| Madalina20011 a întrebat:

Eu nu mai vreau sa fiu cu soțul meu de asta ma gândesc la divorț pentru ca de la un timp nu prea ne mai înțelegem dar încă îl iubesc și nu prea știu ce sa fac și cum sa procedez.Cum pot proceda?

13 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Simplu, mergeti fiecare pe drumul lui.
Pana aici a durat calatoria voastra impreuna.
Ce spui tu, nu este iubire, doar atasament nesanatos.

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă îl iubești rămâi cu el

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai ori il iubesti, ori vrei sa scapi de el.
Nu exista "scap de tine si te iubesc".
Fa-ti ordine in minte, da-i tema sa gasiti din nou ceva comun (activitati, obiective), ca sa salvati relatia.

Dar inainte de a deschide subiectul, da-ti seama ce vrei. Da-ti seama ce te deranjeaza, ce ti-a placut inainte (si a disparut), incearca sa afli daca tu esti aia care face fite, sau cineva nu-si face treaba de partener pe acolo.

Daca exista certuri mici, e normal. Daca sunt certuri mari, cautati rezolvare. Daca sunt certuri mici si constante, poate ca v-ati casatorit pacaliti de hormoni, si nu prea exista compatibilitate intre voi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pas 1. Te hotarasti

| mihai69 a răspuns:

Nu poți iubi pe cineva care într-un fel sau altul te nemulțumește. Asta e doar dependență!
Câteva ședințe la psiholog, apoi divorț.
Dacă nu aveți copii, la notar e cel mai simplu.

| Miruna333 a răspuns:

Nu conteaza iubirea, atatia oameni se iubesc si nu raman impreuna
Sunt multe lucruri mult mai importante decat asta
Conteaza iubirea daca nu este intelegere sau respect? Nu. Egal cu 0.
Daca simti ca nu vrei sa mai fii cu el si mai ales ca nu va mai intelegeti, este clar. Luati-o pe drumuri separate ca este mai bine
Alege fericirea, nu comoditatea

Bula
| Bula a răspuns:

Discutarea calma ale problemelor sunt cheia casniciilor de durata lunga.

| Cinic a răspuns (pentru ioana748):

Un raspuns simplu si practic la o problema simplă si practică. Nu înteleg oamenii care nu pot renunța la relații toxice sau disfuncțonale.

| Violleta2022 a răspuns:

Il iubesti pe naiba, daca te gandesti la divort.
Hai sa fim seriosi, spune clar ca te-ai plictsit, ca nu-ti mai place de el, ca nu mai ai chef de el, de aia va si certati, c-a nu mai este dragostea aia, care sa va topeasca limbile ascutite.

| ioana748 a răspuns (pentru Cinic):

Viata este scurta, trebuie sa gandim simplu si practic.
Oamenii uita sa aiba identitate si se identifică in cate o relație, care desi le face rau, le da un nume prin celalalt, oricum ar fi el.
Daca stii cine esti si ce iti aduce stare de bine, normal ca te indepartezi de ce iti face rau.
Sau iti asumi ceea ce se intampla constientizand ca este doar alegerea ta.
Intr-o casnicie ar trebui sa existe intelegere din ce in ce mai multa nu certuri interminabile.
Dar pentru asta trebuie maturitate si cunoastere de sine.
Multumesc pentru raspuns si apreciere.

| eliancodrut a răspuns:

Intr-o casnicie sunt multe suisuri si coborasuri. Trebuie sa cauti care sunt cauzele. Daca sunt inreconciabile, da, e bine sa divortezi. Dar casnicia nu este un jic: te-ai plictisit si o intrerupi.
Iubirea are trei parti.
Prima parte atractia fizica: mai lenta sau ca o valvataie.
Partea a doua: iubira propriuzisa care este asisderea unui foc: arde la inceput cu flacara puternica, apoi se potoleste p pacursul anilor. Daca nu-i alimentat se va stinge si jaratecul.
A treia parte este resprctul fata de partener.

| gaminator a răspuns (pentru Miruna333):

Aceea nu este iubire care nu aduce cu sine intelegere si respect, ci doar atractie fizica care starneste dorinta de impreunare.

| gaminator a răspuns:

Gandeste te ce te a facut sa l iei de barbat, fizicul, situatia materiala, faptul ca umbla dupa mai multe si ai zis ca tu l ai cucerit odata ce v ati casatorit.

Atunci cand partenerii nu sunt atenti pe lucrurile de valoare din celalalt, pe moralitate si pe virtuti, mai devreme sau mai tarziu se vor lovi de probleme mari in casnicie inevitabil.