| cristinaB60 a întrebat:

Cum ii spun mamei ca am ciclu?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Simplu draga mea, nu trebuie sa iti fie teama/rusine.
Iar daca totusi nu ai curoj, poti sa ii lasi un mesaj, fie pe telefon/fie scris.
Ai curaj si stai de vorba cu mama ta.
O zi frumoasa sa aihappy

11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Îi spui DIRECT şi foarte senină că ţi-a venit prima menstruaţie happy
Sau, dacă ţi-e jenă să fi aşa de directă, atunci o întrebi : "Mami, unde sunt absorbantele că am nevoie urgentă de ele..."winking

Toate cele bune.

| darkangel90 a răspuns:

Bună!
Orice mamă ştie că la un moment dat va veni ciclul la fete, nu-ți fie teamă nu e ceva rău. Îi spui că ți-a venit ciclul şi ea te înțelege şi iți poate da sfaturi în caz că ai dureri menstruale.
Mama e mama. Curaj! Be strong.

Toate cele bune.

| Andrei_Radu_Lazar_1998 a răspuns:

Este ceva normal, nu trebuie sa iti fie rusine!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru bursuc001):

Bun raspuns, dar initiativa trebuie sa fie din partea mamicilor, nu crezi?

| Fatamuntilor a răspuns:

In mod normal, mama ta ar trebui sa ia initiativa,dar uneori,crescand sub ochii ei, nu-si da seama ca ai devenit domnisoara!
O poti ajuta de exemplu la bucatarie si initiezi o discutie,, ca intre fete''
Ii zice ceva de genul,, Stii mami, poate nu ai observat, dar am crescut.De ceva timp,sunt la ciclu, ce aborvante sa folosesc, ce trebuie sa fac? Tu imi poti da cel mai bune sfaturi!''
DIRECT, FARA MESAJE, FARA BILETELE!
Hai, incepul e greu!
Succes!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Bună, Angycut happy

Mda, aşa ar TREBUI!
Din PĂCATE, multe mămici "uită" să-şi facă timp pentru a discuta aceste aspecte cu fetele lor sad

Oricum, observ că, în cazul acestei fetiţe, mama este plecată în Italia...
Deci, este oarecum explicabilă această situaţie.

O zi faină să ai!

| Danysan a răspuns:

E ceva normal.Pur si simplu.E important sa stie si ea.

| cristinaB60 explică:

ea e plecata la Italia iar eu aici! ce rusine am tras cind bona m-a intrebat : Cristina tu ai ciclu? Iar eu plingind i-am zis ca da! big grinPai cum pot sa-i spun cin

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
nu trebuie sa iti fie rusine mai ales ca este mama ta si cu siguranta stii cat sunt mamele de grijuli cu copii lor, este normal sa vorbesti in general problemele cu mama ta, pentru ca nici o prietena nu iti poate inlocui mama, este normal sa vorbesti cu ea despre asta, va trebui sa mergi regulat la controale ginecologice pentru ca asa este recomandat tuturor oamenilor, sa mearga la medic nu doar celor ce sunt bolnavi dar si celor sanatosi pentru a prevenii unele boli si unele complicatii.
O zi buna.

| Albastru45 a răspuns:

Daca vrei ii spun eu. Am nevoie doar de adresa de e-mail sau nr de telefon.