| andreeaeml1200 a întrebat:

De ce unii barbati din generația asta asteaptă de la femeie să faca anumite lucruri, sa inițieze, să domine, acestia aflandu-se intr-o energie feminină? De ce a apărut aceasta comoditate a barbatilor?

5 răspunsuri:
| Gabiiiiiiiiiiiiela a răspuns:

Sunt caractere diferite la barbati, cum sunt si diferite caracatere la femei, barbatii din categoria asta probabil se simt atrasi de femeile mai dominatoare si mai îndrăznețe care au tupeu, sau poate asa sunt ei mai timizi si nu au curajul sa faca primul pas

| wildthing a răspuns:

Pai e "progresism", nu? In vremurile astea "progresiste", femeia e egala cu barbatul, deci...de ce nu? Sau e "progresism" doar cand ii convine femeii?winking

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Probabil asa au iesit din "fabrica", asa au fost programati.
Daca au crescut cu mame dominatoare, ei au fost baietei ascultatori happy
Asta ar fi o terorie.

Alta teorie ar fi ca n-au avut modele masculine.
Cei care preiau modelul Tate, sunt aceeiasi baietei ascultatori, care nu stiu cum sa relationeze sanatos cu femeile. Si au gasit "solutia" in misoginism.
Practic si unii si altii sunt 2 fatete ale aceleaiasi monede.

Concluzia ar fi ca educatia sau lipsa educatiei a dus la generatia asta de barbati.
Ca societate, avem mare grija cum educam fetele. Dar de baieti, oare avem grija?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Eu sper ca nu intrebi cu referire la iubitul ala al tau care "a inceput sa se comporte mai rece cu mine"
Daca e asa, nu e cazul.
Tipul acela te cauta el cand vrea ceva de la tine. Si vrea un singur lucru.

| eliancodrut a răspuns:

Si acum 50-100 de ani erau femei ominatoare, iar in marea majoritate a familiilor femeile conduceau treburile caselor.