| Aehb1327 a întrebat:

Hey dragilor! Revin cu o întrebare STRICT pentru cei/cele care au trecut prin aşa ceva. Iubitul meu are 20 de ani iar eu 17 si 3 luni.Suntem impreuna de 2 ani,familia lui ma iubeste si ma trateaza ca pe copilul lor,acasa ai mei sunt foarte stricti, au fost mai multe scandaluri/certuri din cauza lui iar acum eu vreau sa merg la el.Nu merg la el doar din vina că nu sunt de acord ai mei cu relatia,sunt mai multe chestii,ai mei ma protejeaza de cine nu trebuie când cei de care trebuiau sa fiu protejata sunt fix cei din jurul lor iar ei nu realizeaza asta(sunt mai multe chestii care s-au intamplat cand eram mica) Plus de asta sunt foarte FOARTE stricți la modul ca nu am voie sa ies,nu am voie sa fac mai nimic din lucrurile pe care fetele de varsta mea le fac.Ok, acum revenind. Daca eu plec la el avand 17 ani si 3 luni,ai mei pot face ceva sa ma aduca inapoi acasa? A trecut cineva prin asta si imi poate spune exact ce s-a intamplat? Va rog sa nu jigniti si sa raspundeti intr-un mod politicos fiindcă oricât de copilaresc pare lucrul asta, e un lucru pe care eu si iubitul meu il facem cu responsabilitate si facem asta atat pentru binele meu individual cat si pentru binele relatiei noastre.Asa ca daca poate sa imi spuna cineva care a trecut pe aici sau cineva care stie daca ai mei pot face ceva sa ma aduca acasa inapoi cu forta? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Daca pleci de bunavoie, ca sa te aduca inapoi "cu forta" le trebuie o hotarare judecatoreasca. Iar pana o obtin ei, faci 18 ani, si nu se mai aplica.
Politia nu te poate aduce fortat acasa, doar pentru ca asa vor ai tai. Nu au in atributii sa duca cu forta acasa adolescentii care au plecat sa stea in alta parte.
Pe de alta parte, nu stiu cat de bine e sa pleci de la ideea ca iubitul tau e "alesul". Multe se pot intampla, si e bine sa ai o "plasa de siguranta", daca lucrurile nu mai functioneaza la un moment dat intre voi.

13 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Daca te mananca, asta este trebuie sa te scarpini.
Dar vraja se destrama dupa 6luni si parca stiu urmatoarea ta intrebare :
-Soacra este o scorpie zice ca nu fac nimic, iubitul meu nu-mi tine partea, as vrea sa-mi caut ceva de munca dar nu stiu sa fac nimic etc etc.
Regula nr 1 nu locuiti cu socri chiar daca sunt sfinti cu certificat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai aștepți câteva luni și pe urmă te duci unde vrei tu când o sa fii majoră. Până atunci domiciliul tau este la părinți atât timp cât ești minora.

| Aehb1327 explică:

Ma bucur ca viata ta e asa fericita incat situatiile de genul ti se par glume?

| Aehb1327 explică:

Eu am rugat ca oamenii care au trecut pe aici sa ma ajute raspunzandu-mi strict la intrebari, deci puteti linistita sa intrebati in continuare lumea pe TPU ce sa faceti sa va maritati, ca problemele mele le voi rezolva cumvalaughing

| Konstantinos99 a răspuns:

Sa ai parinti stricti e normal, si sti de ce? Pentru ca asta e motivul pentru care ai ceva bun si pur de oferit si o altfel de formare, fetele care sunt libere nu le vrea nimeni pentru ca parintilor nu au fost instare sa le ofere o formare, si nu o sa isi asculte barbatul. Dupa doua ani de relatie e momentul casatoriei, ia spune-le alor tai ca dupa 18 ani vrei sa te casatoresti sa te ceara baiatu sa vezi cum se schimba lucruriile, poate ai tai nu stiu sa comunice dar vor sa fie siguri ca ramai cu el si nu o sa fi ca majoritatea fetelor folosite si lasate balta.Nu te grabii sa arunci vina pe parintii tai, ei vor sa te protejeze dar daca te casatoresti o intelega si ei si tu si sotul tau si va punteti bine in fata lui Dumnezeu, il iubesti te iubeste gata ce asteptati? Ce cu foarta sa pleci de acasa?, momentul cand pleci de acasa este atunci cand te casatoresti! Si daca la anul ai 18 ani ia fai apropouri iubitului sa te ceara ca vrei sa fi sigura ca vrei si tu un inel

| Robert2526 a răspuns:

Pentru ca nu ai inca 18 ani, da te poate aduce acasa cu forta. Dar asta este cea mai mica problema de fapt.

Trebuie sa te gandesti la alte chestii, spre exemplu, cu ce o sa va intretineti. Tu inca esti la scoala si trebuie sa o termini. Desigur, daca nu cumva vrei sa muncesti toata viata pe salariul minim si sa traiesti asa de pe o zi pe alta si din datorii.

Viata este extrem de dura, nu e asa usor sa ramsi pe cont propriu. Tu daca pleci acum, o sa depinzi in totalitate de iubitul tau si de parintii lui. Viata ta poate sa ia o intorsatura extrem de neplacuta.

Ca sa intelegi, eu nu ti-o zic cu rautate ci ti-o zic din experienta ca stiu ce inseamna sa fii pe cont propriu de foarte tanar. Cel mai inteligent din partea ta e sa incerci sa te intelegi cu parintii tai

| Aehb1327 explică (pentru Robert2526):

Multumesc.Apreciez raspunsul tau si da,stiu ca vor fi multe responsabilitati dar ne asumam, si la chestia cu intretinerea, inca un an pana termin liceul se va angaja aici in Romania fiindca momentan e angajat in Anglia, dar va veni aici un an, se va angaja el si voi lucra si eu in paralel cu liceul, iar apoi cand termin voi merge cu el in Anglia sa fac universitatea acolo.Sincer, atat iubitul meu cat si parintii lui sunt singurii care mi-au aratat afectiune si in acesti doi ani oamenii astia mi-au demonstrat ce inseamna de fapt o familie. Apreciez raspunsul si multumesc!

| Aehb1327 explică (pentru Konstantinos99):

Da pai asa am si stabilit practic el abia asteapta sa fac 18 ani ca sa ne putem casatori, fiindca momentan fara acordul lor nu pot fiind minora.Eu la asta sper, sa realizeze si ei ca nu este asa cum il considera si sa realizeze ca intre noi chiar este o iubire sincera, dar stiu ca pana nu o sa vada ca el este in stare sa ma ia la el si sa aiba grija de mine nu o sa inteleaga lucrurile astea fiindca ei nu vor sa isi schimbe parerea despre el, de aceea in momentul de fața nici unul dintre ei nu stie ca noi suntem inca impreuna.In orice caz, casatoria o avem in plan si cum am spus abia asteptam sa implinesc 18 ani ca sa putem face pasul asta.Multumesc mult de raspuns!

| Aehb1327 explică (pentru Holiday):

Asta ma gandeam si eu ca avand in vedere ca in cateva luni sunt majora nu prea se mai poate face nimic sa fiu adusa acasa mai ales ca el planuieste sa ne casatorim cand voi face 18 ani.Va multumesc mult pentru raspuns! Si daca lucrurile nu vor mai functiona cu siguranta vom reusi sa facem sa functioneze fiindca am trecut prin foarte multe impreuna❤️

| Robert2526 a răspuns (pentru Aehb1327):

Ok, vad ca ai un plan. Ai cautat care sunt costurile si conditiile de aplicare pentru a face facultatea in UK?

| Aehb1327 explică (pentru Robert2526):

Dap, am nevoie de un liceu terminat aici, si trebuie si o viza dar nu e problema fiindca daca ne vom casatori voi avea numele lui, si cum el are deja viza definitiva o voi primi si eu fara probleme.Costurile difera de la universitate la universitate dar e ok nu e o problema nici aspectul asta avand in vedere ca el acolo are un job stabil si voi lucra si eu, voi face universitate si voi merge doar in weekend la facultate

| Robert2526 a răspuns (pentru Aehb1327):

Ai un plan doar pe hartie asa, fara sa iei in calcul ca viata este surprinzatoare. Ramai pana la 18 ani la parintii tai acasa apoi decizi. Din punctul meu de vedere, trecut prin viata si greutati, iti zic ca modul in care privesti tu lucrurile acum este extrem de gresit. Poate ca planul tau la prima vedere pare bun, de ce nu, dar tu de fapt nu ai un plan serios. Eu te sustin, nu sunt deloc adeptul ideii de a sta cu parintii prea mult, consider ca toti avem nevoie de independenta, dar nu da dependenta de parinti pe dependenta de iubit si parintii lui. Privesti lucrurile cu detasare si ai senzatia ca totul e usor dar nu e.

Mai asteapta putin, acesta e sfatul meu, nu te grabi sa faci lucruri pe care apoi le-ai putea regreta

| Aehb1327 explică (pentru Robert2526):

Multumesc pentru sfat.Stiu ca nu e totul usor dar mai stiu ca oricat de greu va fi atat eu cat si el vom lupta sa fie bine. Clar o sa fie greu mai ales la inceput, e normal, ca o sa fie ceva ce n-am mai trait nici unul dintre noi pana atunci si o sa avem practic o viata de familie, dar sunt sigura ca vom si ca vom trece peste orice.In ce priveste universitatea, vreau mai intai sa ma hotarasc exact ce vreau sa fac pe viitor aici ma refer la meserie, ca sa pot alege o universitate care sa aiba cat de cat treaba cu ce imi doresc, de asta unele lucruri nu le stiu exact, eu am in cap doua meserii dar sunt asa indecisa intre ele. Oricum va multumesc pentru sfat si ca mi-ati vorbit frumos!