| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti fi fericit/a daca simti ca pentru tine nu exista vreo sansa sa gasesti vreodata persoana potrivita?
Stiu, imi veti spune ca va veni acea zi pentru fiecare.
Dar lucrurile nu sunt atat de simple atunci cand esti batjocorit si marginilizat in copilarie...
Banuiesc ca asa trebuie sa se-ntample intodeuna...cineva trebuie sa piarda, ca altcineva sa castige.
Eu consider ca daca nu reusesti sa te adaptezi in societate, cu mentalitatiile oamenilor atat de diferite si de cele mai multe ori gresite...iti va fi greu sa accepti situatia.
Nu stiu ce vedeti voi, dar eu vad ca traim intr-o lume in care aproape toata lumea generalizeaza...
O lume in care tot mai multi oameni isi pierd speranta si devin indiferenti pe zi ce trece.
O lume in care oamenii indiferenti sunt cuprinsi de invidie si rautate.
Sunt oameni saraci care sunt multumiti cu strictul necesar, sau oameni care aspira la lucruri marete si vor ramane asa pentru tot restul vietii. Mai sunt si oamenii bogati, care se lauda cu realizarile lor si nu realizeaza decat cand e prea tarziu ca traiesc in minciuna...
Nu stiu cum sunteti/sau ce credeti voi, dar, mie personal mi-e frica sa nu devin indiferent...
Mi-e teama ca tot ce se petrece este ca o epidemie care se raspandeste lent dar sigur...
Si totusi, inca mai am speranta ca intr-o zi voi reusi sa nu ma mai gandesc atat la tot ce se-ntampla si voi accepta cine sunt...dar mai intai trebuie sa aflu...

1. Care este parerea voastra in legatura cu ceea ce am scris?
2. Voi stiti cine sunteti?

27 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Normal că acea zi nu "va veni pentru fiecare". Astea-s nişte prostii, nişte clişee "roz" spuse de şi pentru gospodine. Reduce omul la un stereotip şi e chiar jignitor să ţi se spună asta. Viaţa e mult mai complexă de-atât, noi suntem mult mai complecşi de-atât. Sunt mulţi oameni care mor singuri, incapabili să găsească pe cineva. Sunt la fel de mulţi care ajung să intre într-o relaţie cu cineva similar la 40 de ani de frica unei bătrâneţi în singurătate. Viaţa e mult mai nuanţată şi adesea mult mai grea. Fericirea nu înseamnă să construieşti un zid între tine şi lume şi să-ţi faci un univers roz cum fac acele dudui care aruncă cu clişee d-alea.

Da, ştiu cine sunt. Sunt un om care îşi rezolvă problemele singur, nu vede lumea printr-o prismă fantezistă şi îşi găseşte fericirea printre picături.

| cristinela4 a răspuns:

Cred ca ai perfecta drepatate! Si mai cred ca cu asemenea abordarea realista a vietii tot ce ti-ai propus iti va reusi! Iar a acea persoana care sa te iubesca va aparea, pentru ca soarta la sigur ti a pus de o parte acest privilegiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

- Cine a spus ca trebuie sa fii fericit vreodata? Viata nu e conditionata de catre fericire, unii oameni nu sunt fericiti niciodata. Oricum fericirea e o stare de moment.

- Oamenii devin superficiali pentru ca e singura modalitate de a se proteja de factorii externi. O chestie pe care nu o poti intelege decat dupa ce ai ajuns la un anumit nivel emotional.

- E hilar cum acuzi lumea ca generalizeaza in timp ce majoritatea discursului tau se bazeaza pe generalizari. Asta ar trebui sa-ti explice cum functioneaza lumea de fapt. Incapacitatea de a privi o situatie din mai multe puncte de vedere e o trasatura de baza a oamenilor.

- Invidia si rautatea sunt factori motivationali. Mijloacele prin care fiecare om se dezvolta nu sunt atat de importante cat dezvoltarea in sine.

- Toata lumea traieste in minciuna, nu doar oamenii bogati. Fiecare isi creaza propriul univers, bazat pe nevoi personale. Un bun exemplu ar fi efectul Dunning–Kruger care demonstreaza cum indivizi ce nu prea dispun de un anume set de abilitati reusesc sa aiba mai multa incredere in ei decat cei care exceleaza intr-un anumit domeniu. Perceptia asupra lumii si lumea in sine sunt doua chestii distincte.

- Eu abia astept sa devin indiferent, mie mi-e frica ca nu o voi putea face vreodata...

- Cum sa poti accepta cine esti cand tu nu ai habar? Esti insignifiant, aia esti. Roaga-te sa nu realizezi niciodata ce esti, geniile au realizat ce sunt si niciunul nu a avut o viata usoara. Ar trebui sa iti doresti sa fii cat mai prost, asta e singura cale catre iluzia fericirii si nu intelepciunea.

- Eu stiu ce sunt si ce sunteti voi. Iti garantez ca e o intrebare la care nu iti doresti sa afli vreodata raspunsul.

- Stai linistit, in timp vei invata sa nu-ti mai pese.

| T0T a răspuns:

"Cum poti fi fericit/a daca simti ca pentru tine nu exista vreo sansa sa gasesti vreodata persoana potrivita? "
Toti au acea sansa, iti garantez.
Pana nu o gasesti nu ai cum sa fii fericit.

"Stiu, imi veti spune ca va veni acea zi pentru fiecare."
Eu nu voi spune asta. Stiu persoane care au trait si au murit singure. E bine sa fim realisti. Sunt multe astfel de persoane.

"Dar lucrurile nu sunt atat de simple atunci cand esti batjocorit si marginilizat in copilarie..."
Asta e o problema in ceea ce priveste probabil si felul tau de a fii. S eu m-am confruntat cu ceva de genul. Oricum e bine sa treci mai departe. Si fii sigur ca exista o persoana care te poate iubi pentru ceea ce esti dar problema e daca o gasesti!

"Banuiesc ca asa trebuie sa se-ntample intodeuna...cineva trebuie sa piarda, ca altcineva sa castige."
Uneori se intampla sa pierdem. Asa e viata.

"Eu consider ca daca nu reusesti sa te adaptezi in societate, cu mentalitatiile oamenilor atat de diferite si de cele mai multe ori gresite...iti va fi greu sa accepti situatia."
Gresit din punctul tau de vedere. Nu e bine sa gandesti doar dintr-o perspectiva. Si daca gasesti acea persoana vei ajunge sa te doara undeva de societate. Pe mine deja ma doare undeva de aceasta.

"Nu stiu ce vedeti voi, dar eu vad ca traim intr-o lume in care aproape toata lumea generalizeaza..."
Toti facem generalizari si tu ai facut asta pana acum.

"O lume in care tot mai multi oameni isi pierd speranta si devin indiferenti pe zi ce trece."
Indiferenta nu e legata neaparat de speranta. Sa iti pierzi speranta e una si sa capeti indiferenta e alta. E chiar bine sa fii indiferent din multe puncte de vedere. Dar trebuie sa stii pentru ce sa fii si sa nu fii indiferent. Aici trebuie sa judeci!

"O lume in care oamenii indiferenti sunt cuprinsi de invidie si rautate."
Vezi cum generalizezi? E ceva complet gresit sa afirmi asta. Asa cum am spus inainte e indicat sa fim indiferenti! Dar nu din toate punctele de vedere.

"Sunt oameni saraci care sunt multumiti cu strictul necesar, sau oameni care aspira la lucruri marete si vor ramane asa pentru tot restul vietii. Mai sunt si oamenii bogati, care se lauda cu realizarile lor si nu realizeaza decat cand e prea tarziu ca traiesc in minciuna..."
Si acei saraci si-ar dori mai mult, chiar daca afirma ca sunt multumiti. Asa este natura umana, oricat a avea ne-am dori si mai mult. Chiar daca nu recunoastem am vrea, si e complet normal. Acum tine si de aroganta si nesimtire care la unii este mai mare.

"Nu stiu cum sunteti/sau ce credeti voi, dar, mie personal mi-e frica sa nu devin indiferent..."
Inca o data iti spun e bine sa fii indiferent. Intelegi?

"Mi-e teama ca tot ce se petrece este ca o epidemie care se raspandeste lent dar sigur..."
E o teama destul de justificata.

"Si totusi, inca mai am speranta ca intr-o zi voi reusi sa nu ma mai gandesc atat la tot ce se-ntampla si voi accepta cine sunt...dar mai intai trebuie sa aflu..."
Tu trebuia sa te accepti de mult cine esti. Vezi cum e problema asa mare si la tine? Daca tu nu te-accepti asa cine naiba sa te accepte?

"Voi stiti cine sunteti?"
Eu inainte am fost nimeni dar a intervenit ceva sa zicem, si acum totusi sunt ceva, dar doar ceva.

Bafta in viata!

| AirănMeidăn a răspuns:

1."Cum poti fi fericit/a daca simti ca pentru tine nu exista vreo sansa sa gasesti vreodata persoana potrivita? "
Poti fi fericit, crede-ma. Nu totul se limiteaza la oameni. O sa iti dau un exemplu. Chiar ieri sau alaltaieri a fost la tv un tip de 24 de ani, care a calatorit in 10 tari din Europa doar in 2014, facand auto-stop-ul. A calatorit singur. Si era fericit, chiar era. Mi s-a parut foarte dragut. Fericirea lui nu depindea de nimeni, doar de el insusi.
2. Nu

Oricum, ai exprimat foarte frumos ceea ce ai vrut sa spui

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Eu daca nu am acel cineva sincer nu pot fii fericit. Acum depinde de om...

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

Exact, depinde de fiecare persoana.

| MeMyselfAndMyShadow a răspuns (pentru Gizăz):

Stiu, cateodata... unii se inspira prea mult din filme...
"Fericirea nu înseamna sa construiesti un zid între tine si lume..."
Cu totii suntem in cautarea unui echilibru, suntem ca un mecanism complex si variat, stabil si instabil.

O zi buna!

| MeMyselfAndMyShadow a răspuns (pentru cristinela4):

Aceste randuri sunt "putin" cam optimiste pentru mine... In orice caz, multumesc pentru incurajari!

O zi buna!

| MeMyselfAndMyShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cine a spus ca trebuie sa fii fericit vreodata?"

Atunci, intrebarea este: Cine isi doreste sa fie trist?
Credeam ca toti suntem in cautarea fericirii. Majoritatea oamenilor sunt mai mult tristi decat "fericiti", este adevarat... Dar daca nu ne-am creea si aceasta "stare de fericire", cred ca ne-am sinucide. Daca exista vreun om care nu-si mai doreste sa dobandeasca fericirea, acela inseamna ca nu mai traieste demult.

"Oamenii devin superficiali pentru ca e singura modalitate de a se proteja de factorii externi. O chestie pe care nu o poti intelege decat dupa ce ai ajuns la un anumit nivel emotional."

Oamenii devin superficiali fiindca au avut dezamagiri influentate de societate. In felul acesta isi instaleaza o stare de neincredere si isi limiteaza contactul cu oamenii. Cat despre nivelul emotional...nu-mi permit sa comentez fiindca fiecare e diferit si are propiile conceptii, trairi si sentimente.

"E hilar cum acuzi lumea ca generalizeaza in timp ce majoritatea discursului tau se bazeaza pe generalizari."

Asa e, poate ca am exagerat, dar e doar o simpla parere, mai mult o viziune daca pot spune... Incearca sa n-o iei in mod personal. Cred ca uneori spun asta fiindca observ prea multi oameni care merg cu capul plecat (ori poate mi se pare, ci doar eu sunt cel care se manifesta astfel). E evident ca oamenii au motive personale care ii determina sa isi schimbe starea emotionala. Ar fi ciudat si plictisitor sa avem mereu aceeasi stare...nu ne-am deosibi cu nimic de niste roboti. Dar parca prea mult gri in jurul nostru.

"Toata lumea traieste in minciuna, nu doar oamenii bogati."

Corect! Daca gandim moral in legatura cu tot ceea ce inseamna viata si ne intrebam care este scopul nostru, nu vom ajunge la nici un rezultat. Poate totul e o iluzie, ori doar un test...sau poate e mai bine sa nu stim.

"Fiecare isi creaza propriul univers, bazat pe nevoi personale. Un bun exemplu ar fi efectul Dunning–Kruger care demonstreaza cum indivizi ce nu prea dispun de un anume set de abilitati reusesc sa aiba mai multa incredere in ei decat cei care exceleaza intr-un anumit domeniu."

Inseamna ca problema mea este grava, pentru ca imi lipseste increderea de sine si...nici nu excelez in vreun domeniu.

"Cum sa poti accepta cine esti cand tu nu ai habar?"

Eu gresesc, ca nu m-am exprimat corect. Adevarul este ca, consider ca sunt un nimeni, dar inca mai am speranta ca poate ma insel.

"Eu stiu ce sunt si ce sunteti voi. Iti garantez ca e o intrebare la care nu iti doresti sa afli vreodata raspunsul."

Nu fi atat de sigur. Chiar ca m-ai facut curios. Iti garantez ca nu ma sinucid! laughing

"Stai linistit, in timp vei invata sa nu-ti mai pese."

Sunt unele lucruri de care nu-mi pasa (ca oricarui om de altfel), dar sper sa nu devin indiferent fata de tot si toate. Asta ar insemna sa fiu tot timpul un "animal" de prada, ar insemna razboi.

O zi buna!

| MeMyselfAndMyShadow a răspuns (pentru T0T):

In mare parte ai dreptate, problema principala e la mine (si stiam asta).

O zi buna!

| MeMyselfAndMyShadow a răspuns (pentru AirănMeidăn):

E frumos si admirabil ceea ce a dovedit acest tip. Dar aceasta este o altfel de fericire. Pentru oricare va veni candva momentul in care dorinta de afectiune il va cuprinde.

O zi buna!

| T0T a răspuns (pentru MeMyselfAndMyShadow):

Problema nu este numai la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

''Cum poti fi fericit/a daca simti ca pentru tine nu exista vreo sansa sa gasesti vreodata persoana potrivita?''
-unde a disparut optimismul? :o

''Dar lucrurile nu sunt atat de simple atunci cand esti batjocorit si marginilizat in copilarie...''
->Asa se intampla cand ai gusturi diferite si ''cine se aseamana se aduna''. Eu am fost mai mereu marginalizata, cand am ajuns la liceu am inceput sa leg prietenii. In generala stateam de una singura si erau unele care radeau de cum ma imbracam. Mna, nu port lucruri stramte, sumare sau rochii, ele numai asa se imbracau. Eu eram aia ''invechita'' cu muzica mea ''veche si de draci''.La proiecte nimeni nu avea de gand sa fie cu mine in echipa sau altele. Insa mi-am ''construit'' propia mea lume, nu depind de nimeni. Pentru mine ''fac aia daca face si x ''-nu exista. Insa aveam probleme cu vorbirea si cu bataia(nu prea acceptam sa fiu jignita). M-au trimis la psiholog :)) I-am dat gata pe profesorii cand au aflat ca nu am nimic =)) Le-am zis ca-s normala.

''Banuiesc ca asa trebuie sa se-ntample intodeuna...cineva trebuie sa piarda, ca altcineva sa castige.''
-> Chiar asa e. Nu am niciun argument impotriva. Viata e ca un joc de noroc: pierzi sau castigi.

''Eu consider ca daca nu reusesti sa te adaptezi in societate, cu mentalitatiile oamenilor atat de diferite si de cele mai multe ori gresite...iti va fi greu sa accepti situatia.''
-> De ce sa ma adaptez eu cand ei se pot adapta cu mentalitatea mea si cu mine? De ce sa accept mentalitatea unuia care umileste, bate, scuipa sau hartuieste oameni?

''O lume in care tot mai multi oameni isi pierd speranta si devin indiferenti pe zi ce trece.''
-> Daca unii nu pot infrunta problemele si oamenii care creaza probleme aceia se numesc lasi.

''O lume in care oamenii indiferenti sunt cuprinsi de invidie si rautate.''
-> Asta pentru ca nu sunt in stare sa zica sau sa faca ceva.
ex. Seful unei firme face diferente intre angajati si da unuia mai prost mai multi bani ca unuia mai destept. Cel destept tace din gura si trateaza cu indiferenta. Normal ca e cuprins de invidie si rautate cand vede ce munca a realizat si cum a fost apreciat.

''Nu stiu cum sunteti/sau ce credeti voi, dar, mie personal mi-e frica sa nu devin indiferent...''
-> De asa ceva nu mi-ar fi frica, nu sunt usor de trecut cu vederea.

'' Care este parerea voastra in legatura cu ceea ce am scris?''
-> Cred ca ai o criza emotionala. Nu-i nimic. Se intampla tuturor. Asculta asta si calmeaza-te : https://www.youtube.com/watch?v=OwTmqPMjlPM

'' Voi stiti cine sunteti?''
-> Da. Un doctor necorupt in devenire ce va uimi pe toata lumea cati bolnavi a vindecat si turistul celor mai frumoase locuri din lume ( asa sper).
Tu stii cine esti?

| raulinho0805 a răspuns:

"Fericirea cuprinde cinci părți. O parte este luarea hotărârilor corecte; a doua este sănătatea trupeasca și simțuri bune; a treia este reușita în ceea ce întreprinzi; a patra este reputația printre oameni; și a cincea abundența de bani și de bunuri folositoare pentru viață."

Platon

Parerea mea e ca fericirea vine din caracter e ceva ce tine de interiorul fiecaruia.S a facut un sondaj de opinie si s a constatat ca ca cei mai fericiti oameni sunt danezii.Mai mult de o treime din populatie se ocupa cu actiuni de voluntariat, caritabile etc. Faptul ca ajuti pe altcineva il face pe om sa fie multumit de sine si totodata fericit.In legatura cu jumatatea aia pe care toata lumea o asteapta nu cred ca toti beneficiaza de acest privilegiu dar trebuie incercat unii au noroc altii nu oricum ce stiu e ca suntimentul de nefericire e mult mai intens ca cel de nefericire.Cei mai mari poeti muzicieni au fost nefericiti si alte categorii.Deci raman la parerea ca fericirea depinde de noroc dar oricum ar fi totul e limitat temporal.

| AliGab a răspuns:

Poate fi greu sa gasesti pe cineva potrivit, dar vezi tu ca nu asta este problema, ci pe cine suntem in stare sa acceptam noi. Daca nu esti asa indiferent si iti pasa, stabileste-ti cateva criterii morale si sufletesti pe care sa se bazeze o relatie si cand intalnesti o persoana care iti place, pune-ti in primul rand problema ce poti accepta si ce poti oferi tu, si apoi te gandesti cat si ce poate accepta si oferi celalalt. Faptul ca nu stii cine esti? ...eu nici la 30+ de ani uneori nu stiu cine sunt cu adevarat si cum ar trebui sa fiu, dar m-am obisnuit intr un fel ca sunt ceea ce imi trece pe moment prin cap si prin inima, uneori de bun augur alteori invers, si merg mai departe. Spor in cele bune

| BluishAngel a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce spui? El e insignifiant? De cand e un om mai putin semnificant,mai mult semnificant sau deloc semnificant? Cu ce drept il cataloghezi in acest mod si pe baza caror motive? Din ce a scris,eu il vad un om cu suflet pur si inima buna pentru ca respinge ideea de a fi indiferent,nepasator,ignorant,rau. Discursul lui se bazeaza pe argumente si emotii reale,solide si frumoase. In schimb,al tau,pe ironii,pesimism,negativitate,deceptie. O fi realitatea si viata uneori nedreapta,dura si suparatoare dar nici chiar cum o conturezi tu. Ai prea mult pesimism,esti fixist si ironic si de-asta respingi ideiile bune si intentiile pure ale celorlalti si de-aia ii insulti pe toti. Se intrevede o lipsa de speranta in ceea ce ai scris,rautate,lipsa de directie. Pentru ce asa o atitudine? Si pentru ce respingi idea de frumusete a vietii? Si mai ales,de ce ii insulti pe altii? Ar trebui sa iti schimbi viziunea. Nimeni nu merita sa fie considerat mai putin important,mai putin frumos,mai putin norocos etc. Fiecare avem sanse egale pentru ca fiecare fapta,buna sau rea,e rasplatita. E alegerea ta daca o vezi sau nu. E,cum ai spus tu,o treaba de perceptie. Si perceptia are un motiv pe baza caruia s-a format. Iti spun spre binele tau si fara vreo intentie de a te jigni,incearca sa iti schimbi atitudinea ta rece. Poate vei spune ca e realism. Nu,e pesimism. Realismul e sa vezi aspectele si negative si positive. In schimb,tu le vezi doar pe cele negative chiar si cand ele nu sunt acolo. Rautatea poate fi o masca cu care te acomodezi in timp,protejandu-te de rautatile oamenilor din jur,dar e doar o fatada. E de fapt un suflet bun caruia i s-au intamplat prea multe lucruri rele. Nu stiu care e cauza ta, dar ar fi bine sa iti schimbi modul de gandire, atitudinea si sa nu mai insulti oamenii. Plus, de asta suntem pe pamant toti. Sa ne gasim linistea interioara, eul interior si scopul ce il avem happy

| Wøodenpints a răspuns:

Dacă tu ca portător de boașe îți pui întrebarea asta, ai numele JustRomeo și o privire de fufă pierdută în poza de la avatar, e clar că na-i șanse nici măcar la una strâmbă și fără dinți din Vaslui.

| MeMyselfAndMyShadow a răspuns:

Doar o persoana indiferenta ar putea da asemenea sfat! Un om care incurajeaza o persoana la sinucidere, il consider criminal! Oricat de greu mi-a fost sau imi va fi, n-am sa ma gandesc vreodata la asa ceva... As fi las si egoist sa decurg la asemenea gest!

| MeMyselfAndMyShadow a răspuns (pentru Wøodenpints):

Mi-ai spus-o! Te-ai simtit satisfacut? big grin

| MeMyselfAndMyShadow a răspuns (pentru BluishAngel):

Iti multumesc pentru sprijin!
Mi-as fi dorit sa fi existat mai multe persoane care sa-ntelega ceea ce am dorit sa exprim. Din pacate, pentru majoritatea, indiferenta inseamna libertate. Pentru altii...inseamna dovada de inumanitate. Daca a fi indiferent, inseamna a fi liber, poate ca e mai bine sa traiesti in pestera. Fiecare alege varianta care ii convine. Fiecare traieste dupa propriile reguli. In final, doar noi insine vom stii daca am fost ceea ce ne-am dorit, sau totul a fost teatral...

| MeMyselfAndMyShadow a răspuns:

Nu vreau sa pornesc un razboi, dar, dai dovada de un comportament agresiv si jignitor. BluishAngel, a evidentiat cateva aspecte care a considerat ca te caracterizeaza, iar tu, ai dovedit ca nu s-a inselat. Te crezi mult prea superior fata de restul lumii si sfaturile le consideri critici.

"Iti multumesc pentru sfaturi si pentru analiza acurata, discutia asta mi-a fost atat de folositoare incat nu va mai trebui sa bag prosti in seama o saptamana intreaga."

Foarte trist...
Tocmai m-am convins ca esti genul de om la care ma refeream in tot acest timp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru MeMyselfAndMyShadow):

Si de ce te-as aborda altfel, ce iti datorez? Eu deja iti fac tie un serviciu aducandu-ti lucruri la cunostinta, modul in care o fac nu ar trebui sa fie mai important, in situatia de fata, decat raspunsurile pe care ti le ofer.

Nu te mai convinge de lucruri, nu e sanatos pentru tine, tu ar trebui doar sa ii asculti pe altii si sa le preiei convingerile. Iti lipseste claritatea si capacitatea de a filtra ideile si conceptele, la fel ca si in cazul colegei/colegului care a venit direct de la piata sa ne vorbeasca despre suflete bune.

Nu ma cred superior, va sunt superior. Dar nu prentru ca as fi superior de felul meu ci doar pentru ca sunteti voi inferiori, de felul vostru. BluishAngel nu a evidentiat nimic doar ca, la fel ca si in cazul tau, concluziile la care a ajuns au fost atat de stupide incat nici macar nu merita contra-argumentate. E ca si cum as incerca sa-i explic unui om de ce nu trebuie sa manance rahat. Daca un individ a ajuns la o varsta si tot se incapataneaza sa ingurgiteze rahat, e clar ca e prea tarziu sa mai incerc sa-i explic eu de ce e nesanatos sa faca asta. Din voma aia de profil psihologic pe care mi l-a creat, singurul lucru pe care l-am inteles a fost ca discut cu o persoana careia ii este frica si de propria umbra. Comportamentul meu il filtreaza prin propria teama, punandu-se in locul meu, ca sa gaseasca raspunsunsul pentru atitudinea mea flegmatica. Pentru ca atat poate, un om inteligent reuseste sa se detaseze si nu judeca prin propriile frici si valori, ci prin imaginea de ansamblu. BluishAngel nu ma va intelege niciodata pentru ca nu va putea niciodata sa inteleaga anumite lucruri, asa functioneaza in realitate universul.

Iar agresivitatea si atitudinea jignitoare sunt datoria mea fata de specia umana. Cretinii nu trebuie lasati in zona de confort prea mult timp pentru ca risca sa isi transforme opiniile in certitudini. Cretinilor trebuie sa li se reaminteasca care le este locul si trebuie provocati, constant, la exercitii intelectuale. Agresivitatea e mult mai indicata decat vorba buna, cu vorba buna deja a incercat si restul omenirii. Tie deja ti-am oferit raspunsul la intrebarile care te incearca, problema nu e ca ar fi gresit, problema e ca nu l-ai inteles.

Si daca cineva iti recomanda sinuciderea nu inseamna ca e criminal, Bula. Criminalii sunt cei care comit crime! Daca cineva iti recomanda sa te sinucizi si tu o faci doar pentru ca asa ti-a spus el, esti tu prost, nu el criminal.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Cineva a spus ca noi de fapt avem doar o singura problema de rezolvat - sa gasim raspuns la intrebarea "Cine sunt eu?". Cand rezolvam aceasta intrebarea celelate se rezolva de la sine.

Tu ce crezi: pentru a gasi raspunsul trebuie sa ne indreptam in afara noastra sau inauntrul nostru?

Cele bune!

| MeMyselfAndMyShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Continui sa jignesti si sa subestimezi doar pentru simplul fapt ca am cautat intelegere...
Se pare ca tu nu ai fost niciodata neputincios, nu ai facut greseli si nu ai primit sfaturi. Sunt sigur ca multa lume ti-a facut observatii in legatura cu atitudinea rece, care o abordezi fata de oamenii "inferiori". Ori majoritatea te-au abandonat, fiindca sunt rai si nu te-au considerat prieten adevarat, nu-i asa? Oricat de "atotstiutor" ai fi, fiecare intampina momente in viata cand nu stie ce sa faca. In legatura cu sinuciderea, in principal, greseala e a celui care o comite, dar, atunci cand incurajezi pe cineva sa decurga la asta, te numesti cel putin complice... Un om intelept si cu constiinta, ar incerca sa ajute acel om. Cred ca ti-ar fi foarte usor sa observi oameni sinucindu-se. Cred ca nu te-ar afecta deloc stiind ca nu ai intervenit. Probabil te-ai gandi ca le-ai facut un bine evetandu-i, te-ai gandi ca nu ar merita sa traiasca. Imi pare rau, nu stiam ca traiesc printre zei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru MeMyselfAndMyShadow):

Iar incepi "sa crezi"? Ce am discutat noi mai devreme!? Evita sa tragi singur concluzii, suna un prieten. Nu am fost abandonat de niciun prieten, ba dimpotriva. Nu sunt complexat sau trist, sunt relaxat si traiesc clipa, pentru ca e singurul lucru cu adevarat important in existenta. Nu ieri, nici maine, conteaza doar acum. Nu am sustinut niciodata ca nu as fi avut sau ca nu intampin probleme, ca nu m-am simtit neputincios sau ca nu am cerut sfaturi, nu stiu de unde le-ai scos p-astea.

Un om cu adevarat intelept stie ca viata nu are sens, prin urmare, sinuciderea nu e un lucru atat de grav. Daca se sinucide o furnica, cu ce e afectat universul? Se aplica exact la fel si la oameni. Iar oamenii intelepti mai stiu ca pe unii oameni ii ajuti impiedicandu-i sa se sinucida iar pe alti ii ajuti inlesnindu-le treaba asta. Sunt destui oameni pentru care sinuciderea este o solutie, viata merita traita doar in anumite circumstante. Nu te asteapta nimeni cu premii la sfarsit de drum, nu primesti medalii pentru o viata traita in chin. Primesti cateva lopeti de pamant pe sicriu ca sa nu imputi atmosfera. Si doar atat primesti la sfarsit chiar daca te sinucizi sau daca alegi sa te chinui ca un bou si sa-ti prelungesti propria suferinta. Vezi, tu nici macar atat nu intelegi si te superi pe mine ca te numesc limitat. Nu mai judeca viata dupa ideile pe care ti le-au sadit altii, incepe sa gandesti pentru tine, judeca fiecare situatie ca si cum te-ai lovi de ea pentru prima data, invata sa fii deschis la idei noi si nu privi niciodata o problema dintr-un singur unghi. Onoreaza-ti specia facand ce stim noi mai bine, foloseste-ti creierul!

| MeMyselfAndMyShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu crezi ca mi-ai explicat ceva ce nu stiam, esti un ipocrit! Stie cineva care este scopul nostru? Stie cineva daca vom fi rasplatiti? Nimeni nu va afla adevarul...decat poate atunci cand totul se va sfarsi. Nu cred in atotcreatorul pomenit in carti, si nu sunt atat de naiv incat sa ma incred in fiecare. Dar, incerc sa-i acord o sansa fiecaruia. Nu judec oamenii fara sa le cunosc povestea, asa cum o faci tu. Poate ca viata unei fiinte e nesemnificativa pentru univers, dar nu si pentru cei ramasi cu sufletul indurerat. Universul e necunoscut si posibilitatile sunt infinite. Cum universul este unit, asa este si o parte a umanitatii noastre. Daca am fi cu totii indiferenti, totul s-ar descompune.