| NeutronStar a întrebat:

Dacă fratele meu se căsătorește cu verișoara de grad1 a prietenei mele, ce ruda o sa fiu cu ea?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Nu vei fi rudă cu ea. Doar fratele tău va fi rudă prin alianta cu ea (afin) dar afinii nu sunt rude.
Afinii sunt rudele unui soţ, cu celălalt soţ.

Afinitatea este un fel de "înrudire" prin alianţă între rudele unui soţ şi celălalt soţ. Ca atare, nu putem extinde afinitatea dincolo de celălalt soţ, deci rudele unui soţ cu rudele celuilalt soţ nu sunt afini şi nu au nicio legătură de rudenie sau de afinitate din punct de vedere juridic. Nici macar "cuscrii" (părinţii soţilor) nu sunt rude sau afini.

Gradul afinilor este acelaşi cu gradul de rudenie al rudelor soţului faţă de soţ. De exemplu, fraţii sunt rude de gradul II, deci fratele unui soţ este afin de gradul II cu celălalt soţ.

Soţii nu sunt rude şi nici afini între ei.

5 răspunsuri:
| Mandreiv a răspuns:

Nu cred ca se aplica regula de a fi verisoara de grad 1...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fratele tau o sa fie ruda prin alianta (afin) de gr.5 iar tu afin de gr.7.

| UnCorpSanatos a răspuns:

Fratele tau se casatoreste cu o fata.
Ca acea fata este verisoara de grad 1 a prietenei tale nu are nici o relevanta.
Singura legatura intre familia voastra si a lor, este prin prietenia dintre tine si prietena ta.
Dupa casatorie, fratele tau va avea sotie (verioasara prietenei tale).
Iar cu prietena ta el va fi doar ruda prin alianta. (In cazul in care prietena ta era sora cu sotia fratelui tau, ea ii era cumnata lui si tie nimic).
Tu vei fi cu sotia fratelui tau, cumnata.
Iar cu prietena ta (actuala verioasa a viitoare sotii), nu vei avea nici un fel de grad de rudenie/alianta. Va fi tot timpul doar prietena ta! ^_^

regis
| regis a răspuns:

Cu care ea?
Verisoara prietenei tale iti va fi cumnata, iar prietena ta va fi in continuare doar prietena.

| NeutronStar explică (pentru UnCorpSanatos):

Mersi mult!^.^