| Arlekin a întrebat:

Hei, TPU... vreau sa devin cetatean roman desi m-am nascut in tara, care este formalitatea?
- nici ambasada sau consulatele nu-mi raspund la telefon sau e-Mails...
- sunt 24 de "cereri de redobandire a cetateniei romana" pe site https://cetatenie.just.ro/formulare-tipizate/
- sau este mult mai bine si mai profitabil sa stau clandestin in tara si sa ma dau roman?
experiente, sfaturi, intamplari?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Vrei sa devii cetatean roman, dar ce sunt parintii tai? Ai certificat de nastere, acolo scrie ce sunt parintii tai, iar daca unul din parinti ester roman, tu te-ai nascut in Romania, atu ci esti roman, nu ai ce anume sa ceri.

Daca parintii is straini si tu esti nascut in RO., acolo da, poti cere, dar nu la anii tai, sau nu daca esti copil.

Fara detalii nu vad la ce raspunsuri te astepti. Conteaza astea, adica ce sunt parintii tai, faptul ca easti nascut in RO nu te face cetatean roman daca nu ai macar unul din parinti roman.

| anonimg a răspuns:

Ajutorul îl găsești doar la ambasada țării tale care se află în România. Ambasada ta te va ajuta cu actele și toate formalitățile.

| Cipi1212 a răspuns:

Ești cetățean român de la naștere.