| anonim_4396 a întrebat:

Deci: o prietenă foarte bună, care este căsătorita de mai bine de 10 ani și are 2 copii (13 și 6 ani) a rămas din nou însărcinată. Din câte înțeleg, soțul nu mai este de acord cu un nou membru (asta la aflarea faptului ca este însărcinată- testul de sarcină pozitiv). După un control ginecologic, află sărăcuța ca sarcina este gemelară. La aflarea acestei vești, soțul o presează sa renunțe la sarcină, pentru ca 4 sunt prea mulți, că el și-a facut alte planuri de viitor etc. Consider că este foarte șocat și ca îi este greu să accepte. Ea este șocată, dar din punct de vedere al numărului de bebeluși, dar și a faptului că trebuie să o ia de la început cu "bebelușeala", dar la dublu (nu ar vrea să renunțe la sarcină, o îngrozește gândul că nu oferă dreptul la viață unor ființe). Eu în schimb o consider ca o binecuvântare, dar nu sunt în măsură să le critic judecata. Au o situație materială bunicică.
Ok, deci întrebarea este, ce ați face în situația dată?

11 răspunsuri:
| 0x11111051 a răspuns:

Dacă ei sunt siguri că au destule finanțe ca să le asigure hrană, haine, distracții, McDonald's, învățământul, studiile superioare, primele chirii, dacă sunt siguri că vor face față la așa... stres...
Atunci de ce nu?

| mgtow a răspuns:

Nu a fost pe faza cu metoda de protectie acum sa faca metal cu otel din ce reiese cu situatia ei

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu suntem in masura nici sa ne dam cu parerea si nici sa infleuntam o persoana in aceasta situatie.
Este doar DECIZIA LOR ca cuplu, daca mai vor sau nu sa faca copii.
In orice caz, nu ar trebui sa te preocupe pe tine, viata si problemele personale ale prietenei tale, fiindca nu este bine sa-ti bagi nasul in viata oamenilor, sa-i influnetezi sau sa le produci o ruptura a casniciei prin influenta ta.
Invata-te sa te preocupi de propria-ti persoana si sa respecti intimitatea si viata altora!

| Sofer a răspuns:

Cu avort nu ași fi de acord dar totuși trebuia sa aibă grija sa nu rămână gravidă. Ii naște și ii creste.

| AdelinaC a răspuns:

Ce as face? Nu as renunta la sarcina oricine ce ar zice. De ce sa nu fie de acord sotul, doar nu a ramas insarcinata de una singura. A facut ceva, sa isi asume amandoi! E absolut normal sa ii creasca si pe ei, la fel ca si pe ceilalti si daca nu au posibilitate sa ceara ajutor. Nu este normal sa o puna sa renunte la sarcina, adica sa isi omoare proprii copii ca a vrut el sa se simta bine 3 secunde!

| Teo29 a răspuns:

Https://www.facebook.com/cristina.tanase.5876

Scrie-i te rog colegei mele in privat, o va ajuta financiar toata sarcina si dupa + cu ce mai are nevoie!

Este o mare sansa zic eu!
Multumim de implicare

| AliGab a răspuns:

Mi-as infrunta sotul si as pastra sarcina. Daca sotul vrea sa plece sa o faca, dar sa omor doua vieti nici prin gand nu-mi trece

| aneliram a răspuns:

La fel, o vad ca pe o binecuvantare, dar daca sotul nu este de acord...

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Mai ales ca spui ca au o situatie financiara bunicica. Dar ei sunt cei care decid, in final, ei vor face sacrificii.

| Freya1 a răspuns:

Trebuia sa se protejeze, dar daca nu au facut-o aia e.
Nu sunt faina întărită a avortului, dar nici sa faci 50 de copii in zilele noastre nu mi se pare ok.Adica e greu deja si cu doi dar cat de cat acceptabil ca acum sunt mari dar cu 4...pff

| Ionutnx a răspuns (pentru Freya1):

Da, ai dreptate. Pff. Dar mai bine sa ii omoare pe aia deja mari, scapa de bagat bani in ei. Cu aia mici se descurca mult mai usor. Pff. Nu?