| KurtCobain1994 a întrebat:

E o poveste lunga. dar am nevoie mare de ajutor, va roog sa cititi. Am 12 ani, acum 2 ani parintii mei au divortat (stau la mama) din cauza ca tata are niste probleme ( depresie bipolara ) si a avut o serie de crize de-a lungul anilor, care au traumatizat-o pe mama dar si pe mine si pe sora mea (care are acum 9 ani). de la o vreme incep sa ma inteleg cu tata FOARTE bine si merg la el o data la 2 saptamani. cu mama nu ma mai inteleg deloc, ne certam non stop, ma simt rau, inutila, desi stiu ca mama ma iubeste. mama si-a refacut viata.acum e cu o persoana pe care nu pot sa o accept orice ar fi. si astazi, a fost mai nervoasa ca nicicand, si mi-a zis sa ma duc la tata daca eu cred ca e parintele perfect. am vorbit cu ea acum 10 minute si mi-a zis din nou de toate problemele lui, toate crizele pe care le-a avut ( si de cele din tinerete, de care mai bine nu aflam crying )... imi este putin frica. daca va avea o criza cand o sa fiu cu el? tata nu a gasit pe cineva inca. deci o sa locuiesc singura ca el, daca plec.

mama imi tot aminteste de problemele lui si il numeste "nebun". il iubesc mult pe tata, dar dupa tot ce a facut ( inclusiv consumatul drogurilor, acum a zis ca s-a lasat... dar nimeni nu stie). nu stiu ce sa fac.nu stiu daca sa merg la el, caci ma inteleg bine cu el, dar este posibilitatea sa aiba o criza din nou ( nu a mai avut de 1 an o criza) si nici la mama nu vreau sa stau caci nu ma inteleg bine cu ea si cu noul ei sot. NU STIU CE SA FAC crying am inceput sa ma tai. ma simt singura. AJUTOR... sa merg la tata?

17 răspunsuri:
| SüßesHäschen a răspuns:

O Doamne! imi pare rau pentru tine, dar uite nu e bine sa te ''tai''...nu rezolvi nimic..si intelege-o pe mama ta, e tanara doar nu ar sta toata viata singura, iar tu macar ai incercat sa te inteleg cu nou el sot? Daca ai fi in locul ei... cred ca ai intelege.Iar daca mama ta a divortat de tatal tau a facut-o cu un motiv, ramai cu mama ta! happy si viata merge inainte, ai sa vezi ca o sa te intelegi cu noul tau tata si o sa fie bine.Doar da o sansa fericirii! big grin Succes in toate!

| KurtCobain1994 explică (pentru SüßesHäschen):

Tatal meu vitrg a fost profesorul meu de judo, pe care chiar il iubeam... dar cand am aflat ca se intalnesc, m-am enervat rau (sa nu mai zicem de faptul ca a incercat sa o ascunda, dar s-a dat singura de gol pe facebook). este CU 20 DE ANI MAI BATRAN. nu pot sa accept ideea de "tata nou", caci il iubesc mult pe tata. VREAU O FAMILIE NORMALA, fara droguri, crize, probleme mintale si taiat sad

| SüßesHäschen a răspuns (pentru KurtCobain1994):

Ai vorbit cu mama ta? I-ai spus ce simti? poate ea stie mai multe si iti ascunde.

| KurtCobain1994 explică (pentru SüßesHäschen):

La ce te referi? happy ce fel de intrebari sa-i pun? cand vorbesc despre el se enerveaza si zice ca trebuie sa-l respect, nu ma lasa sa-mi spun opinia legat de el sad

| Eddie_Ioniță_1999 a răspuns:

Este tatăl tau iar tu ar trebui sa stai lângă el. Daca tot zici ca nu a gasit pe nimeni ma mira ca nu te-ai gândit cum se simte... Singur

| SüßesHäschen a răspuns (pentru KurtCobain1994):

Ma refeream sa ii spui ca te doare cand vezi ca tatal tau sufera si are nevoie de ajutorul vostru, intrebari mai multe despre viitor, sa o intrebi ce are de gand sa faca si tot ce te apasa ca trecutul e trecut..De ce sa nu te lase, adica ea ar trebui sa te inteleaga ca esti mica si ai nevoie de amandoi parinti.

| KurtCobain1994 explică (pentru Eddie_Ioniță_1999):

Asa este, si il iubesc mult. dar e pronlema sa mintala, imi e frica sa nu aiba o criza, si sa fiu eu "victima"... a avut actiuni foarte violente, chiar si cu persoane necunoscute in trecut

| KurtCobain1994 explică (pentru SüßesHäschen):

Mama nu mai vorbeste cu tata, nu cred ca s-a gandit la cum se simte de cand au divortat. ea vrea sa-i fie bine ei si bosorogului *aham* adica tatlui meu vitreg. e urat...

| SüßesHäschen a răspuns (pentru KurtCobain1994):

Dar ce i-a facut tatal tau de nu mai vorbeste cu el?

| pastru009 a răspuns (pentru KurtCobain1994):

Mama ta stie ca te tai? happy

| KurtCobain1994 explică (pentru pastru009):

Nu... stie doar tata. si nu e de acord crying(..eu nu ma inteleg cu mama, nu cred ca e in stare sa inteleaga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inceteaza sa te mai tai. Nu rezolvi nimic, iti faci mai mult rau. Calmeaza-te si gandeste-te la ceea ce e bine pentru tine. I plus, in cazul in care suferi din cauza situației tatalui tau, nu e ok, nici el nu s-a gandit la raul care v-i l-a facut pe atunci. Daca nu tr intelegi cu mama si cu tatal tau vitreg, nu mai incerca sa o faci. Fii indiferenta, ocupa-te de tine, de scoala, fa un sport, iesi cu prieteni si nu te mai lasa afectata de problemele alor tai. Nu stiu ce varsta ai acum, dar ar fi bine sa astepti varsta porltrivita sa lucrezi si sa decizi daca veu pleca de acasa, fiind capabila sa te intretii si sa faci ce vrei cu viata ta. Pana atunci, ti-am zis, sa-ti pese doar de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum am vazut ca ai mentionat cati anisori ai. Esti inca mica draga mea, ai grija de tine si nu i-ti mai face rau singura.

| pastru009 a răspuns (pentru KurtCobain1994):

Putem vorbi in privat? happy

| KurtCobain1994 explică (pentru pastru009):

Mi-ar placea. cum facem?

| tweeky2000 a răspuns:

Primul lucru pe care ar trebui sa il faci e sa iei lama aia si sa o arunci la gunoi! Nu e bine sa te tai, oricat de complicata ar fi viata ta! Daca chiar nu il suporti deloc pe tatal tau vitreg poti incerca sa stai o vreme la tatal tau. Daca nu a avut o criza de un an poate nu va mai avea. Si daca te va avea pe tine cu el, nu se mai simti singur si poate va fi mai fericit. Mai ales ca va intelegeti bine. Si daca va avea vreo criza te poti muta cu mama ta, din nou. Stiu ca nu e cea mai buna idee, si sigur iti va spune 'ti-am zis eu' poti risca. Sa zicem ca tatal tau nu va mai avea nicio criza.
Si poti sa incerci sa te intelegi cu mama ta. Spune-i ce simti. Te iubeste, va face ceva sa te faca mai fericita. Sper ca te-am ajutat. happy

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!