| anonim_4396 a întrebat:

Cum observ cand o fata ma place sau nu? Mi-e frica sa fac un pas pe care sa o regret mai tarziu. (sa ma fac de rusine deoarece ea ma crede doar un prieten si eu o plac)
Este vorba despre o fata din camin, o cunoaste sora-mea destul de bine si fata respectiva ma crede cred ca doar un prieten (NU STIU SIGUR)
De fiecare data cand ma intalnesc cu ea, imi zambeste (oare este un zambet fals?), ma intreaba ce mai fac (cu zambetul pe fata), ma intreaba, ma tine in conversatie din cand in cand, este foarte draguta cu mine (sau poate ca asa e ea intotdeauna). Ma intalesc cu ea cam rar sincer sa fiu. Am inceput sa o plac de cam vreo 2-3 zile. Chiar nu sunt o fire care vede doar un singur lucru. Adica inteleg daca nu ma place. Nu sunt deloc insistent.
Pana acum n-am avut prietena si deja am o varsta la care simt lipsa de iubire (21 de ani). Sunt foarte timid. Chiar nu stiu ce sa fac. Cum as putea sa aflu acest lucru, ce ar trebui sa fac? happy

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Invit-o sa iasa cu tine. Cand va intalniti, ii oferi un singur trandafir rosu. Incercati sa va cunoasteti si iti vei da seama si singur daca te place sau nu. Daca ai o sora, de ce nu te sfatuiesti cu ea? Spune-i ca iti place fata si intreab-o cum ar fi cel mai bine sa procedezi. Sora ta o cunoaste cat de cat, probabil ca stie daca fata are deja prieten si poate ca stie si ce anume ii place fetei si unde ai putea sa o inviti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Fata n-are prieten si este mai mare ca mine cu 3 ani.

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Zambetul si amabilitatea nu sunt false, dar nici nu inseamna ca te place, te poate vedea ca pe un amic.
Ea ar putea sa vada varsta ca pe un impediment. Fii pregatit cu argumente ca nu este asa.
Daca te place, te priveste in ochi, te atinge cand vorbiti, apreciaza preocuparile tale; incearca sa vezi daca I se dilate pupilele cand vorbeste cu tine.
Invit-o la plimbare ca nu musca! happy

| CrissCristina25 a răspuns:

Dupa spusele tale fata este destul de draguta cu tine, nu cred ca zambeste si poarta conversatii cu toti baietii.
Ca sa vezi daca iti place sau nu cel mai bine ar fi sa o intrebi, nu te teme, doar o intrebi si daca vezi ca raspunsul este negativ incerci sa o uiti.
Poti vorbi cu sora ta despre ea, intreb-o mai multe lucruri care ti-ar fi folositoare de ex. Ce ii place sa faca, Culoarea preferata, etc. Asa poti sa o scoti undeva in oras si de ce nu sa-i dai un cadou, unele fetele adora cadourilewinking

Succes!