| anonim_4396 a întrebat:

Hey! am si eu nevoie de niste sfaturi, sugestii, daca se poate.am o relatie cu un tip cam de un an, dar in ultimele 3 luni m`am indragostit de altcineva si mi-a cam sucit mintile.eu nu am mai iubit niciodata si e ceva nou pentru mine cu toate ca am aproape 19 ani. tipul de care m`am indragostit mi-a marturisit ca ma iubeste si i-am recunoscut ca m`am indragostit de el. el stie de celalalt care nu e in tara dar nu ma preseaza sa fac o alegere cu toate ca il ultimul timp mai bate apropouri...simt ca trebuie sa fac o alegere intre cei doi dar mi`e foarte greu sa fac asta, nu stiu pe ce criterii sa ma bazez, aman2 ma iubesc, eu sunt indragostita de celalalt dar nu pot sa spun ca am chiar maxima incredere in el, mi`e frica sa nu fac o alegere gresita sau sa ajung sa regret...veniti cu sfaturi! multumesc!

17 răspunsuri:
| LAYILA a răspuns:

Pai la sa lpe ala care nu e in tara ce crezi ca el iti este tie fidel... ahahaha nu cred deloc alege-l pe cel care adica baiatul asta din tara :-X

| thatgirl1993 a răspuns (pentru LAYILA):

Ideea e ca i-am sugerat sa ne despartim si am apelat la motivul facultate.el se astepta sa dau la fara frecventa si sa merg la el. zilele astea i`a zis ca vreau sa fac facultatea la zi.el mi-a zis ca nu poate sa stea fara mine inca 4 ani si ca trebuie sa gasim o solutie.astazi mi-a zis ca solutia ar fi sa ma ceara de sotie.pe mine m`a bufnit rasul la care el mi-a zis sa am grija sa nu ma trezesc cu surprize mai pe la vara.dar parca mi`e frica sa-l aleg de asta de aici, ma tem sa nu sufar.

| Skiipper a răspuns:

Pai ar trebui sa faci alegerea corecta, alegerea care te va face pe tine fericita. Daca tu te-ai indragostit de acel baiat si crezi ca merita sa te desparti de tipul cu care ai fost de un an, atunci ce mai astepti? incearca ceva nou! happy

| marcaurelio a răspuns:

Dacă ai încredere în cel plecat, rămâi cu el - cum te-ai simţi dacă ai şti că el îţi e fidel iar tu, fiind în relaţie cu el, în înjunghii cu altul care nici măcar nu are nobleţea să se retragă ştiind că distruge o relaţie? Acesta, fiind aşa cu tine, e posibil ca, după un timp, dacă se va plictisi de tine va alerga să-i sucească minţile alteia. Nu-l văd onest...şi nici tu nu eşti foarte fidelă dar fiind fază incipientă poţi repara. Vezi dacă are vreo şansă relaţia ta cu cel din străinătate - că nu poate merge la nesfârşit de la distanţă. Dar fii onestă şi procedează astfel încât să nu fii duplicitară faţă de niciunul, şi nu uita: cum faci, aşa ţi se va face! So, ai grijă ce decizii iei; fii înţeleaptă în sensul bun!

| thatgirl1993 a răspuns (pentru marcaurelio):

Ideea ca nici eu nu ma simt bine fiind cu aman2, de asta vreau sa fac ceva in sensul asta.eu am incredere in cel plecat doar ca nu prea simt nimic pentru el,asta e problema. dupa cum spuineai si tu, ma tem ca dupa un timp sa nu ma lase balta, cu toate ca il cunosc de ceva timp nu vreau sa am prea mare incredere in el.cu toate ca stia de la inceput ca am prieten a zis ca macar incearca pentru ca ii place foarte mult de mine.chiar mi-a zis ca ma iubeste.cu tipul din strainatate m`am inteles bine intotdeauna,el chiar crede ca eu il iubesc si nu vreau sa il dezamagesc spunandu`i ca nu`i asa... tine foarte mult la mine si nu mi`e usor sa renunt la el.dar cu cel de aici ma intalnesc zilnic,in fiecare dimineata ma duce la scoala,vorbim non-stop, m`am atasat foarte tare de el...mi`e foarte greu sa iau o decizie, chiar nu stiu ce sa fac.multumesc pentru sfaturi!

| thatgirl1993 a răspuns (pentru Skiipper):

Ei sunt foarte diferiti.fiecare ma face fericita in felul lui.mi`e frica sa nu imi para rau ca l`am pierdut pe tipul din strainatate, sunt sigura ca nu o sa mai gasesc unul ca el...

| crinacrinutzamicutafrumusica a răspuns:

Despartate de cel cu care esti si fi un timp siingura si daca tie dor de cel cu care te-ai despartit inseamna ca il iubesti si el vreau din nou sa fiti impreuna atunci si el te iubeste dar daca nu merge atunci chiar te-ai indragostit de celalat.

| crinacrinutzamicutafrumusica a răspuns:

Despartate o vreme si gandeste-te si apoi decizi pe cine alegi daca primul cu care ai fost nu vrea sa te desparti de el inseamna ca este obsedat si vrea neaparat o iubita si celalt eu iti spun sa nul accepti cunoastel mai intai si apoi vezi cum este. dar tu hotaresti asta nu noi pa mai vb sper ca team ajuatat.

| thatgirl1993 a răspuns (pentru crinacrinutzamicutafrumusica):

Pai noi vorbim cam de vreo 5 luni.in ultimele 3 s`au intesificat sentimentele.tin sa mentionez ca in luna august celalalt a fost acasa, timp in care eu nu am incetat sa vorbesc cu el.chiar ne intalneam din "intamplare" toti 3 in diferite locuri doar ca sa pot sa il vad...deci pot sa spun ca il cunosc destul de bine dar tot am o frica asa in mine, nu stiu cum sa explic, mi`e frica sa nu gresesc.multumesc mult.o seara placuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare-si duce crucea.si fiecare culege ceia ce samana.deci ...ai viata ta, greselile tale, le platesti singura.tu le faci tu le platesti.nu ai cui banui.simplu.

| LAYILA a răspuns (pentru thatgirl1993):

Pai daca cel din strainatate are intentii serioase cu tine e bine si eu am fost in situatia ta si am ales pe cel care nu era in tara de fapt acum locuim impreuna si fac fac in tara dar pe internet si locuesc in Italia (trebuie sa faci ce iti zice inima)

April
| April a răspuns:

Nimeni nu-ti poate spune exact ce trebuie sa faci; dar,fiindca esti atat de tanara si te asteapta multe experiente in viitor poate ar trebui sa-ti amintesti intelepciunea populara care zice:
"Cand fugi dupa doi iepuri,nu prinzi niciunul."
sau:
"Cand doi se bat,al treilea castiga."
Asa incat ia aminte;"prieteneste"cu amandoi, dar nu alege cu mintea pe niciunul, deocamdata; asteapta sa vorbeasca inima; ea iti va da cel mai nun sfat.Numai bine.

| thatgirl1993 a răspuns (pentru April):

Dar nu mai pot "prietenesc" cu aman2 pentru ca ma tem sa nu afle tipul din strainatate de celalalt.am avut chiar azi o cearta cu tipul din strainatate si el nu vrea sa renunte la mine, nu prea ma pot desparti de el si nici la celalalt nu pot renunta ca sunt indragostita de el...sunt foarte confuza in momentul de fata.trebuie sa fac o alegere urgent.HELP!

April
| April a răspuns:

Atunci alege-l pe cel pe care-l iubesti; se pare ca inima ta a ales.Nu ezita si lamureste, politicos si civilizat, lucrurile cu celalalt.Tot binele ti-l doresc.

| thatgirl1993 a răspuns (pentru April):

Pai,mi-am intrebat inima de atatea ori si ea il iubeste pe tipul de aici, atat de fericita sunt atunci cand sunt cu el day dreaming dar am incercat sa ma despart de celalalt si nu reusesc(nu vreau sa ii spun ca am pe altcineva); el tot nu intelege ca ne-ar fi mai bine separat.nu stiu cum sa-i explic mai bine si ma exista sansa ca el sa vina acasa daca eu ii cer insistent sa ne despartim si categoric nu vreau asta...cum il lamuresc?

April
| April a răspuns:

Indiferent de urmari,trebuie sa lamuresti situatia, daca e atat de importanta pentru voi; in mod obisnuit oamenii se despart fara prea multe complicatii, mai ales atunci cand sunt atat de departe unul de celalalt. Spune-i exact ceea ce ne-ai spus si noua si va intelege.Numai bine.

| thatgirl1993 a răspuns (pentru April):

El nu vrea sa inteleaga, pur si simplu se minte singur cum ca eu il iubesc.e culmea baiatul.