| Bianca777 a întrebat:

Am o problema pe care niciodata nu am stiut cum sa o abordez. De cand ma stiu, nu am vorbit niciodata cu mama mea ca de la mama la fiica.Cand am incercat, ea imi spunea ca e obosita sau ca nu are chef, si eu eram nevoita sa schimb subiectul.Ma cert des cu ea, din motive banale si nu stiu cum sa fac sa am o relatie mai buna cu ea.
Sfaturi?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Maria39popescu a răspuns:

Nu stiu ce sa te sfătuiesc draga mea, dar tu poti sa faci in asa fel incat sa te intelegi cu mama ta, nu stiu ce varsta ai dar cred ca de mica trebuie sa fi apropiată de mama, cat si ea de tine, daca lucreaza e normal sa fie obosită, dar duminica cumpără ceva dulce, uitati.va la televizor împreună, povestiți, si in caz ca nu vrea spune-i ca ai nevoie de ea si de sfaturile ei, încerca sa ii amintești ca ea iti e cea mai buna prietenă, draga mea am incercat sa te ajut cu ce pot, e cel mai bine sa vorbesti cu ea si sa ii spui ca nu vrei sa te mai ignore

4 răspunsuri:
| Gagygygy a răspuns:

Hei. In aceeasi situatie sunt si eu. de fapt am fost. Incearca sa gasesti un moment in care sa fie libera si explica-i ca ai nevoie de sfaturile ei, sa-ti fie aproape si sa-i poti povesti tot ce te deranjeaza. Chiar daca incearca sa schimbe subiectul, insista, ca sa inteleaga ca tu chiar ai nevoie de ea. Si la faza cu certatul, mamele in general au stari nasoale, sunt stresate etc, asa ca atunci cand te cearta, nu-i raspunde urat, ascult-o si la sfarsit cere-i scuze, sau zambeste-i, arata-i opusul. Chiar daca poate nu e vina ta, dar mereu e bine daca lasi de la tine. Eu iti spun din propria experienta. Sper sa fii bine!

| Bianca777 explică (pentru Maria39popescu):

Am 14 ani, multumesc de raspuns!

| Bianca777 explică (pentru Gagygygy):

Multumesc mult!

| unprietenaproape a răspuns:

Apropie te de ea mai mult
intreab o ce face mai des, pup o imbratiseaza o ajut o la treburi