| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o întrebare și sper să nu deranjeze, căci scopul meu nu este de a jigni pe cineva, ci doar unul de a căuta sfaturi și preveniri...

De ce se întâmplă ca în ultima perioadă să dau în privat, pe rețelele sociale, chiar și aici mi s-a întâmplat mai des, să dau doar de bărbați în vârstă, grăbiți să vorbească la telefon chiar din prima fază, îmi cer poze nud, mă prostesc și mai dau și de niște ciudați, și nu dau și eu de unul pe gustul meu?

Am 18 ani și nici eu nu sunt perfectă, dar totuși, mi se pare foarte absurd ca numai de genul acesta de bărbați să dau mereu și doresc din tot sufletul să opresc asta, cel puțin în cazul meu! Deja mi se pare prea mult și prea enervant!

Cum pot evita genul acesta de bărbați și să-mi găsesc pe cineva care să fie potrivit așteptărilor mele? Cum să îmi sporesc norocul în dragoste?

15 răspunsuri:
| ZlateaAlexandru94 a răspuns:

Eu zic sa mergi la un psiholog fato, ba cand intrebi de sfaturi de sinuciedere ba tot felul de intrebari si intrebari ciudate, ti am tot citit intrebariile si raspunsurile, oricat demult nu imi place mie religia, TPU ul nu-i biserica ta…

| 1onur a răspuns:

Orice astfel de "om" poate fi evitat! Bine că nu-i în preajma ta astfel de obsedați,... și câ îi cunoști înainte săi vezi în realitate cu Adevărat.

| Cinic a răspuns:

No doi cred ca am vorbit ore in sir pe tema asta. Ti-am spus sa iesi din casa si sa-ți gasesti de munca in primul rand. In al doilea rand ti-am spus sa nu te mai lasi pacalita de toti libidonosii si sa nu mai trimiti poze la nimeni indiferent de cât de incredere ti-se par oamenii respectivi. Si in al treilea rând, trebuie sa slabesti pentru ca tu esti obeză! Imi pare rau ca sunt mai dur cu tine dar trebuie sa accepti realitatea. Tin minte ca am încercat sa iti fac lipeala tot cu un baiat de pe TPU, care avea 23 de ani si era virgin. Si rapsunsul tau a fost ceva de genul " a pai nu stau eu cu ala ca este prea mare si ca este nu stiu cum" imi pare rau, dar asta este nivelul tau. Asa functioneaza realitatea. Te inteleg ca esti micuta si ca urla hormonii in tine, dar tu esti obeza si iti doresti un baiat de aceeasi seama cu tine si sa fie si atractiv. Trebuie sa intelegi ca baietii aia atractivi isi fac relatie tot cu fete atractive. Ca asa functioneaza relatiile de " dragoste", totul este tranzactional. Iesi din casa, gaseste-ti de munca si slabeste daca vrei sa atragi baieti de'o seama cu tine care sa fie frumosi. Practic tu vrei ferari, dar ai bani de logan. Si te vaiti ca nu ai masina, desii îti poti cumpara usor un logan. Slabeste si iti garantez ca vei atrage o gramada de baieti draguti. Trebuie sa realizezi ca asa cum voi fetele aveti pretentii de tot felul, si baietii aia la care visezi tu, au pretentii. Si tu momentan nu te incadrezi in standarde. Exact cum vezi si aici femei care vor exclusiv barbati inalti si atractivi si cu bani si cu cariera, asa sunt si baietii aia. Vor fete fit, feminine si stabil emotional si financiar. Stiu ca am fost mai dur cu tine de data asta, dar am fost ca sa te trezesc la realitate.

| alina2k18 a răspuns (pentru Cinic):

Pai vad ca zice ca si aici o abordeaza baietii laughing deci daca are poza ei la profil lumea stie cum arata si o plac asa obeza ba inca cer si poze nudwinking

| ZlateaAlexandru94 a răspuns (pentru Cinic):

Nai cu cine vorbi aparent …

| Cinic a răspuns (pentru alina2k18):

Pe ea o abordeaza 2 tipuri de barbati.
1 din aia libidinosi de 30+ si 40+ cu care nici eu nu sunt de acord si sunt scarbit ca au profitat de ea si de hormonii ei, este adolescenta, logic ca face greseli, nimic de judecat si noi am fost adolescenti.
2 este abordată de băieti basic sau normali sau mai neatractivi pe care ea nu îi doreste! Ea vrea exclusiv baieti de 18-19 max pretty boys. Si asta stând toata ziua în casa fara sa aiba un job part time macar. I-am spus sa se bage in tot felul de activitati sa se dea cu bicicleta si sa fie un pic mai atenta la ce mananca. Este chiar draguță la față, doar ca are foarte multe kg în plus. Si baietii aia pe care ea si îi doreste, aia aleg fete relativ fit. Totul sta in mainile ei, trebuie doar sa munceasca la ea însasi.

| ioana748 a răspuns:

In primul rand nu pe online gasesti vreun prieten,iubit,partener.
Poate daca incerci sa gasesti ceva de lucru,macar part time, sa mergi la niste cursuri, sa iesi putin din casa vei gasi un baiat cum iti doresti.
Esti tanara si imposibil sa nu existe un tanar sa te placa, dar indiferent de coordonate trebuie sa ai incredere in tineretea si frumusețea ta.
Nu stiu de ce, dar in ultimul timp tot vad baieti inalti, frumosi cu fete plinute si sunt tare mandri cu ele de mana.
Ce am observat la fete, este pozitivitatea si siguranta de sine.
Probabil ca zambetul si starea lor de bine face mai mult decat o botoxata depresiva.
In primul rand trebuie sa fii tu bine cu tine insati, sa ai incredere in tine, apoi ai sa vezi ca se deschide orice orizont.
In online sunt oameni misto dar si dusi cu pluta multi.
Intai aseaza-te tu putin cu tine si fii echilibrata, apoi vine si baiatul potrivit.
Seara linistita ❤️

| Cinic a răspuns (pentru ioana748):

Practic tu i-ai dat acelasi sfat pe care i l-am dat si eu, doar ca tu ai fost mai " dulece" in exprimare. O singura greseala ai facut. Tipele alea plinute despre care vorbesti tu ca au iubiti frumosi, sunt plinute. Ea este obeza! Are plus 35 kg peste cat ar trebui. Stiu ca sunt cinic, dar eu nu am vazut in viata mea o relatie serioasa între un barbat ft atractiv si o grasa din aia cat balena. Aaaa, ca sta ala cu ea o perioada pentru sex rapid si usor, asta da! Ca sa ingrast femeia dupa nastere si ca i-a scazut metabolismul dupa nastere, asta da! Dar ea la 18 ani obeza( nu grasuta) sa viseze la relatie serioasa cu pretty boys nu este altceva decat o iluzie totala. Eu personal imi stiu locul. Sunt un barbat scund si basic at best. Nu am pretentii ca femeia mea sa fie vreun foto model sau sa se incadreze in nu stiu ce standarde. Nimic pe lumea asta nu este gratis si toul este tranzactional.

| ioana748 a răspuns (pentru Cinic):

Stiu doua relatii in care baietii sunt frumosi si fetele au multe kilograme in plus.
Sunt bine merci, au copii, fericiti in lumea lor.
Faptul ca are obezitate la 18 ani, este o problema de sanatate in primul rand.
Ca de aia probabil este si depresiva, ma rog, mai multi factori.
Nu trebuie sa slabeasca sa isi faca gagic, ci ca sa se simta ea bine in pielea ei si sa fie sanatoasa.
Sa se duca la sala, mai socializează, poate isi face si un prieten.
Oricum, trebuie sa isi gaseasca propriul echilibru si sa nu creada ca are nevoie de vreo validare din jur ca sa fie pur si simplu bucuroasa de viata.
Sper ca citeste randurile noastre.
Era bine daca mergea la un psihoterapeut.
Probabil s-a ingrasat pe fond nervos, este o reacție a organismului de aparare in situatii de stres.
Daca isi gaseste echilibrul va reusi sa scape si de kilogramele in plus.
La 18 ani, pe bune, in doua luni este fit daca vrea.
Nu cred ca doar pretty boys au sansa in gasirea unei partenere, poate asa, superficial, dar la voi baietii nu contează, stiu.
Daca am reusi sa trecem peste programele acestea ce ne-au infectat creierii si sa vedem putin dincolo de aparente.Sa inchizi ochii si sa fii atent ce este dincolo de corp.
Daca am fi orbi, oare ce criterii am avea?
Posibil un miros frumos, o voce calda, o piele fina, o chimie intre parteneri care nu este conditionata de un aspect care oricum poate suferi modificări pe parcurs, cum si tu ai spus.
Frumusețea este trecatoare si chestie subiectiva.
Alte lucruri sunt importante in relatii. In primul rand respectul, bunul simt, empatia intre parteneri. Dar pentru asta trebuie sa fie ei intregi fiecare ca sa poata crea o relatie frumoasa si pe termen lung.
Oricum, am inteles ca si tu ai vorbit cu ea. Poate din atatea conversații se intampla un declic
si incepe si ea si apreciaza viata si pe ea insasi
Multumesc pentru mesaj,
Seara linistita,

P.S. Femeia, ta, oricare ar fi ea, ar trebui sa fie cel mai minunat lucru din Univers si sa si
simta asta.

| Cinic a răspuns (pentru ioana748):

Spui niste cuvinte frumose, dar totusi iti doresti partener exclusiv inalt si frumos si dotat. Si nu este vina ta, este vorba despre biologie si hormoni pe care tu nu le poti controla. Sau daca ai partener sun convins ca este relativ atractiv si asta este principalul factor care te-a atras la el si restul calitatilor le-ai vazut dupa aia. Cat despre cele doua obeze cu relatie cu barbati frumosi, amândoi stim ca fetele au acumulat acele kilograme dupa ce au nascut si odata cu inaintarea in varsta. Si este perfect normal ca partenerii lor sa le ramana aproape, dar ca sa atraga acei barbati frumosi, la inceput si ele au fost atractive fizic. Eu chiar nu sunt superficial eu doar iti vorbesc despre cum functioneaza realitatea. Categoric exista si exceptii de ambele tabere, dar astea raman doar glitciuri in matrix. Vez tu, cum tu ai pretentii exclusiv pentru barbati atractivi, asa si barbatii atractivi isi fac relatii cu femei frumoase si feminine si fit si cu o reputatie buna. La fel cum o femeie frumoasa si femeinina si fit isi va face relatie cu un barbat frumos si fit si cu cariera. Asa functioneaza lumea reala. Cat despre fata asta eu am incercat sa o ajut, ba chiar am apelat la analis si la dontactlikeme, pentru ca ma speriasem ca fata asta care a postat are si obiceiul sa se taie pe maini. Si mi-am zis sa vorbesc cu userite de pe aici ca ele sunt fete si poate cu ele va rezona altfel, mai ales ca eu sunt cam... cinic si dintr-o bucata. Imi pare sincer rau pentru ea. Si mai bine sa vada lumea reala decat sa creada in basme. Dragostea nu este altceva decat atractie sexuala si financiara, nimic mai mult. Oamenii nu sunt altceva decat masinarii biologice care actioneaza in functie de atractie sexuala. Ea are 2 variante : 1 slabeste si isi mareste sansele considerabil la baieti de varsta cu ea si atractivi.
2 accepta baieti de nivelul ei, basic sau grasi ca ea.

| ioana748 a răspuns (pentru Cinic):

Sunt si grasuti simpatici.
Adica sa nu ne subestimam singuri doar pe criterii de aspect.
Sunt si oameni cu aparenta perfecta, cariera, bla, bla, bla si termina seara tragand o liniuta pe noptiera si plangandu-si de mila.
Pentru ca au bifat tot ce este de bifat, dar doar pentru exterior si validare externa, nimic pentru sufletul lor si autentic.
Pana la urma, important sa fim bine cu noi insine in primul rand.
Asta cu taiatul pe maini, necesita consult psihiatric. Este o rana mare acolo, de abandon probabil si are nevoie de atenție.
Drama copiilor din Romania, cand parintii trebuie sa lase puii acasa si sa plece la munca in strainatate.
Daca merita pretul? Asta este alta discutie, in afara subiectului.

| Cinic a răspuns (pentru ioana748):

Or fii si grasuti simpatici dar nu te uiti la ei ca la " barbati", raman doar grasuti simpatici. Uite folosec argumentele tale impotriva ta. Daca esti single si gasesti un barbat sa aiba toate calitatile pe care tu le spui despre o femeie grasuta, gen empatica, conexiune emotionala, amuzant, romantic etc. Dar este pitic, gras si chel, iti mai faci relatie cu el?! Hai sa o facem in sens invers. Raspunde simplu prin da sau nu. Esti anonima si nu te va judeca nimeni.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Online-ul este mediul ideal in care se invart "ciudatii".

Fata si-a sters comentariile (poate chiar si contul) insa din discutiile ramase vad niste probleme serioase, pentru care are nevoie de sprijin psihologic de specialitate.
Ea spune "mă prostesc și mai dau și de niște ciudați". Daca fata a fost prostita si cineva a profitat de ea, atunci taiatul cu lama si kilogramele in plus au sens. Prin kilogramele in plus ea se protejeaza, nu mai doreste sa fie atractiva pentru pradatori.

Daca mai citesti aici, te rog mergi la psiholog si discuta despre traumele tale. Esti tanara si ai toata viata inainte. Te rog ai grija de tine!

| Violleta2022 a răspuns:

De ce te plangi daca tu singura ai ales sa stai pe retele de agatat barbati si aduni numai batanei?
Profesia ta nu-ti va aduce niciodata tinerei si bine facuti, ca aia sunt capabili singuri sa-si gaseasca fete.

| ioana748 a răspuns (pentru Cinic):

Eu am 50 de ani si am alt sistem de valori la ora asta.
Mic,gras,chel, habar n-am cum, ultima chestie aspectul fizic.
Nu mai sunt in perioada de împerechere,dar atunci cand esti in alta etapa de viata ai si alte criterii in ceea ce ar privi o persoana cu care sa iti imparti energia.
Un schimb frumos de energie care sa iti aduca doar liniste, insa stim ca na, de la o varsta preferi solitudinea, este mai safe.
Si, asa din experiența mea de viata, exista chimie mai presus de aspect, dar trebuie sa apreciezi ceea ce se intampla si sa nu tratezi cu superficialitate.
Sunt grasuti simpatici de trei ori mai barbati si mai vii decat vreun Botezatu expirat.
Sa fim multumiti cu noi fix asa cum suntem, ca suntem binehappy