| Bianca290 a întrebat:

Imi place de o fata. Aceasta este verișoara, verisorului meu primar. Fata de care imi place este nepoata mătușii care este sora cu mama ei. Iar eu sunt nepotul ei prin tatăl meu care este frate cu soțul ei. Precizez ca nu avem nici acelasi nume si nici acelasi sânge. Exista o posibilă relatie/căsătorie? Va rog ajutati.ma cu un raspuns urgent

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Deci tatal tau este frate cu unchiul tau.
Unchiul tau este casatorit cu o femeie care are o sora.
Sora asta e mama fetei de care iti place.

Poti sa faci ce vrei cu ea.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti a5-a roata de la caruta. Sunteti rude "indepartate", poti sa ai o relatie cu ea. Pana la verisorii primari si secundari nu este permis din cate stiu, dupa, faci ce vrei

| christall a răspuns:

Este ceea ce am gasit. Mai asteapta si alte pareri.
"Membrii a doua familii incuscrite nu se pot casatori pana la al cincilea grad, inclusiv. Membrii a trei familii incuscrite nu se pot casatori pana la al treilea grad, inclusiv, dupa sinodul patriarhal din Constantinopol, din anul 997".

| Holiday a răspuns (pentru christall):

Ce treaba au tampeniile astea bisericesti? Nu il obliga nimeni sa ceara acordul vreunui sinod.

| Holiday a răspuns:

Poti avea o relatie cu ea, te poti casatori cu ea, etc. Sunteti rude prin alianta, nu aveti un stramos (cel putin nu apropiat) comun, deci puteti face ce vreti.