| ricoset a întrebat:

Cum stiu daca iubesc pe cineva?

18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stii, ci simti

| trust24 a răspuns:

Cum să ştii sigur că "iubeşti" pe cineva? Cum să fii sincer, să poţi recunoaşte lipsa de iubire ce-ţi întunecă mintea şi-ţi zdruncină sufletul ( a recunoaşte o problemă e primul pas către rezolvarea ei!)? Dacă ai recunoscut că ceea ce simţi şi gândeşti nu-i iubire, fie că-i vorba despre un copil, despre un partener de viaţă, despre un părinte sau un prieten, ce poţi face pentru a iubi? Cun te poţi elibera de resentimente, de respingere, de povara gândurilor întunecate, care te fac să vezi în oamenii apropiaţi defectele lor, neajunsurile, greşelile şi să simţi că ceea ce vezi e chiar adevărul? Cum ştii că iubeşti pe cineva? Iată o întrebare chinuitoare, pe care o aud la fel de des cum aud ştirile rele la televizor. În una dintre serile trecute am văzut un film la ProCinema. Nu i-am reţinut titlul, nici nu l-am văzut în întregime, dar în acel film am găsit un răspuns adevărat despre iubire. El i-a spus ei: "Te iubesc"! Iar ea l-a întrebat: "Cum de ştii că ceea ce simţi este iubire"? Iar el i-a răspuns: "Dacă stau mai mult de o oră departe de tine, mă gândesc numai la tine, te port în sufletul meu. Apoi, mă rog pentru tine mai mult decât mă rog pentru mine însămi".

| trust24 a răspuns:

Aşadar, te port în gând, te port în suflet şi mă rog pentru tine mai mult decât mă rog pentru mine. Asta-i iubirea! Ce simplu, nu-i aşa? În esenţă, "mă rog pentru tine mai mult decât mă rog pentru mine" este răspunsul întreg, este dovada prezenţei iubirii în noi înşine. Se poate acum să gândiţi: "Vai, dar eu mă gândesc doar la defectele mamei mele, ale tatălui meu, mi-e teamă pentru copilul meu, mă îngrijorez continuu şi credeam că asta-i iubire". "Se poate să spuneţi că emoţia teribilă pe care o simţiţi în prezenţa unei persoane de sex opus e iubire. Înainte de toate iubirea e gândul nostru de bine pentru celălalt, dorinţa ca el să reuşească şi să fie fericit. Rugăciunea pentru binele celuilalt e semnul iubirii. Iubirea aceasta devine o stare de bine în noi înşine, o stare din interiorul căreia ne putem ruga când vedem defectele, greşelile erorile celor dragi, alunecările lor şi neputiinţele. Dacă respingem, judecăm, criticăm şi ne e frică pentru cei dragi e semn că avem nevoie să ne întoarcem la iubire, să căutăm drumul către rugăciune, să ne rugăm pentru a ne recăpăta iubirea pierdută din noi înşine.

| Soryn2244 a răspuns:

Simti bate inima mai tare si tiai dori so vezi pe acea persona mereu si te simti cumva dragostea nu se explica ea se simte!

| lovethesky a răspuns:

Ia-ti o ciocolata...
Vezi cat iti pastrezi tie si cat ii dai persoanei iubite. Daca ii dai mai mult decat ai tu, inseamna ca o iubesti :]]

| zTonia a răspuns:

Buna intrebare! si eu m-am intrebat asta o data. chiar daca toata lumea iti va spune ca simti ceva wow, in unele momente chiar nu intelegi nimic. eu iti recomand sa astepti pana va aparea ceva care te va face sa intelegi. nu stiu ce, dar asteapta!

| kissyou a răspuns:

Vezi dupa cat de dor ti se face de persoana resprctiva, dar stai asa ca uir un amanunt:tu nu iti dai sema de sentimentelaughingdoamneeestraight facecum frate sa nu stii? Pur si simplu iubesti.ce intrbaaari poti sa pui.

| NebunaaaaaaBlonda a răspuns:

Atunci cand iubesti pe cineva, te gandesti la acea persoana intreaga zi. Nu poti sta fara sa vorbesti cu ea. O cauti chiar si cu cel mai banal motiv. Vrei sa petreci mult timp cu ea, vrei sa ii cunosi parintii, esti vesel de fiecare data cand o vezi. Pur si simplu esti fericit langa acea persoana

| alexutsssa a răspuns:

Dupa parerea mea sa iubesti pe cineva este cel mai frumos lucru, atata timp cat sentimentele iti sunt impartasite. Atunci cand iubesti pe cineva zici ca esti in al 9 lea cer..zambesti incontinuu, canti, nimic nu te poate supara, te gandesti mereu la acea persoana, ai senzatia ca nimic rau nu se poate intampla si ca totul este frumos.Acest sentiment este incredibil de frumos si trebuie sa te bucuri de el in fiecare moment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebi, i-ai spus vreodata unui parinte de-al tau ca il iubesti, ce-ai simtiti?

| deeah2elen a răspuns:

De obicei simti fluturasi in stomac, devi neindemanatica, te gandesti tot timpul la acea persoana.

| SweetSecrets a răspuns:

Acel cineva este ultima persoana la care te gandesti cand adormi happy, cand stii ca te vezi cu el/ea te aranjezi mai mult decat de obicei smug, razi la glumele lui/ei chiar daca nu sunt amuzantehee hee ..sunt multe alte exemplewinking
Sa fiu mai la obiect : cand ai citit chestiile de mai sus te-ai gandit fix la o persoana.ei bine, acea persoana este cea pe care o placi happy
Si acum iti pun o intrebare:"tu chiar il iubesti, nu?"-nu am spus un nume, insa tu te-ai gandit la cineva.este o chestie psihologica love struck

| MisterRip a răspuns:

Hai sa-ti spun eu cum e... Daca ai iubii pe cineva nai mai pune intrebari, cand iubesti o persoana stii asta mai bine ca oricine, deci stai calm nu iubesti pe nimeni laughing. Lamurit :-)

| zurick a răspuns:

Daca te gandesti tot timpul la acea persoana...

| Roland22 a răspuns:

Tu singur stii, nu mai este nevoie sa ne intrebi pe noi.treci la treaba, succes!

| SelenaMe a răspuns:

Dupa felul ca iti doresti sa stai cu acea perosane a mult timp si sa ii faci bine

| Mădălllinna a răspuns:

Zambesti cand ii auzi numele, radiezi de fericire cand vezi persoana draga, iti clocoteste sangele cand se apropie de tine happy ai face orice sa fie fericita, ai da orice pentru o secunda cu ea ♥

| Gαηαmα a răspuns (pentru trust24):

Imi place ce ai scris