| RebecaRebe3456 a întrebat:

Eu şi sotul meu am fost rugaţi de niște prieteni de familie daca dorim să fim naşi la nunta lor vreau să va întreb.De ce naşi trebuie să fie căsatoriţi? Pot fi naşi şi necasatoriţi?

3 răspunsuri:
| BRINDUSAA a răspuns:

În fața lui Dumnezeu, nașii de cununie trebuie să fie căsătoriți, poate nu numaidecât, dar cununați la preot.Altfel,ei devin cumătri între ei(nașii), iar ulterior nu se vor putea căsători, dacă vor dori asta.

| darrio2007 a răspuns:

Nu poți intra cu finii in biserică, dacă tu ca naș, nu ai fost in biserică, cununat de preot.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asta este o traditie pe care multi o respectă naș de căsătorie sau de botez, dar tu ar trebui sa fi casatorită cu bărbatul cu care esti, cum il numesti tu soț sau el sa iti spuna tie sotie daca voi nici macar nu sunteti casatoriti? Trăiti in concubinaj si nu este deloc bine.