m`as simti singura.Adica. de ce au asteptat atata timp sa imi spuna? Nu m-as putea impaca cu acest gand.
Parerea mea e ca. nu ar trebui sa ascunda de tine

| Amy240 a răspuns:

Eu mi-as iubi in continuare parintii pentru ca au avut grija de mine mi-au oferit un trai decent si pentru ca ma iubesc( daca nu ma iubeau ma dadeau la casa de copii) happy

| HappyGirl4 a răspuns:

Mai bine nu as afla

| IonelaMV a răspuns:

As fi trista, dar m-as gandi ca ei au avut atata grija de mine si m-au iubit, m-au ingrijit si nu as avea cum sa le strig!

| IsAbElLaSwEeT a răspuns:

Pai... nu prea stii ce sa zic, cred ca as reactiona foarte rau, as simtii ca toata lumea se prabuseste peste mine.

| VreauSaRad a răspuns:

Pariniti biologici nu sunt, dar sunt parinti! ei te-au crescut, ei te-au ajutat la greu ei ti-au fost alaturi.

Ar treui sa-i apreciezi pentru ca te iubesc chiar daca nu ei ti-au dat viata ei doar ti-au aratat drumul in ea!

PS:filmul abduction!?laughing)