| Irinairyna43 a întrebat:

Eu și soțul meu am fost despărțiți nu divorțați pentru ca nu am vrut sa divorțat dar am fost doar despărțiți era violent avem și o fată are 3 luni mulți îmi ziceau ca el nu se va schimba chiar și voi când puneam întrebări spuneați asta dar s-a schimbat și merge și la terapie când vine de la munca ma ajuta și cu fata parca e alt om și nu e vina lui ca era violent e vina tatălui lui pentru ca și el o bătea pe mama lui(soacra mea )de față cu el când era mic și a rămas cu traume el chiar își dorește să se schimbe și se vede pe el face și terapie mă ajută mult și prin casa îmi aduce flori mereu când vine de la muncă ne înțelegem bine. Părinți mei nu vor să-l accepte din nou și nu înțeleg faptul ca el chiar vrea să se schimbe.Cum să îi fac să îl accepte iar ca ginere și să vadă și ei ca el chiar lucrează la schimbare? Cum îl pot sprijini în aceasta perioada în care lucrează la schimbare?

2 răspunsuri:
| DandG2304 a răspuns:

Terapia este un lucru bun, dar sa se mentina. Adica sa nu mearga la terapie in ideea in care te recucereste, iar apoi o ia de la capat. Ceea ce au facut parintii lui nu e treaba lui. Actiunile sale nu sunt dictate de nimeni, mai ales de copilarie, si trebuie sa-si asume singur.
Ca sa il sprijini poti sa-i lasi timp si spatiu, iar cand o ia pe aratura intreaba-l: vrei sa te ascult, vrei sa iti fiu alaturi sau sa te las singur (aici trebuie vorbit cu terapeutul, in mod exact)

Bula
| Bula a răspuns:

In timp, daca sotul tau va demonstra ca s-a schimbat, atunci va fi acceptat si de parintii tai.
Trebuie sa fiti destepti, sa discutati (calm) intre voi problemele.