| Sonia9090 a întrebat:

Eu am născut la 17 ani acum am 21 și băiatul.meu are 5 ani am mai zis asta momentan locuiesc la părinți mei împreună cu băiețelul meu eu am și o sora mai mica ea are 16 ani părinți mei nu o prea lasă pe afara mult sau sa stea cu baieti pentru ca ei zic ca o sa repete,, greșeala,, mea eu sunt fericita sa fiu mama sora mea da vina pe mine pentru ca nu o lasă pe ea afara dar eu consider ca nu e vina mea. Care ar fi cel mai bun mod să o fac pe sora mea să înțeleagă că nu e vina mea?

12 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Nu ai cum, probabil te va acuza mult timp de acum inainte, si nu ai cum sa o condamni.

| denicimpean a răspuns:

Poți încerca să îi explici ca și tu ai fost cândva adolescenta și ceea ce ai facut nu te-ai gândit ca va avea consecințe și cu atât mai mult ca o va afecta și pe ea. Poți încerca să îi iei apărarea în fața părinților și sa ii spui și ei sa dea dovada de maturitate ca părinții sa ii dea voie să iasă. Sper ca te-a ajutat❤️

| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu te-ai sexuit de la 15-16 anisori (odata ce la 17 ani ai facut copilul si la 21 divortezi), nu te baga sa-i distrugi viata si sora-tii, cum ti-ai distrus-o pe a ta, ca tu ar trebuiis a fii ultima persoana de pe pamant care sa dea sfaturi unui copil minor.

Vezi-ti de copilul tau si lasa-ti parintii sa decida pentru sora ta, ca ea este sub directa lor supraveghere, raspundere si tutela legala, pana la implinirea varstei de 18 ani.

| Arlekin a răspuns:

Sa devi independenta, sa stai separat de familia ta si o vizitezi numai daca mai ai interes sau vrei ajutor

https://teenslive.info/......ndependent

| girada79 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu cred că a greșit, este responsabilă şi mulțumită. în legătură cu sora ei este o problemă serioasă şi cred că ar trebui analizat cu atenție și apelat la un ajutor din afara casei, fie rude, prieteni, psiholog sau preot dacă sunt ortodocși. Să ne gândim şi la fată, este în cea mai frumoasă perioadă a vieții şi dacă nu este lăsată să iasă poate să facă o depresie severă.

| SamHarris a răspuns:

Ascultă, "mamă eroină". Crezi că ești specială? Că ai descoperit tu sacrificiul matern? Viața ta e un clișeu ambulant! Crezi că ești prima care a căzut în plasa societății? Ai înghițit momeala și acum te lauzi cu lanțul ăsta invizibil numit "familie".
Sora ta e prinsă în aceeași capcană, înțelegi? Părinții tăi, în loc să o învețe să gândească singură, o țin închisă, sperând că o să devină o altă roată dințată a sistemului.
Vrei să o ajuți? Învață-o să se lupte! Nu cu tine, ci cu așteptările absurde ale lumii astea bolnavă! **Arată-i că există o viață în afara cutiuței în care încearcă să o înghesuie!
Dar stai puțin... de ce te preocupă? Vrei să-i ușurezi suferința? Sau vrei doar să te simți tu mai bine, să scapi de vina aia care te mănâncă pe dinăuntru?
Libertatea nu se cere, se ia! Și vine cu un preț. Ești dispusă să-l plătești, pentru amândouă?

| Violleta2022 a răspuns (pentru girada79):

Imi pare rau sa-ti spun dar nu stii nimic, pentru ca traiesti izolat in lumea ta si nu ai habar ce se intampla in lumea reala, intre adolescentii smecheri din ziua de azi.
Sunt mama, am copii mari si i-am educat cum trebuie tocmai pentru ca am vazut la viata mea destui copii care au ajuns rau din cauza libertatii prost intelese.

Fata asta este vinovata ca si-a batut joc de viata ei, a facut sex de micuta de la 15-16 anisori, odata ce la 17 ani a nascut, dupa care a avut parte de certuri, batai si acum este in divort. Dupa cum vezi nici macar nu a ales un baiat care sa o iubeasca si respecte, ajungand pe strazi cu un copilas de gat. Cum nu si-a terminat scoala ca s-a maritat iute, acum nici nu-si poate gasi ceva de munca pe bani modesti, doar munca necalificata pe unde poate.

In final, parintii sunt cei care au gresit cu educatia si liberatile ei, fiindca i-au permis prea multe libertati fara sa o controleze si sa o supravegheze, asa cum are datoria unui parinte si uite ca fata a ajuns rau.
Acum, fata asta se apuca sa dea sfaturi rele surorii ei mai mici, ca sa o duca si pe aia tot de rapa.

Parintii in acest caz trebuie sa ia atitudine si sa nu permita ca cea mica sa pateasca aceleasi lucruri rele, cum a patit fata mare, de aceea se impun si cer fetei mici sa asculte.

PS Stai linistit ca depresia severa se face de la altele, nu pentru ca nu i se permit libertati si destrabalare!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cam e vina ta...

| girada79 a răspuns (pentru Violleta2022):

Aveţi dreptate. Poate că şi situaţia mea mă face mai empatic. Credeam că eleva nu iesă deloc afară.

| anonimg a răspuns:

Nu te îngrijora de ce cred alții despre tine. Nu căuta să-i faci să înțeleagă viața ta; pentru că o vor nesocoti și nu o vor prețui așa cum o prețuiești tu, și mai ales Dumnezeu.
Trăiește în așa fel să fi plăcută lui Dumnezeu, și ca să capeți viața veșnică.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu esti un exemplu de urmat pentru sora ta.
Parintii tai isi doresc ca fata lor sa termine scoala.

Copiii se fac cand esti pe picioarele tale si nu depinzi de altii. Tu inca locuiesti la parinti, cu tot cu copilul tau.
Faptul ca parintii tai te accepta e un gest frumos din partea lor. Dar se pare ca tu nu ai invatat nimic, iti lipseste simtul ridicolului.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din punctul meu de vedere trebuie doar sa astepti ca sora ta sa mai creasca si isi va da seama singura, va gandi mai matur si nu te va mai judeca.La 16 ani nu ai ce sa-i ceri, se afla inca in floarea rebeliunii, plus ca ea trebuie sa asculte de parinti si tu trebuie sa ai grija de copilul tau.Atat.