| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Mama și tata se cearta nu în ultimul timp.
Totul a început din vara asta din primul concediu in care s-au certat la sfârșit.In al doilea concediu au fost mici contraziceri, dar mama nu mai suporta așa că a început să devină mai religioasă.In ultimul concediu, tata s-a certat cu mama deoarece mama l-a întrerupt odată din vorbit.
Mă rog, acum se ceartă și tata ii reproșează că a luat-o la razna cu religia și chestii dintr-astea.
Va rog ce as putea sa fac sa se oprească. Sunt clasa a 8-a și am de dat evaluările pentru care mă pregătesc din greu de 3 ani și nu vreau sa îmi stric viitorul din cauza lor.Ce as putea face?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| melisssa1521 a răspuns:

Bună!
Mai ales acum că ai de dat evaluarea națională, cred că ești foarte stresat, pe lângă faptul că există certuri la tine în familie. Încearcă să vorbești cu ei sau măcar cu unul din părinți explicându-i că ceea ce se întâmplă între ei te afectează pe tine și nu te poți focusa pe învățat. În orice caz, fii puternic și gândește-te la viitorul tău, nu lăsa o problemă ca asta să te influențeze într-un fel, vezi-ți de școală și de învățat, căci problemele vin și pleacă. Mult succes și sper să rezolvi!

6 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Sa le spui sa inceteze pentru ca ai de invatat. Sau sa se certe in alta parte, in afara locuintei.
Dar as vrea sa stiu: cate concedii pe an se fac in familia voastra? Nu cumva s-au plictisit de prea mult bine? Ca altii nu ajung nici macar sa iasa "la iarba verde" din cauza saraciei. Iar voi o tineti tot intr-un concediu.

| ViolaTM a răspuns:

Eu am fost în situaţia ta. Nu prea ţine de tine. Dacă mama ta e religioasă. Ea ar putea merge la un duhovnic. Poate nu acceptă psiholog. Dar tatăl tău. Nu ştiu cum să se calmeze. Doar dacă se poate discuta cu el. Însă tu înscriere la program extra şcolar. Sau mergi zi de zi la cafenele retrase, linistite şi inveti acolo. Acasă situaţia nu e în mâinile tale. Încearcă sarnu te focusezi pe problemele de acasă. Ai locuri mai retrase unde Poti învaţă? Pt scoala? Gen bunici. Mergi în weekend la ei. Faci un abonament pe tren şi mergi vineri de la scoala. Ei şi manualele d eluni. Şi vi luni dimineaţă cu trenul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le spui dracului sa nu se mai certe din nimicuri. Le mai si spui ca te afecteaza enorm cearta si neintelegerile din familie. Ai mei se certau de la bani, cam stiu cum e treaba. Mare grija la mama, este posibil sa se retraga din ce in ce mai mult in religie, ceea ce nu este neaparat rau. Rau va fi daca va crede orbeste in "oamenii lui Dumnezeu". Religia indoctrineaza!

| rares1237 a răspuns (pentru Peridava):

Se cearta doar in concedii, acasă zici că sunt căsătoriți de o săptămână...

| Peridava a răspuns (pentru rares1237):

"Se cearta doar in concedii" Dar cum voi faceti multe concedii pe an...
Ia sa nu mai mearga in concedii.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!