| serin94 a întrebat:

Daca o prietena te face sa suferi e bine sa vrei sa te razbuni?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

"Razbunarea cea mai crunta este cand dusmanul tau e silit a recunoaste ca esti BUN si dansu-i RAU!"
Dovedeste-i ca esti mai buna decat ea! Si ignor-o!
Cu cat iti merge mai bine cu atat o va durea mai mult!
E suficient! Nu o poti rani mai mult altfel!

36 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, razbunarea este o otrava care isi ataca utilizatorul. Cand te razbuni, de fapt tu te porti urat si tu vei fi pedepsita mai devreme sau mai tarziu. daca prietena a gresit, isi va primi si ea pedeapsa intr-o zi.

Anna
| Anna a răspuns:

Este o reactie pur fireasca. Dar nu e bine sa te razbuni.Iti pot da argumente biblice in care Dumnezeu spune ca razbunarea e un pacat.
"Nu intoarceti nimanui rau pentru rau. Urmariti ce este bine, inaintea tuturor oamenilor.
Daca este cu putinta, intrucat atarna de voi, traiti in pace cu toti oamenii.
Preaiubitilor, nu va razbunati singuri; ci lasati sa se razbune mania lui Dumnezeu; caci este scris : Razbunarea este a Mea; Eu voi rasplati, zice Domnul.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Nu... daca iti este prietena, asa cum spui.Afla de ce vrea sa suferi, daca n-ai nici o vina. Nu cred ca cineva ar face un rau, cat de mic, daca ceva sau cineva nu l-ar deranja intr-un fel. Ai ceva sa-ti reprosezi vis-a vis de ea?
Daca nu, atunci poate fi vorba de o invidie ascunsa sau altceva... dar esti prea mic/mica sa fie vorba de tradare.
Incearca sa lamuresti aceste aspecte cu ea...sunteti doar prietene...va spuneti secrete, va bucurati impreuna... e pacat sa pierzi o prietenie asa usor. Mai dai o sansa...
Intalniti-va si aveti o discutie prieteneasca despre comportamentul ei, care te face sa suferi...si poate afli motivul si astfel conflictul acesta se stinge si veti fi in continuare prietene bune.
O prietenie se castiga greu, dar se pierde foarte repede, chiar intr-un minut de tacere sau cearta.
Succes!

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Razbunarea e o arma cu doua taisuri. Nu e bine sa te razbuni pentru ca raul pe care il faci se va intoarce impotriva ta. Daca, in schimb, nu te razbuni este incredibil cat de bine se potrivesc toate si cat de usor se pedepsesc singuri cei vinovati. Iti spun asta pentru ca si eu am avut o prietena care m-a facut sa sufar foarte mult, dar nu am vrut sa ma razbun si am impiedicat-o si pe mama mea sa o blesteme... ca era o chestie destul de serioasa si mama mea a suferit si ea din cauza asta. Pana la urma, desi la inceput parea ca soarele e pe strada ei, de foarte multi ani este foarte nefericita, nemultumita si invidioasa - pe mine..., incredibil.

pupimik
| pupimik a răspuns:

E normal sa vrei sa te razbuni... dar nu e cel mai bun lucru pe care ai putea sa il faci.Cu timpul vei invata ca roata se intoarce fara prea mult efort, si ca orice chestie rea pe care o faci...se intoarce impotriva ta. Ii va veni si eu randul...stai linistita. Nu merita sa iti pierzi timpu cu razbunari si chestii din astea...chiar nu merita

April
| April a răspuns:

Draga mea, razbunarea nu -ti va indeparta suferinta ci vei suferi inca si mai tare caci totusi e prietena ta.Mai bine cauta sa intelegi de unde vine suferinta ta. Daca suferi ca te-a barfit cumva, iart-o caci nu exista persoana care sa nu greseasca macar odata in privinta asta. Daca a facut ochi dulci prietenului tau, ai incredere in el si in ea... s-ar putea sa fie doar o impresie. Daca ti se pare ca te tradeaza iesind in compania altor fete asteapta ca tot la tine se va intoarce ca de-aia va numiti prietene...Cam astea cred eu ca ar fi pricini de suferinta din partea unei prietene, la varsta ta.Cat priveste razbunarea ma si infricosez:la ce te-ai gandit? Vreo bomba cumva? REZOLVARE:IARTA-TI PRIETENA SI IMPACATI-VA PANA DISEARA. Ce zici?

mlm
| mlm a răspuns:

Incearca sa fii cit mai calma in ceea ce vrei sa faci, parerea mea este sa stai linistita, nu se merita, poate viata ai va intoarce si ei fapta care a facut-o.Asa ca lasa fiecare va trage pentru ceea ce a facut candva, mai devreme sau mai tarziu va veni si pedeapsa.Noroc.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Daca iti e prietena... datoria ta este sa o ierti... daca nu ti-e prietena... razbunarea poate fi o solutie...

cristian
| cristian a răspuns:

Razbunarea este arma prostului.
Incearca sa fii superioara ei si o vei lecui.

| yasminna a răspuns:

Cea mai buna razbunare e sa o tratezi cu indiferenta sa nu o bagi in seama.Razbunarea-i arma prostului.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Desi se spune ca razbunarea e arma prostului, numai tu poti decide ce sa faci. Daca te-a facut cu adevarat sa suferi, razbuna-te... Dar nu uita ca mai mult rau iti faci tie insati... Timpul le rezolva pe toatewinking

| bethy92 a răspuns:

Parerea mea e ca nu merita atat atentie mai bine stai tu cumine si cel mai bine ar fi ca atunci cand termini anl scolar sa fi inaintea ei si totdeauna sa fi cu un pas inaintewinkingwinking

| andrada005 a răspuns:

Draga mea serin o prietena te face sa suferi doar involuntar... daca te-a facut sa suferi cu voia ei atunci nu-ti este prietena...ai puteasa te razbuni incercand sa fii prietena cu toata lumea si incercand sa o excluzi pe ea din cercul tau de prieteni...asta o va face sa vada cat de indragita esti si va regreta ca nu iti mai este prietena...la mine a functionat...bafta

| loricik a răspuns:

Nu...nu e bene sa te razbuni sfatu meu.depinde si cu ce a gresit ea...

| loricik a răspuns:

Sti e o vorba mai veche:''daca cineva inti da o palma intoarcei si obrazul celalalt''.........eu una nu m-am razbunat pe cea mai buna pr a mea ca s-a dat la iub meu.....cu toate ca aveam toate motivele

| ralukyn23 a răspuns:

Nu trebuie sa te pui la mintea prostului... cea mai buna razbunare este indiferenta...indiferenta doare cel mai mult...ai grija de u... k lumea e perversa...la cine nu te astepti...ala te loveste unde te doare cel mai tare...:*:*:*

| ralukyn23 a răspuns:

Nu trebuie sa te pui la mintea "prostului"...trebuie sa o tratezi cu spatele...indiferenta doare cel mai tarewinking...ai grija de u... k lumea e perversa...:*:*:*

| serin94 explică:

Eu stiu doar ca i-am zis de multe ori am plans si de fata cu ea mie mi sa pauth ca nu ia pasath niciodata de mine e adevartah razbunarea nu e o solutie am vazuth ca o deranjeaza indiferenta mea dar ea nu stie cat am plans ea zicea ca tine la mine dar sincerr stiam de la inceputh ca asata nu e prietenie si a mintit intentionat a vruth sa ma indeparteze de cea mai buna prietena a mea pentru ca eu nu prea stateam cu ea si se simtyea exclusa poathe am gresith dar o data ce nu vaeam incredere in ea ce rosth avea sa stau numai cu ea .in plus no suporta pe prietena mea... din punctul meu de vedere mereu a avuth doua fete dar asta e eu am gresith ca am trecuth cu vederea... acum mam certath cu ea si nu stiu ce sa fac pentru ca eu am tinuth la ea. oricum am prieteni adevarati care tzin la mine si miau demonstrath nu ca ea.straight face

| serin94 explică:

Da dar.n-am considerat-o prietena mea cea mai buna niciodata e adevarat :nare rost sa ma razbun o sa i se intoarca rau`.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. este foarte bine. eu iti recomand sa faci tot posibilul sa o faci si tu sa sufere.eu am un caz asemanator cu al tau si asa o sa procedez.cred ca este bine mai intai sa vb cu ea. poate regreta acest lucru pe care ti lafacut de te-a facut sa suferi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand suferi te gandesti ca trebuie sa te razbuni ca sa-l inveti minte pe cel care ti-a facut rau, dar razbunarea oare te face mai bun ca acea persoana?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laso in pace no baga in seama dar nu te razbuna pe ea ca daca te razbuni te comporti la fel ca ea incearca sai explici cei bine si cei nu daca te va mai jigni sau altceva razbunate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar trebui sa fi asa de rea sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. cat mai rea sa fie razbunarea>)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ITI spun eu multi vin la mine din sc simi zic ca vor sa se razbune pe prieteni sau prietenele lor am patit-o si ii ajut nu stiu cum sunt consid dar toti imi spun rep lui dracu si asa e stiu sa ma razbun in orice caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am patit si eu am fost cu o fata 3 ani care imi place enorm dar la un moment nu stiu c s-a intamplat iar ea m-a inselat cu un prieten foarte bun iar d atunci am spus ca o sa fiu in slujba diavolului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine sa te razbuni dar nici o relatie de prietenie nu cred ca mai e posibila. E bine sa inveti sa te feresti de astfel de oameni.Si eu m.am razbunat pe o prietena umilind. o iar dupa aceea in loc sa am o satisfactie cum am crezut ca voi avea, ma simteam vinovata. Tu faci cum vrei dar in general razbunarea nu duce la nimic bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma razbun nu mai vb cu ea si ei o sa ii para rauwinkingsi va veni ia la tine sasi ceara scuze:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi arma prostului, dar trebuie si sa stii sa o folosesti! deci, da! e buna razbunarea!