| LauraCristina09 a întrebat:

Eu am 19 ani am crescut la orfelinat locuiesc de 6 ani cu iubitul meu și aș vrea să îmi cunosc părinți frați am am un frate a fost cu mine în același orfelinat și înca țin legătura cu el e mare are 24 de ani dar vreau să îmi cunosc parinți dar înca nu sunt sigură ce ar trebui să fac aș dori să îi iert dar sunt confuză.Voi ce ați sfătui să fac? Credeți că merită iertați? Dau funda

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mergi la psihologul de la centrul unde ai crescut ca să te consilieze, dar poți discuta și cu un preot! Iar, un ultim sfat pe care l-aș da, ar fi: "ascultă inima, sufletul tău și nu uita, sângele apă nu se face"!
Și, niciodată nu îți judeca părinții pentru că v-au lăsat la casa de copii!

| Violleta2022 a răspuns:

Cum dumnezeu locuiesti tu cu iubitul de 6 ani, daca tu ai fost la orfelinat pana la 18 ani, iar acum ai doar 19 ani?

| LauraCristina09 explică (pentru Violleta2022):

Păi m-au luat parinți lui acum 6 ani nu mau adoptat m-au luat așa în plasament nu știu cu să explic m-au luat pentru că vorbeam cu el prin mesaje ne-am văzut de câteva ori și au să fim împreună

| ania a răspuns:

Poate ca nu merita, dar nici noi nu meritam sa ne ierte Dumnezeu pentru greselile noastre si totusi el promite in 1 Ioan 1 :9ca daca ne marrueisim păcate le El ne iarta indiferent ce am gresit. Cine nu iarta nu e luber.
Si fiul meu mai mare e adiptat, dar pana acum nu a fost interesat sa isi cautw parintii naturali dar a zis ca a iertat-ope mama care l-a părăsit.
Poate e bine sa ii cauti dae sa fii pregătită ca saca nu sw bucura, nu vor o relație pe viitor, sa bu fii prea dezamagita. E bine sa fii recunoscătoare ca ți a daruit macar darul ciett intr-o lume pluna de atatea avorturi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LauraCristina09):

Ai spus ca ai fost la orfelinat, nu ca ai fost adoptata.
iar daca parintii lui te-au adoptat legal, el poate face puscarie, fiindca are 24 de ani si a avut sex cu tine cand erai minora, deci poate face ani greu de puscarie, fiindca tutorele NU poate avea relatii sexuale cu un minor pe care l-a adoptat.