| MihaelaMihaela5678 a întrebat:

Eu și soțul meu avem 3 copiii fata cea mare are 4 ani, băiatul 2 ani și 2 luni și fetița de 9 luni eu ma simt epuizata și aș dori să am și puțin timp pentru mine pentru ca e epuizant sa petrec timp cu copiii soțul a început sa ma ajute cu ei dar eu tot ma simt epuizata seara adorm instant când ma pun în pat pentru ca sunt extrem de epuizata dar încerc sa ma descurc am vorbit și cu mama sa ma mai ajute și ea cu cei mici dar a refuzat.Cum pot sa ma descurc mai bine cu ei? Ce sa fac sa nu ma mai simt epuizata?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Poate că starea financiară permite creșterea chiar și a mai multor copii, dar asta nu înseamnă că și trupul și psihicul poate face față.
Majoritatea oamenilor aleg să-și poarte singuri poverile vieții. Dar datoria fiecăruia dintre noi este ca să ne începem ziua în rugăciune către Dumnezeu, primind de la El putere pentru ziua respectivă.
El este piatra din capul unghiului clădirii care poate susține întreaga greutate a tot ceea ce noi dorim să clădim. Apostolul Pavel ne îndeamnă: "Și aruncați asupra Lui toate îngrijorările voastre, căci El Însuși a zis: "Nu te voi lăsa, cu niciun chip nu te voi părăsi.""
Copii pe care îi ai nu sunt ai tăi. Ei sunt proprietatea lui Dumnezeu. Și El îți va da putere să-i crești pentru slava Lui. Caută să pui în ei dragostea pentru Dumnezeu, și vei vedea că povara ta va fi ușurată.

| Konstantinos99 a răspuns:

Te incurajez sa lupti cu aceasta stare pentru ca strabuncele si poate buncele aveau cate 20 de odrasle. Stiu ca e greu dar asta e rolul mamei.Nu exista persoana sa te inlocuisaca, poti sa ai banii din lume si tot degeaba. Eu asi da vina si pe mediul urban poluat. Daca ai merge la tara unde nu e nici semnal pun pariu ca ai si avea timp si de un hobby, serios. Poate aveti rude, o casa veche sa faciti o incercare. Mediul modern e neprielnic omului desi omul se incapataneaza sa ramana in el. Poate aveti posibilitatea, nu e costisitor si in plus aveti mancare naturala.

| Violleta2022 a răspuns:

Angajezi o doica~