| Molizatorul a întrebat:

Eu sunt un baiat de 12 ani si nu am voie la calculator in timpul saptamanii (luni,marti, miercuri, joi); dar nu stiu de ce. Eu invat foarte bune am 10 si 9 la scoala ma duc si sa fac sport (kickboxing), nu sunt gras sa zici ca mananc mereu la calculator. Ei ma cicalesc sa fac mereu temele sambata cand am tot timpul duminica. Daca voi aveti o "strategie", ajutati-ma! Va rog. FUNDA! P.S. nu mint cu funda.

Răspuns Câştigător
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Hmm...cred ca parintilor tai le este frica sa te lese la calculator pentru ca cred ca nu vei invata.
Spune-le ca ai nevoie de calculator si măcar o ora sa te lese.Ai nevoie sa mai cunosti lucruri noi, sa tii legatura.
Spune-le car de tare ai nevoie si de ce.Adauga ca chiar daca vei sta la calculator vei invata si iti vei face temele. Spune-le ca dupa ce o sa iti faci temele si o sa inveti supa te vei duce la calculator.Adauga in continuare ca vei invata la fel de bine si daca vei sta la calculator.

Daca nu iti iese nimic ai putea intra pe furis noaptea sau sa stai pe telefon, laptop.
Mult noroc! happy

8 răspunsuri:
| Bibicsm a răspuns:

Hei. Si eu tot 12 ani am, invat si eu bine, nici eu nu sunt grasa laughing si imi fac mereu temele dar totusi am voie la calculator cand vreau, dar doar dupa ce termin toate temele. Si ai mei imi spun sa imi fac temele de sambata sau chiar vineri cu toate ca, exact cum ai zis si tu am timp mereu si duminica. Acum depinde de regulile fiecarui parinte. Spune-le ca te-ai simti oarecum mai apreciat de ei daca te-ar lasa la calculator si in timpul saptamanii. Convinge-i ca tu inveti oricum bine chiar daca mai stai la PC si in zilele lucratoare.
Bafta!

| Pufoseniiee a răspuns:

Acelasi caz il are si verisorul meu. parintii nu il asa la calculator in timpul sapt. dar in weekend da, si totusi e as la invatatura, mai ales la mate.e in clasa cu mine.
Nu stiu ce sfat sa iti dau, pai, asteapta sa mai cresti, sunt 60% sigura ca o sa fie mai indulgenti cand cresti, si asta e, orice le.ai spune, tot pe a lor o tin.
eu una nu invat sa fgiu as, dar nici sa iau numai 3. sunt pe linia 7-8-9-10.
Stiu ca e frustrant. Astepata sa mai cresti si o sa fie mai bine.

| Pământul a răspuns:

Pana acum 12 ani ce erai?

| Molizatorul explică (pentru Pufoseniiee):

MS! big grin

| Molizatorul explică (pentru Talmacel_Alexia_1999):

Ms! EU am voie pe telefon in timpul saptamanii dar nu am unul foarte performant.....ITi multumesc!

| Pufoseniiee a răspuns (pentru Molizatorul):

Pacat, mai ales ca esti bun la invatatura.

| AliGab a răspuns:

Nu pentru ca ai manca in fata calculatorului ti se interzice de luni pana joi, ci pentru ca momentan, copil fiind, vei avea tentinta sa iti neglijezi scoala. Inveti bine, foarte bine faci. Asculta-ti parintii in continuare ca ei nu te invata de rau. Succes

| ywar a răspuns (pentru Pământul):

Fara cuvinte! Uneori cateva cuvinte sunt suficiente sa spuna totul. Felicitari.