| mabo a întrebat:

Cum pot uita de tot c se intampla in jurul meu, de persoanele care ma urasc, care ma vor moarta, cu care traiesc sub acelasi acoperis, sa uit de bolile si suferintele pe care l am? funda la cel mai bun rasp si vot in rest.sarbatori fericite!

Răspuns Câştigător
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Pentru o fata de 17 ani ai trecut prin prea multe dar ai multe asemanari cu viata mea.Eu am 19 ani si pot zice ca nu m-am inteles niciodata cu tata.El mai bea cateodata si cand bea, bea de rupe.Cand eram mic am vazut odata cand a dat in mama din motiv banal"ca nu era mancarea sarata" si chestia aia m-a marcat.Pe la 15 ani am avut probleme cu niste tigani si erau sa ma omoare, mi-au infipt un cutit in piept dar am scapat, si acum traiesc cu o cicatrice pe piept.La 17 ani am aflat cum e sa iubesc ca dupa aia sa aflu cum sa fiu inselat.Iar acum la 19 ani mi-am facut un caracter extrem de puternic incat pot trece peste orice. Tata tot mai bea dar acum cand bea, numai da el in mine, dau eu in el daca e cazul.Nu suport sa o vad pe mama plangand si din cauza asta reactionez.Am caracterul format pe ura si suferinta.
Acuma revenind la tine...Suferi si suferi foarte tare, nu stiu cum pot exista oameni care pot sa isi bata joc de alti oameni, chiar nu stiu.Cred ca, craciunul tu reprezinta o zi ca oricare alta, nu reprezinta o zi cu bucurii.Imi pare rau de tine ca esti tanara si ai vazut prea multe pana la varsta asta. Daca mai vrei sa te descarci poti sa imi ceri idul prin pm.
Apropo La Multi Ani pentru maine si craciun fericit. Sper ca viitorul tau sa fie mai ok ca nu meriti asta.

42 răspunsuri:
| TheLittleReaper a răspuns:

Gasesteti refugierea in muzica sou scrie un jurnal, eu cam asa trec peste toata suferinta

| Garnet a răspuns:

Simplu...afunda-te atat de mult in ceva incat sa nu mai conteze nimic in jurul tau...eu traiesc prin muzica pe care o compun, pentru ca si minunata mea familie cred ca se roaga sa fiu plecat da pe mine nu ma intereseaza si nici pe tine nu ar trebui! daca vrei id-ul meu lasa-mi la mesaje si ti-l dau! bafta!

| DorelSudoru a răspuns:

I sifilis si mata te vrea moarta?

| mabo explică (pentru Garnet):

Nu prea stau pe mess.c fel de muzica compui?(scuze cacofonia)eu sunt in pragul sinuciderii dar cand vad ca doi oameni cu probleme imi dau acelasi raspuns ma incurajeaza! deci c muzica? si mersi mult ca mi-ai dat atentie!

| Hermes a răspuns:

De ce crezi ca te-ar vrea moarta? E buna muzica nu zic. Dar nu cred ca e suficient.
Ar trebuie sa dai mai multe detalii despre suferinta ta.

| mabo explică (pentru Hermes):

Tata a fost un betiv notoriu pana acum 2 ani, am 17 ani.cand aveam 5 parintii mei au divortat din cauza asta. tata a lasat-o in urma pe mama in urma cu 5 copii din care eu cea mai mik.cand aveam 10 mama a fost ucisa de un criminal in serie pentru ca nu a vrut sa se casatoreasca cu el.pana la 12 ani fratele cel mai mare isi batea joc de noi obligandu-ne sa sapam la harlet bucati de pamant imposibil de terminat pentru un om mare daramite pentru un copil, dan nu terminam ne lasa infometati si n batea, la 12 ani m-a luat tata c forta la el.aici am trait 2 ani groaznici din cauza betiilor lui, dormind mai mult pe afara chiar j p ger. dupa 2 ani nu am mai suportat am fugit.m-am mutat cu gazda pentru a fc liceul in liniste.fiind obligat imi trimite niste bani care nu mi-a ajunge nc macar pentru mankre.ma kema la el in vaknta j se bucura cand stateam dar acum am venit ca nu am unde sa stau dar imi zice sa plec si nu ma lasa in pace pana nu plec de aici, nu plec pentru ca pana in ian cand imi da banii nu am unde sa plec, bunica mea care sta tot aici isi bate joc si ma injura degeaba.amandoi ma urasc si se poarta ca cu ultimul om si asta pentru ca semen perfect cu mama.ca si cum asta nu ar fi de ajuns prietenul cu care sunt de trei ani si caruia i-am dat toata inima si increderea mea a inceput sa se poarte la fel ca cei 2.cred ca ma inseala si asta imi frange inima.nu am rude, prietei, nu am pe nimeni si cred ca nu mai are rost sa traiesc j nu mai suport viata asta.colac peste pupaza am gastrita si probleme grave cu inima si sunt intr-o contiunua depresie.nu ar fi trebuit s iti sp toate astea dar am ajuns in pctul in care nu imi mai pasa de nimic.mersi ca mi-ai dat atentie.pup sarbatori fericite

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru mabo):

Deci cat de puternic sunt eu pe dinauntru dar povestea ta m-a socat de-a dreptulstraight face.

| mabo explică (pentru DirectDinBerceni92):

Pentru o fata de 17 ani am trecut prin destule, nu? nici eu nu stiu cum de ink nu am facut infarct...mersi oriqm, aaa si nu i-am implinit, abia maine ii implinesc.sarbatori fericite! pup

| 10051989 a răspuns (pentru mabo):

Mai socat foarte rau imi pare nespus de rau de tot ce ti s-a intamplat si eu am unele momente in vata cand simt ca numai are rost sa traiesc straight face si iti soresc din tot sufletul meu sa ti se imbunatateasca viata si un calduros la multi ani :*:*:* ps. daca doresti sa mai vorbim sunt disponbila mai tot timpu iti dau id meu si putem vorbi iti doresc tot binele din lume :*:*:*

| GeoXoXo a răspuns:

Poate daca ti-ai"restarda"mintea.sa-ti scrii propria poveste intr-un caiet. apoi sa mai faci una cu intamplari mai rele.si la sfarist sa spui"Ce bine macar viata mea nu-i chiar asa de rea!big grin

| GeoXoXo a răspuns:

Poate daca ti-ai"restarda"mintea.sa-ti scrii propria poveste intr-un caiet. apoi sa mai faci una cu intamplari mai rele.si la sfarist sa spui"Ce bine! macar viata mea nu-i chiar asa de rea!big grin

| mabo explică (pentru DirectDinBerceni92):

Mersi mult de tot si imi pare rau pentru c ti s intampla! oamenii cu suflet ca tine ma ajuta sa imi revin.ai gresit craciunul pentru mine nu e o zi ca oricare alta ci una plina de tristete ca stiu ca e ziua mea de nastere si cea mai mare sarbatoare si eu sunt inconjUrata de oameni prefacuti, oriqm sper sa pot trece peste.mersi mult pentru atentie, sper sa gasesti fericirea adevarata si SARBATORI FERICITE! PUP

| mabo explică (pentru 10051989):

Iti multumesc din suflet! sarbatori pline de bucurii! pup

| alexandra000 a răspuns:

Imi pare tare rau pentru. tine eu am vrut sa ma sinucid dar nu stiu de ce? Tu se pare ca traiesti intr-un cosmare care nu se mai sfarseste de ce nu te duci intr-un centru de plasament pentru. un an macar acolo poate o sa gasesti un baiat iubitor cu care poate te vei casatori.Chiar daca viata ta este trista acum nu uita ca ingerul tau pazitor este chiar mama ta du-te la ea vb. cu ea du-te la un psiholog poate te mai ajuta.Iar in legatura cu centrul de plasament poate o sa vina o familie care sa te adopte.Nu uita Dumnezeu e mare si poate chiar de ziua ta de Craciun cand s-a nascut si Iisus o sa-ti poarte noroc Dumnezeu stie de ce trebuie sa suferi tu si o sa te ajute dar nu acum mai tarziu crede in EL cum cred si eu era sa mor de multe ori dar Dumnezeu nu m-a lasat era sa-mi pierd soara si bunicii.Sarbatori fericite un an nou plin de bucurii multa fericire sanatate sa ai parte de toate sa fii parinte sa ai o casa doar ata un sot iubitor si multi multi bani. Dumnezeu sa te ajute!

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru mabo):

Sper ca cineva de sus sa te vegheze si sa iti schimbe viata in bine.

| mabo explică (pentru DirectDinBerceni92):

Multumesc mult! iti dores numai fericire si tie! sarbatori fericite! 1

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru mabo):

Si tie la fel>big grin

| Garnet a răspuns (pentru mabo):

pai am incceput sa cant la pian.chitara stiam deja, dar pur si simplu ma pun in fata pianului si uit de tot si toate! si sper sa mearga si pentru tine!

| mabo explică (pentru Garnet):

Da dar stii...pentru astea trebuie bani,si pe mine Dumnezeu nici in asta nu m-a ajutat, in fine, m-as multumi si cu o fam fericita dar asta e.mersi oriqm pentru atentia acordata, craciun fericit!

| Hermes a răspuns (pentru mabo):

Exista cineva in liceul acela caruia simti ca ii pasa de tine?
Ma refer la un adult, profesor sau ce o fi. Ia legatura cu el si roaga-l sa-ti aranjeze o audienta la Directia Pentru Protectia Drepturilor Copilului unde va trebui sa explici cazul tau. Nu poti face asta singura, cei de la Directie trebuie sa faca nista hartogaraie care sa ateste ca intr-adevar beneficiezi de conditii proaste si esti o victima a violentei in familie. In alte state parintii fac inchisoare pentru asa ceva, la noi uneori fac. Cat despre prietenul tau, poate nu te inseala, dar cred sigur speriat si el de problemele tale si asta il face sa dea inapoi. Povestea ta mi se pare si mie incredibila, si imi pare foarte rau pentru ceea ce se intampla.
FAC UN APEL LA TOTI CEI CARE AU TRAIT SAU AU ASISTAT LA PROBLEME SIMILARE SA SPUNA CUM LE-AU REZOLVAT.
Pt mabo

| mabo explică (pentru Hermes):

Multumec din suflet ca ma ajutati, nici nu stiti cat inseamna pentru mine! cand vad k persoane necunoscute imi sunt alaturi ma incurajez foarte tare! multumesc!

| mabo explică (pentru DirectDinBerceni92):

Buna? pot sa iti pun o intrebare mai delikta? am nevoie urg de un sfat de la un baiat... daca da lasa-mi u msg pls!

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru mabo):

Ti-am dat mesajhappy

| mabo explică (pentru DirectDinBerceni92):

Deci:prt meu nu m-a sunat astazi pana la 2, de obicei m,a suna imediat c se trezea,cand m-a sunat azi a facut-o pentru l-am cautat eu.l-am intrebat dc nu ma mai suna asa ca inainte, dc ma evita dc nu ma mai alinta, dc nu ma mai pupa j a raspuns ca are treaba si ca nu are kef.de iubit ma iubeste cred pentru ca ma ajuta tot timpul si ma sustine dar vorbeste cu mine ca cu o tarfa j nu l-am inselat,nu am umblat aiurea,nu am facut nimic,nu stiu c sa mai cred,imi frange inima,nu ii mai suport comportamentul dar indiferent c ar fc nu ma pot rupe de el. spune-mi k esti baiat dc crezi ca s poarta asa, sau, macar da-mi un sfat ca nu mai suport suferinta asta.mersi mult

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru mabo):

Stiu exact cum te simti ca asa i-am facut si eu odata unei fete.Motivul? Vroiam sa fiu si eu nitel lasat in linistea mea si sa numai stau cu gandul doar la o persoana.De ce? Pentru ca aveam si eu problemele mele, treburile mele si trebuia sa ma gandesc la ele.
Dar faza cu "nu are chef" e prea exagerata si sfatul meu pentru tine ar fi sa il ignori putin.Crede-ma ca daca il ignori 1-2 zile fara sa il bagi tu in seama, o sa iti duca dorul(chiar daca si tu)si o sa simta ca trebuie sa fi mai apreciata de atat.Dar daca el nu te mai respecta...Who`s gonna respect you? Daca intr-o relatie nu exista respect, incredere si iubire NU exista nimic.La el nu cred ca mai sunt primele 2.
Pot lua in calcul si varianta urata.Cea in care cred ca te-a inselat si vrea sa te indeparteze de el ca s-a plictisit de tine...

| mabo explică (pentru DirectDinBerceni92):

L-am lasat si o saptamana in pace.nu sunt insistenta si stresanta.nu stiu c sa mai spun.mersi frumos oriqm...

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru mabo):

Atuncea poti cu siguranta sa iei in calcul a 2-a varianta, chiar daca e dureroasa.Am trecut si eu si stiu ce inseamna suferinta din dragoste si inselatul. Daca ai nevoie de un prieten care sa te asculte, sunt aiceawinking.
Tot raul spre bine.

| mabo explică (pentru DirectDinBerceni92):

Te mai intreb cv daca nu t supy, cum ai reusit sa o uiti, sa nu mai suferi? mersi mult

| 10051989 a răspuns (pentru mabo):

Multumesc la fel si daca doresti sa mai vorbesti cu mine uite asta e id-ul meu flor.anita@yahoo.com si oricand ai avea nevoie de ajutor poti apela la mine pupici multi :*

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru mabo):

Eu nu am reusit sa o uit, are grija scoala mea de asta ca in fiecare dimineata trec pe langa cafeneaua, casa si parcul ei...Sa numai sufar? Pai asta am facut-o cu ajutorul prietenilor si cautandu-i defecte.De exemplu era prea fitoasa de la o vreme si am luat chestia asta ca pe un lucru intens si cand imi venea sa plang(mda mi-e rusine sa zic dar am si plans pentru o fata)imi aminteam de defectele ei.Si asa putin cate putin am reusit sa trec peste.
Am mai trecut peste si cu ajutorul prietenilor ca ma scoteau din casa, veneau la mine, dormeau la mine si etc.Si la un moment dat imi trecuse.Dar fosta tot ma cauta lunar ca ii parea rau ca nu stiu ce dar nu o mai vroiam.Si-a dat seama ca eu nu seman deloc cu altii,o alta fata si-ar fi dorit sa fi fost cum eram eu iubitor, sincer, rabdator si...cateodata scotandu-le prin restaurante si cofetarii.Dar nu a apreciat ea si a apreciat alta, dar nu am mai vrut eu relatia ca era dupa aia prea obsedata de mine si ma stresa cu mesajele, vizitele si era extrem de geloasa. Odata ma oprise o fata pe strada sa ma intrebe cat e ceasul si dupa faza aia m-a lovit peste fata si mi-a zis ca nu o iubesc si ca sunt un nemernic...
Peste toate am trecut cu ajutorul prietenilor dar si cu ajutorul unui lant de-al meu personalizat.Scrie pe el"Never give up because in life always appears new opportunities".Si chestia asta imi ridica mereu moralul. Sper ca te-am ajutat...