| MAIA18 a întrebat:

Cum sa fac sa uit de fostul sot desi au trecut doi ani de la divort nu pot sa il uit am incercat sa sterg pozele cu el dar iar le salvez nu mai pot avea incredere in barbati nu mai pot accepta pe nimeni mi-am pus sperante mari in fostul sot sa imi fac o familie dar din pacate s-a racit relatia nu din cauza mea din cauza lui deoarece si-a dat seama ca nu mai simte nimic pentru mine desi la inceput a tinut la mine il simteam mereu distant indiferent nu mai exista comunicare intre noi doi lipsea noptile noapte de noapte pana dimineata.Nu facusem nunta la biserica el nu credea in nunta religioasa am scos doar actele la starea civila recunosc ca neam cam grabit cu casatoria dupa o luna din relatie neam placut de la inceputul relatiei si am decis de comun acord sa ne casatorim mama si sora nu au fost de acord cu decizia care am luat-o dar dupa ce am scos actele nu au avut incotro au acceptat situatia stiu ca trebuia sa mai astept cu casatoria sa mai treaca un timp sa ne cunoastem mai bine dar eu m-am gandit la varsta care o aveam aveam 40 de ani mi-am dorit foarte mult sa imi fac o familie sa am un sot un copil. Oare sa ma simt legata toata viata sufleteste de fostul sot? Sa fie din cauza faptului ca eu cu fostul sot inainte sa ne luam am facut un juramant la altar in biserica cu mana pe moaste ca ne vom iubi toata viata si ca nimeni nu ne va desparti am fost si la un preot sa imi citeasca o rugaciune sa ma dezlege de juramantul facut cu fostul sot imediat dupa divort.

6 răspunsuri:
| onielar a răspuns:

Deșii e greu, ar trebui să treci peste, de ce să îți pese de un om căruia nu îi pasă de tine. Trebuie să realizezi că viața nu se termină cu el și că până la urmă o să îți găsești și tu pe cineva.

| relian a răspuns:

Ce legatura are juramintu tau sau al vostru cu prefectura nu vad.Alea is basme, deci te cunosti cu cineva de o luna si hai sa ne casatorim? Naspa, adica ai putea dar iti trebuie sa ai ceva exp sa fi mai avut relatii cu femei barbati si sa stii exact la ce sa te uiti si cum sa te uiti.Asta ii s-a dus, nu mai poti accepta pe nimeni ca nu vrei nu de altceva.Esti suparata si nu mai ai chef, dar asa este cum spui ati gresit amindoi la anii aia sau cit aveti, cum adica hai sa ne aruncam asa nu stiu unde de parca ati fi avut 12 ani.Ai fost la preot? Pai mai du-te mai dai ceva bani ca sigur te dezleaga de toti banii cei aia laughing nu mai umblati ma cu timpenii de genu asta.Sa te dezlege de parca te tine careva sa nu-ti cauti alt barbat.Te tine mintea ta aia e tot nu juraminte povesti basme

| Felys a răspuns:

La 40 ani nu ai minte nici cat una de 20, mai lasa-ma cu indragosteala de nu mai poti la 40 si cu facutul unor chestii din impuls, unde naiba s-a mai pomenit sa cunosti un tip si intr-o luna si acte si biserica si toate nazbatiile si imediat si divort, cred ca nu ai copilarit suficient, mai stai ca ajungi acum la menopauza si nu iti mai trebuie nimic

| nugasescusernameliber a răspuns:

Detaseaza-te de trecut! Chiar daca pare greu, de cate ori iti vin in cap amintiri cu el, refuza-le! impune-ti sa te detasezi.
Nu poti tine langa tine un om cu forta, este nasol ce ti s-a intamplat, putea fi si invers, sa cunosti tu pe altcineva, asta este viata si accept-o ca atare, cauta-ti pasiuni, prietene, hobby-uri, chiar voluntariat sa ai activitate si sa continui viata intr-un mod pozitiv. Vei vedea ca va aparea altcineva in viata ta, cand vei fi pregatita.
Lasa trecutul exact unde este, in trecut. Nu-l mai poti schimba si e inutil si dureros sa traiesti in urma. Bucura-te de prezent, ingrijeste-te pe tine.

| dolceromania a răspuns:

Nu are nici o legatura cu faptul ca ai jurat cu mana pe oasele unui mort( ala mort nu-ti face nici bine nici rau)e doar o gramada de oase. Faptul ca nu-l uiti, il iubesti si e greu sa treci peste, incearca sa-ti faci alta viata.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Ma tem ca problema e la tine sad
Ai vrut sa vezi mai mult decat era. Si au trecut anii.

Din pacate ai doua solutii:
- ori cauti pe unul si o iei de la inceput
- ori ramai singura.

Mai exista si o a treia solutie temporara, sa stai o perioada sa iti lingi ranile si apoi sa revii la una dintre solutiile anterioare.

Dar timpul trece si este ceva ce nu ai.

La rece vorbind, nu te cunosc, facutul unui copil ar putea fi eventual daca il faci singura. Pt ca o noua relatie o sa dureze pana se va construi si chiar esti din punct de vedere al studiilor in partea superioara.

A doua optiune ar fi sa gasesti un barbat cu copii.

A treia optiune ar fi sa gasesti un barbat si sa infiati un copil.

Dar oricum ar fi, partea cea mai grea tu trebuie sa o faci: sa te dezlipesti de trecut si sa il ierti. Pe tine in special. Pe el tangential.

Pt ca orice ai face, timpul nu il dai inapoi. Asa ca nu mai pierde timpul plangand dupa ce a fost.

Cum ai putea face asta?
Sunt multe solutii. Dar personal m-as duce si as incepe sa cunosc barbati. Inclusiv intim.
Mi-as acorda 3 luni sa bip tot ce misca. Sa imi scot parlalea sa imi linistesc furia/dezamagirea/etc.

Si as porni de la capat. Ca nu ai alta sansa.

Dar ca sa poti sa incepi la un nou drum... fa macar primii pasi: cunoaste barbati. Permite-ti sa fii ce nu ai fost si ai vrut sa fii.

Pt ca la final tu ai nevoie de o schimbare in atitudine.

Si nu te astepta sa gasesti multi barbati ok: cei ok au fost demult vanati si luati.

Imediat ce iti convine unul, ia-l. Daca te raneste... e ok. Nu te astepti la prea multe prima data. Daca nu te raneste... ar trebui sa il ataci.