| RoxanaY a întrebat:

Am luat un 5 la istorie si trebuie sa le spun bunicilor ca sa semneze ca au luat la cunostiinta(nu le spun partintilor pentru ca sunt plecati in strainatate). Mi-e frica sa le spun. Sunt o eleva care invata foarte bine, dar se mai intampla sa iau si note proaste, nu la toate materiile, decat la cele la care avem ore o data sau de doua ori pe saptamana. Bunicul e mai indulgent, mai trece cu vederea cand este vorba de notele de la scoala, dar nu cred ca a trece cu vederea si peste nota aceasta foarte mica, dar mamaia nu ar vrea sa accepte deloc daca ar afla, nu este atat de indulgenta cand este vorba de notele de la scoala. Spune ca ma creste ca sa invat bine. Decea imi ofera toate conditiile necesare. Asta este al doilea 5 pe care il iau anul acesta si sper sa fie ultimul. Am mai luat un 5 in semestrul trecut la biologie si au aflat, m-au certat si buneinteles au cam tipat la mine. Cred ca de data asta ma vor si pedepsi pentru ca am promis ca acela va fi ultimul 5 pe care il iau. Cum sa le spun? Ce sa fac? Maine trebuie sa aduc lucrarea semnata. Vreau seriozitate! Multumesc celor care au avut rabdarea sa citeasca tot! Multumesc tuturor celor care mi-au dat un raspuns si care m-au ajutat! Scuze daca nu am pus categoria corecta.

10 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Trebuie sa inteleaga si ei ca nu e o drama, o nota mica! Am avut un diriginte care preda logica si punea 2 pe capete! Zicea ca elevul nu e elev daca nu primeste note de la 1 la 10! laughing. Probabil bunicii tipa si pentru ca nu mai au rabdarea necesara, de a mai creste copii, trebuie sa ii intelegi si tu pe ei, nu te supara daca ridica vocea.Cu siguranta in perceptia lor, cred ac asa te vor motiva. Spune-le de nota, da-le sa semneze si pe parcurs incearca sa iei o nota mai buna! Nu te speria nu e un sfarsit de lume!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce sa faci? Le zici. Le spui ca iti pare rau, ca ai incercat sa iei o nota buna, ca ai invatat... Noi nu te putem ajuta, trebuie pur si simplu sa le spui. Curaj, cred ca te vor intelege, mai ales daca nu inveti bine. Stii cum se zice, nu este elev sa nu fi luat vreodata note mici.

| Stanciu_Razvan_1966 a răspuns:

Pai 1 daca nu vrei sa tio iei urat astepti momentul cand este ocupata bunica ii dai foaia si ii zici ca trebuie semnata de la scoala
2 Daca modifici nota cu pixu nu se vor prinde ca no la varsta asta nu mai vad bine
3 Daca vine cineva la ei spune-i chiar cand vorbeste cu aceea persoana poate nu va fi atenta
4 Ca sa nu se afle ca ai luat nota mica la o sedinta cu parinti ii zici asa :
Obuni vezi ca ieri a fost sedinta cu parinti cee-am uitat
5 Trebuie sa fi tare cand incerci una dintre netode sa nu incepi sa razi nici sa cedezi fi tare
Sper ca te-am ajutat

| Kingsley a răspuns:

De ce nu o semnezi tu? Crezi ca sta cineva acum sa verifice de cine e semnata, dar ai grija ca semnatura sa para cat mai reala (nu sa fie asemanatoare, dar sa para intr-un fel "serioasa")

| eluveitie13 a răspuns:

Mi se pare normal să îți faci griji de notă, dar nu ar mai trebui. Notele de la școală nu au o mare relevanță și o să ajungi să îți dai și tu seama de asta mai devreme sau mai târziu happy. Și e normal ca la unele materii să te descurci de minune iar altele să nu le înțelegi oricât ai învăța. Îți spune cineva care a avut doar medii de 9-10 și care era la fel de stresată ca și tinewinking nu contează notele, contează cu ce rămâi tu în cap, contează cultura ta generală (ceea ce azi nu prea mai există). Iar în legătură cu bunicii: Au pretenții de la tine pentru că au văzut că te descurci. Iar o mică ceartă sau pedeapsă nu a omorât pe nimeni (deși nu sunt de acord cu pedespesele)- asta ca o mică încurajare. happy multă baftă în continuare.

| Dumbi a răspuns:

Eu anul trecut am luat un 5 la Geografie, sunt cel mai bun la materia asta. Nimeni nu stia ca ne va asculta in a doua zi, si am picat eu, fiind al treilea la catalog eram inevitabil, nu stiam nimic, eram in starea de vacanta si s-a intamplat. Am luat pana acum numai 10… M-am invatat minte. happy
La istorie am luat si eu in 5 in clasa a 6-a, cea mai urata clasa din materia asta…
Eu am o baba de 190 de ani, uitata in scoala de Dumnezeu, se zice ca de 5 ani incoace iese la pensie… numai 5 iau la Chimie, la Fizica asa si asa, dar la Chimie… Distruge pe capete generatii… M-a ascultat ieri, nu am stiut nimic, bine ca asculta in fiecare zi jumate din clasa, dar nu imi pasa de materia ei.
Spune-le, altfel te vor certa si mai mult. Nu e un capat de lume un 5. Oricat de bun ai fi la invatatura tot trebuie sa mai iei cate o nota mica sa te mai motiveze un pic. Explica-le ca nu trebuie sa inveti orice, in viata nu o sa ma ajute istoria grecilor sau mai stiu cui civilizatii, in scoala de la noi, multe lucruri neimportante se preda, si asta d-aia nu ajungem nicaieri, tot vanzator la magazin o sa devenim toti, si cu 10 facultati.

| denisavmarry a răspuns:

Poti copia la perfectie semnatura lor. de pe un alt test. bafta

| RoxanaY explică:

Va multumesc enorm de mult tuturor! Nici nu stiu cui sa-i dau funda pentru ca m-ati ajutat enorm toti! M-ati incurajat si acum ma simt mult mai pregatita sa le spun bunicilor mei!

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, dar trebuei sa te straduiesti mai mult sa inveti, esti cam superficiala, daca ai si note de 5 si bunicii au dreptate sa se supere.
Din pacate, nu prea ai de ales, trebuie sa fii sincera cu ei si sa le spui ca-ti pare rau de nota luata.

| RoxanaY explică (pentru Violleta2022):

Fiecare are punctul sau de vedere si considera cum vrea. Iti multumesc ca ti-ai exprimat opinia!