| anonim_4396 a întrebat:

Hei,sunt impreuna cu un baiat de 2 ani, dar in ultima perioada am petrecut foarte mult timp impreuna doar noi 2, fără prieteni, timp care a fost foarte placut. Obisnuindu ma sa stau cu el și sa fim non stop impreuna de când are un nou job simt ca ne indepartam datorită faptului ca nu prea ne mai vedem și de vorbit pe mesaje nici vorba.Noul lui job presupune foarte mult statul in mașina și pentru a nu sta singur mereu sta cu prietenii lui (eu nu am voie sa stau pana tarziu afara), prieteni care nu sunt o influența buna pentru el.Simt non stop nevoia sa vorbesc cu el și pentru ca nu pot ma simt foarte naspa, de asemenea imi este frica ca ne am putea îndepărta pana am ajunge la despărțire,(Eu nu prea am cu ce sa imi ocup timpul de asta și imi este foarte greu fără el) Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| SuperCoolDude a răspuns:

Gaseste-ti niste hobby-uri.

E normal sa mearga la munca, dar nu e normal ca tu sa fii sufocanta.
Eu am pierdut o relație pentru ca nu prea faceam multe in afara de gaming si iesit cu 1 prieten din liceu si ajungeam sa ma cert cu fata respectiva din diverse nimicuri.
Atunci cand ai hobby-uri, esti mai viu si mai energic, dar ai si ce povesti.

Stiu un prieten care avea gagică si cand venea aia la el, ea se punea pe telefon. Nu eram prieteni de mult timp si trecusem pe la el sa cantam (aveam microfon, scule etc si cantam rap). Si am observat ca erau plictisiti unul de altul. Stiau tot despre fiecare, erau de 2-3 ani impreuna si mi-am dat seama ca tovarasul meu nu prea facea alte lucruri in afara de a munci si a se vedea cu ea. La munca o suna mereu, dar nu vorbeau prea multe.

E bine sa exista o distanta, dar e si mai bine sa va traiti viata separat, cu propriile voastre experiente.
Dacă nu ai hobby-uri si va vedeti des, la un moment dat se va vedea ca esti plictisita sau plictisitoare. Iar de vazut, puteti oricand stabili lucrul asta. Important e sa traiesti, sa iesi des, sa faci ceva placut tie. Altfel o sa va plictisiti unul de altul sau o sa va certati. Deci fa-ti un hobby ceva.

Iar influentele astea. legat de ele, poti vorbi cu el. Daca sunt persoane care baga la aparate, beau, fumează sau se drogheaza, atunci e clar o problema si spune-i asta. Ca nu ești de acord si te doare sa il stii printre astfel de oameni.
In general vorbitul cu persoana iubita ajuta, nu sa ne întrebi pe noi pe net happy

Bafta

2 răspunsuri:
| anonim2789 a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Ai dreptate, însă la noi nu se pune cazul cu plictiseala, de 2 ani și ceva și noi știm tot unul despre celălalt și când suntem impreuna chiar radem, glumim, vorbim.Noi ba chiar simțim nevoia de a sta din ce in ce mai mult impreuna doar ca vârstele noastre nu ne permit deocamdată. Și la chestia cu prietenii, i ai descris perfect?, iar el nu e deloc așa și de abia am reușit sa îl fac sa se îndepărteze de ei(nu doar eu, și familia lui)iar acum cu acest loc de munca imi este frica ca se va apropia iar de ei, ceea ce nu este bine pentru el și consider ca nici pentru relatia noastra

| SuperCoolDude a răspuns (pentru anonim2789):

Legat de iubire: sã vă ținã și să vă iubiți!
Iubirea e formoasã love struck

Legat de prieteni: din păcate el trebuie să se trezeasca. O spun din proprie experiențã. Tu ce poți să faci e să îl pui pe gânduri cu întrebări bune.
Dar el trebuie să zică stop.

Eu am aproape 30 si nici nu stiu cum au trecut anii 20. Am pierdut mult timp cu gamingul și oamenii nepotriviti (din păcate). Am fost furat, insultat, nerespectat si mi-am pierdut increderea in prietenie. Eu sunt investit 100% in ea, iar ceilalti ajung sa ma trateze aiurea.

Din cauza unei povesti personale mai tragice ajunsesem in punctul in care ai mei o sa piarda casa.
Lucrul asta m-a facut sa umblu cu oricine. Eu mereu am fost mai deprimat de fel si nepasator, dar momentul ala m-a facut sa umblu cu drogati care baga iarba, extasy si prafuri. Evident, am ajuns si eu sa consum.

Aveam un prieten satanist care stia tot Bucurestiul si era ca un radar pentru iarba.
Am pierdut mult timp cu baiatul ala, am dormit in scari de bloc, in parcuri, vomitam pe la evenimente si credeam ca fac bine (ca iarba imi ajuta deprimarea).
Pana cand s-a mutat la cineva si nu a mai avut bani am fost prieteni. M-am trezit cu mana lui pe cardul meu si peste ceva timp am descoperit pe card tranzactii catre cardul lui. Am vrut sa il bag la puscarie jur. Argumentul asta l-a facut sa imi dea toti banii inapoi.
Tot ce am trait si anii ce au fost nu au insemnat nimic, foamea a dominat intr-un final.
Iar de acolo am spiralat in alt grup. Doar ca grupul asta avea glume nesimtite si pacanele in plus fata de satanist.

Imi cereau bani pentru aparate, aveau glume si desi ii chemam pe la mine in chirie si le dadeam mancare, simteam ca nu ma respecta. Aveam un tovaras Adi, isi baga tot salariul la aparate. Primul lucru pe care il facea la salariu asta era, apoi ne cerea lei pentru tigari.
Pana la urma mi-am dat seama ca e un anturaj, nici vorba de prietenie si am taiat-o. Cu astfel de influente nu vreau sa mai am de a face. Si am luat decizia sa imi iau un nou nr de telefon si sa nu mai vorbesc cu mai nimeni. M-am lăsat de toate viciile si strang bani pentru a ma imbunatati. Exista lucruri mai bune de facut decat prieteniile false. M-am trezit. Am luat decizii mai bune. Am realizat unde sunt si mi s-a umplut paharul.
Nu m-a ajutat nimeni sa ma trezesc.

Asa si prietenul tau trebuie sa se trezeasca singur.
E norocos ca te are si ca il iubesti, dar e treaba lui. El trebuie sa rupa legaturile, sa lase drogurile, tigarile si ce e negativ. Tu doar sa ii dai de gandit daca face bine ce face.

Eu am reusit singur. Bafta voua! happy