| IoanaMihaela5267 a întrebat:

Salut TPU, am citit din biblie un juramant de al lui David pe cand era suparat din cauza mortii cuiva si in juramantul acela spunea sa-l pedepseasca Dumnezeu daca va manca pana la apusul soarelui, se considera ca as fi jurat eu?

20 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, dar dacă ai jura și tu, s-ar considera.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru sadrian46):

Doar am citit cu voce tare juramantul

| sadrian46 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

L-ai citit. Dar când l-ai citit a fost doar o lectură, sau prin rostirea cu voce tare l-ai făcut în nume propriu? Nu tot ce citești cu voce tare din Biblie se și întâmplă. În plus, ca să ți se întâmple, ar fi nevoie să crezi în Dumnezeu la fel ca David. iar nu ca o joacă. Eu nu jur pe Biblie, de exemplu. Dar dacă cineva m-ar obliga să jur, aș rosti cuvintele ca pe niște vorbe goale, care nu ar avea la mine nici un efect.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru sadrian46):

Pai in acel verset spune ca David a fost foarte suparat si ca robii sai au vrut sa i dea de mancare iar el a zis"jur ca …pana la apus"

| IoanaMihaela5267 explică (pentru sadrian46):

Adica am citit o la persoana intai

| CIaudiu a răspuns (pentru sadrian46):

Esti ateu?

| sadrian46 a răspuns (pentru CIaudiu):

Depinde cine întreabă și ce interes are.

| CIaudiu a răspuns (pentru sadrian46):

Te intreaba amical un ateu, fara vreun interes anume.

| sadrian46 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

În acest caz, ai avut un motiv să juri, sau ai citit în joacă? Că David a avut.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru sadrian46):

Am citit de dragul de a citi, nu pentru a jura

| sadrian46 a răspuns (pentru CIaudiu):

O asemenea întrebare gravă, nu se pune fără un interes anume.
Mai exact, pentru tine. Nu sunt nici, nici, sunt înafara acestui mod de clasificare. Aici pe TPU mă declar ateu, ca să le dau la unii peste bot.
Dar apoi se pune întrebarea. Dacă ești ateu, de ce citezi din Biblie? Dar dacă ești credincios, atunci de ce o faci aia, și nu o faci pe cealaltă? Panimaeși?

| sadrian46 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Biblia nu se citește în dorul lelii, ca o broșură despre cultivarea castraveților.

| IoanaMihaela5267 explică (pentru sadrian46):

Ptr cultura mea generala

| sadrian46 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Și tu când ești supărat, cum faci?
Vezi că nu știi să citești?
Ai spus că ai citit-o la persoana 1-a. Care era persoana 1-a când citeai? Tu sau David?

| sadrian46 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Și te-a cultivat, acest verset, așa, în general?

| IoanaMihaela5267 explică (pentru sadrian46):

Nu prea, si am citit o la pers intai pentru ca asa scria in biblie

| sadrian46 a răspuns (pentru IoanaMihaela5267):

Atunci, de cee anume ți-e frică, care e problema ta?

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu, stai liniștit! N-are nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se consideră, stai liniștit. happy